2000’li yılların başındaki performans otomobilleri hakkında inceleme yaptığınızda muhtemelen sizin de dikkatinizi çekecek iki özellik gözlemledik. Birincisi, özellikle lansman için çekilen fotoğraflara baktığınızda, eğer araçlar metalik gri değilse mavi veya kırmızı renkler kullanılmış (özellikle aşağıdaki fotoğraflara baktığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız). İkincisi ise, çeyrek asır krizini iliklerine kadar hissedebilirsiniz! Biz büyürken bu araçlar yepyeni ve o tarihin “en çok hayali kurulan” otomobilleriydi. Fakat bu yıl ilk Honda S2000 bile 20. Yaşını kutluyor ve bu bize ne yazık ki ne kadar hızlı yaşlandığımızı hatırlatıyor!

Henüz bu listedeki otomobilleri “klasik” olarak adlandırmak istemeyebilirsiniz, fakat birkaç yıl içerisinde içten yanmalı motorların sonu gelecek gibi gözüküyor. Eğer elimizde bir otomobil üretim çizelgesi olsaydı, gelecekte bu araçların bize hissettirdiklerini çok özleyeceğimizi düşünüyoruz. Evet, 2000’lerdeki her otomobil çok güzel ya da mükemmel değildi. Birçok çirkin tasarıma sahip ve bir sürü kablo sorunları olan otomobil de vardı elbet. Ama burada, özellikle koleksiyoncuların dikkatini kolayca çekebilecek olan birkaç otomobil (ve evet, bir adet de pick up kamyonet!) bulabilirsiniz. Hadi şimdi onları birlikte inceleyelim.


Sınırlı Sayıda Üretilen Sokak Yarışçıları

Mercedes-Benz CLK DTM AMG Coupe

Milenyum çağıyla birlikte daha “mantıklı” davranmaya başlayan üreticiler CLK-GTR gibi son derece sınırlı olan modellerinin üretimlerini epeyce azalttı ancak Mercedes, yarış pilotu gibi hissetmek isteyen potansiyel müşterileri için başka bir hızlı model yarattı. Bu model, şirketin 2003 yılındaki Alman Binek Otomobil (DTM) şampiyonasını kazanmasını kutlamak için ortaya çıktı. 2004 yılında 100 adet coupe model üretildi. Mercedes 2005 ve 2006 yıllarında tekrar DTM’i kazanınca, 2007 yılında 80 adet de üzeri açık model üretildi. Bütün CLK DTM AMG modelleri SLS modelinden alınan 5.4 litrelik V8 motorla üretildi.

Neden Özel?

Kaput üzerinde Mercedes yıldızına, oldukça genişletilmiş çamurluklara, 4 saniyenin altında tamamlan 0-100 km hızlanmasına sahipti. Dahası bu araç, Kimi Raikkonen’in şahsi aracı olarak kullandığı büyük ve lüks bir coupe modeldi.


Ferrari 360 Challenge Stradale

Eğer cebinizde fazladan harcayabileceğiniz yüz binlikler varsa ve bu miktarı otomobil satın alırken kullanacaksanız, ama önden motorlu bir Mercedes’ten (ki bu modeller bugün yurt dışında 400 bin doların üzerinde satılıyor) fazlasını istiyorsanız, Ferrari 360 Challenge Stradele oldukça etkileyici bir seçenek. Bu araç standart 360 Modena modeline göre biraz daha yarış otomobili olarak düşünülmüş bir modeldi ve gücü de normal modele göre aradaki farkı kolaylıkla hissedebileceğiniz şekilde arttırılmış bir seçenekti. Bu güç artışının temel sebebi ise ağırlık azaltımı ve hafifliği sağlamak için kullanılan karbon fiber malzemelerdi. Plastik camlar, daha az konfor, yoğun karbon fiber kullanımı, daha az ses yalıtımı, karbon seramik frenler ve ortada konumlandırılmış V8 motor bu modelin 360 Modena modelinden kolaylık ayrılmasını sağlıyordu. Bu model, Ferrarilerini canları sıkıldığında pistlerde de kullanmak isteyen müşteriler içindi.

Neden Özel?

Karbon fiber kapılar ve sürgülü açılan camlar, fabrika üretimi ve legal bir yarış otomobili için mükemmel özelliklerdi. Ayrıca bu model, standart 360 Modena’ya göre 113 kg daha hafifti ve tasarım ise hala 5 yılda bir yaşlanıyor gibi!


