2.5 Tonluk Mercedes’in Beş Yıldızlı Çarpışma Testi (video)

 

Her yeni modelinde güncellenen teknolojisin rağmen, 40 yıllık genel görünümü değişmeyen 2.5 tonluk bir canavarı günümüz güvenlik standartlarına uydurmak oldukça zor bir uğraş. Hele ki yolcu güvenliğinin yanına yaya güvenliği eklenmişken böylesine devasa bir otomobille bunu başarmak ciddi bir çalışma gerektiriyor.

2019 yılının ilk iki ayı geride kalırken Avrupa Birliği ülkelerinde satılması için üretilen otomobillerin çarpışma testleri yavaş yavaş paylaşılmaya başlandı. İlk baylaşılan testlerin en dikkat çekicisi ise Mercedes G Serisine ait.

Araç yolcuların üst gövde korumasında yaşanan küçük eksiklikler dışında yetişkin yolcu korumasında genel manada %90’lık bir puan almış. Araç ayrıca küçük çocuk ve 6 ile 10 yaş arası çocuk korumasında ise %83’lük bir puana sahip.

Genel manada testi yapan otoriteleri şaşırtan yönü ise %78’lik yaya notu. Bu şaşırmanın ise iyi manada olduğunu ekleyelim. Nedenini söylemek gerekirse; Bu boyutlarda, günümüz güvenlik koşullarında tasarlanmamış bir aracın üzerindeki kaza önleyici sensörlerin oldukça isabetli ve optimum şekilde çalışması.

Son olarak aracın 2019 standartlarında ki Euro Ncap testinden beş yıldız aldığını belirtelim ve sizi video ile başbaşa bırakalım.