2011 yılında Pebble Beach Concours d’Elegance’da tanıtılmasının üzerinden tam 8 yıl geçmişken, sonunda Amerikalı marka SSC beklenen hiper otomobilinin üretimine başladığını duyurdu.

Geçtiğimiz yılın başlarına kadar, konseptin tanıtılmasının üzerinden yıllar geçmiş olması sebebiyle birçoklarına göre bu otomobil hiçbir zaman üretilmeyecekti ancak marka Ağustos 2018’de aracın son konsept halini yeniden görücüye çıkardı ve merakla bekleyenlerin umudunu taze tutmayı başardı. Görünen o ki marka bu ikinci tanıtımın ardından Washington eyaletinin Richland bölgesindeki tesisinde karbon fiber monokok şasisinin üzerine inşa ettiği otomobilinin üretimine başlamış. Hatta anlaşılan, 100 adet üretilecek olan bu hiper dört tekerlinin ilki şimdiden hazır.

SSC aracın 300 mil/saat (480 km/saat) hız sınırını aşması için çalışıldığını belirtiyor. Biliyoruz ki bu iddianın tek sahibi Tuatara değil. Koenigsegg, Devel ve Hennessey de oldukça iddialı şekilde hazırlıklarını sürdürüyor. Seri üretim hiper otomobil dünyası için yeni bir meydan okuma olan bu fazlasıyla iddialı rakam içinse elbette aracın aerodinamik yapısının en üst düzeyde olması gerekiyor. İşte bu ihtiyacı karşılaması için Tuatara aktif aerodinamik yapısı sayesinde 0.279’luk bir sürtünme katsayısına sahip ve bu rakam şuana kadar üretilmiş tüm hiper otomobiller arasında en düşüğüne tekabül ediyor. Ancak ne kadar düşük bir sürtünme katsayısına sahip olursanız olun, yeterli gücünüz olmadığı durumlarda bu rakamlar hiçbir işinize yaramaz. Orada ise devreye Amerikalıların favori motor sporları müsabakalarından biri olan drag yarışlarına 2500 beygirlik canavar motorlar hazırlayan Nelson Yarış Motorları giriyor. SSC için ürettikleri 5.9 litrelik ikiz turbolu V8 motorun 91 oktanlık yakıtla ürettiği güç 1350 beygir. Devreye E85’in girdiği noktada ulaşılan maksimum değer ise tamı tamına 1750 beygir. Çılgınca değil mi?

Bu gücün en sağlıklı şekilde tekerleklere aktarılması görevi ise yarış şanzımanları üreticisi CIMA’nın. Bu tarz hiper hızlı otomobillerde kullanılmasına alışık olmasak bile Tuatara için özel olarak üretilen ”elektro-hidrolik” 7 ileri tek kavramalı otomatik şanzıman vites değişikliklerini 100 milisaniyeden kısa sürede yapabilmeyi başarıyor. Bu, 1750 beygir ile başa çıkmaya çalışan tek kavramalı bir vites kutusuna göre oldukça iyi bir rakam.

İlk araç Ağustos ayının ortasında sahibine teslim edilecek. Sonrasında tüm bu iddia edilen rakamların ne kadar doğru ve ulaşılabilir olduğunu göreceğiz. Malum, 480 km/s kolay iş değil.