Süper Sporları Bile Kıskandırabilecek Sedanlar:

E39 BMW M5

Sedan araçlar arasındaki beygir gücü savaşlarının ne zaman başladığı tartışmaya açık bir konu olsa da, yeni yüzyılın başlarındaki net galip BMW idi. Bu başarının tarifi tam da olması gerektiği gibiydi: Uzun ve güzel bir vites koluna sahip 6 ileri şanzıman, ustaca kullanılmış vahşi duran dış tasarım ayrıntıları, 400 beygir güce sahip güzel bir V8 motor ve bir sedanın başrolde oynadığı en iyi tanıtım filmi. Opsiyonel olarak sunulan renkli koltuklar ilk başta biraz garipsenmiş bile olsa, bugün eğer iç-dış Imola Kırmızı bir M5 keşfederseniz oldukça değerli bir araç buldunuz demektir.  BMW altı ileri manuel şanzımanlarıyla tanınan bir marka olsa bile, ilk V8 M5 bu konuda markanın üretmiş olduğu en iyi temsilcilerden biri.

Neden Özel?

BMW M5 sürekli olarak diğer performans sedanlarının nasıl olması gerektiğini gösteren bir otomobil oldu ve performans sedanı üretmek isteyen üreticiler modellerini M5 ile karşılaştırdılar. Her yeni M5, E39 referans alınarak piyasaya sürüldü.


“Damla Göz” Subaru Impreza WRX STI

Hızlı Japon otomobillerinin tahmin edilebilir bir ivmesi var. Parası olan meraklı müşteriler tarafından satın alınıyorlar ve gençler tarafından piyasaları canlandırılıyor. Bu gençlerin çoğu Japonları ikinci el olarak satın alıyorlar fakat araçlar ne yazık ki genellikle bir çukurda pert olmuş bir şekilde görülüyor. Modifiye ve sert sürüş, ne yazık ki temiz, stok ve düzgün kullanılan örneklerin de popülasyonunu azaltmaya başladı ve tahminimizce birkaç yıl sonra insanlar yeni bir Lambo fiyatına satılan Supra’lar görecekler. Mitsubishi Evo’nun ölümünden dolayı ve modern STI eski benliğini kaybettiği için, Subaru’nun performans simgesinin “damla göz” neslinde de aynı şeyi görmek zor değil. Bu modelin Supra, RX-7 ya da diğer JDM modelleri gibi koleksiyonculara çok da uygun uygun olduğunu düşünmüyoruz ama kökeni motor sporlarından geliyor. Bu sedan gösterişli bir kanadı olan ve bu görünüşü performansı ile destekleyen bir otomobil olduğu için her zaman ilgi çekmeye devam edecek.

Neden Özel?

Olabileceği en radikal halindeydi; Büyük, altın rengi BBS’lerin arkasında büyük altın rengi Brembo’lar vardı. Kaput üzerinde kar küreme makinesine benzer bir hava girişi,  mora çalan kırmızı amblem ve çıkartmalar, mavi yarış koltukları ve arkadaki kocaman kanadıyla 4 kişinin rahatça oturabileceği bir otomobildi. Hem de bütün bu saydıklarımız fabrika çıkışı, modifiye değil! Ayrıca bu otomobil 300 beygir güç üreten 2.5 litrelik öfkeli, turboşarjlı ve 4 silindirli bir motora sahipti.


8 Silindirli Motora Sahip Coupe’ler:

Chevrolet Corvette Z06 C5

Amerika’daysanız ve küçük bir alışveriş merkezinin otoparkında bir çok parçasının ve boyasının düzeltilmesine ihtiyaç duyan yorgun bir C5 örneği görüyorsanız, bir zamanlar potansiyeli olan ama potansiyeline uygun kullanılmamış bir otomobille karşı karşıyasınız demektir. Ancak bakımlı Z06’lar, bu üzücü hikayeyi baştan yaratma gücüne sahip. Amerika’da 20 Bin dolardan daha ucuza güzel bir Z06 alabilirsiniz ki bu da yeni bir Kia fiyatına 400 beygirlik bir oyuncağa sahip olacaksınız anlamına gelir. “Hızlı ve ucuz”, V8’li Amerikan otomobilleri dünyasında yeni bir konsept değil, ancak bizce C5 Z06’ların fiyatları yükselişe geçebilir, çünkü yeni gelecek Corvette’lerde motor ortada konumlandırılacak ve koleksiyoncular garajlarında motoru önde konumlandırılmış Corvette’leri bulundurmak isteyebilir.

Neden Özel?

Bu araç tasarım olarak bir sanat eseri, bu listenin geri kalanına göre bakımı ucuz ve kolay. Ayrıca Corvette zaman çizelgesinde birkaç önemli detaya sahip: C5, 1960’larda ilk görüldüğünden beri Z06 tanımının ilk kez kullanıldığı ve General Motor’un efsanevi LS serisi motorlarından ilki olan LS1’i kullanan ilk otomobil.


Jaguar XKR Coupe

Bu aracın listemize ait olmadığını düşünüyor olabilirsiniz çünkü 1990’larda geliştirildi ama üst modeller ve son üretimler 2000’lerde piyasaya çıktı. Ayrıca, satın alınabilirlik bakımından hala uygun fiyatlara sahip örnekler bulmak kolay. Bu yüzden modern koleksiyoncular için gayet güzel bir seçenek. İç tasarım sportif değil; eski ve sıkıcı bir tasarıma sahip. Bu araç en ezik James Bond kötü adamlarından biri için tercih edilen otomobildi ancak bu yakışıklı coupe Amerika’da, yukarıda listelediğimiz Corvette’e göre daha uygun fiyata satın alınabiliyor. Yeterli veya değil tartışılır, fakat standart XK8, XJR sedan modelinin süperşarjlı V8’ini kullanıyor. XKR Coupe 4.0 litrelik motorundan 370 beygir üretiyor (sonraki modellerde 400 beygir üreten 4.2 motor kullanıldı) ve rampalarda verdiği tork eğlencesinin yanında park halinde de inanılmaz çekici ve yakışıklı duruyor. Ayrıca aracın tasarımı, klasik ve modern Jaguar stilinin tam bir karışımına sahip. Sadece ön farları ve arka stopları iyi cilalamayı unutmayın.

Neden Özel?

Güzel ve kıvrımlı bir vücuda sahip, bol torklu ve aşırı derecede ucuz (Amerika’da). Jaguar’ın coupe ve üste açılabilen versiyonlarla 20 binden fazla ürettiği bu modelin iyi bakılmış ve güzel bir örneği bulmak zor olmamalı.


Ateşli Hatchbackler:

Volkswagen R32

Volkswagen, 1970’lerin sonunda ilk Golf GTI’ların piyasaya sürülmesinden bu yana sürekli olarak ateşli hatchback üreten markalardan birisi. Bu otomobiller şöhretlerini hak eden modeller ve Golf’ün ilk R modeli, VW’nin halk için yapmış olduğu şimdiye kadarki en radikal performans aracıydı. GTI’lar gibi önden çekişli olmak yerine, R32 dört tekerlekten çekişliydi ve kaputunun altında şirketin 24 valfe sahip 3.2 VR6 motoru vardı. Bu otomobil, 240 beygirlik güce ve 320 NM torka sahipti. Evet, oldukça hızlı ve çevik bir otomobildi ama sizin sahip olma sebebiniz R32’nin VW tarihindeki yeri olmalı. R32’nin karoserindeki GTI’dan farklı olan tasarımsal öğeler de aracı özel kılan detaylardan. Genel olarak oldukça iddialı bir fabrika çıkışlı hot rod otomobildi.

Neden Özel?

Haldex dört tekerlekten çekiş sistemi, VW amblemi olan ilk dört tekerlekten çekişe sahip performans otomobili olması ve R tanımını alan ilk sokak otomobili olması bu aracı özel kılan detaylardan. Ayrıca ilk GTI’dan bu yana şirketin en önemli hatchback model olarak dönüm noktası gibi görülmesi sizin için iyi bir getiri sağlama ihtimali olan bir yatırım olabilir.


Renault Sport Clio V6

Aileleri gayet mutlu şekilde bir yerden bir yere götüren Clio’yu düşünün, ardından Sport Clio V6’ya bir bakın. Sizce de Grup B yarış otomobillerini andırmıyor mu? Fransız otomobil üreticisinin 1980’lerde WRC’ye kafa tutmak için R5 Turbo’ya çevirdiği Renault 5 gibi, mütevazi ikinci nesil Clio da tamamen yeni bir estetik ve değişiklik sürecine girdi. Klasik Clio, 4 silindirli sıradan ve önde konumlandırılmış motora sahipti ve önden çekişli bir otomobildi. 60 beygirden daha az güç üreten bir versiyona bile sahip olabilirdiniz. Yeni modeli tanıtmak için Renault, tek seferlik bir Clio Cup yarışı düzenledi ve Tom Walkinshaw Racing’i (TWR) Clio’nun yarış versiyonunu inşa etmesi için görevlendirdi. Ortaya çıkan araç ise radikal bir şekilde genişletilmiş karosere sahip, normal Clio ile neredeyse hiçbir şey paylaşmayan, ortada konumlandırılmış V6 motorlu 2 koltulku bir araçtı. Renault, TWR üretimi aracın yol versiyonlarını da üretip satışa sundu. Renault Laguna kaynaklı V6 motor, ilk Clio V6’larda yaklaşık 230 bg ve faz 2 otomobillerde 250 bg’den fazla güç üreterek zamanının en güçlü hatchbackleri haline getirdi.

Neden Özel?

Önden motorlu, önden çekişli,  ekonomik bir araç olarak üretildi fakat ortadan motorlu ve arkadan itişli birçok süper spora ders verebilecek bir araca dönüştürüldü. Ayrıca kendisine 21. yüzyılın en yakışıklı ve vahşi görünen hatchback otomobili diyebiliriz.


Roadster Keyfine Hayır Diyemeyen Sürücüler İçin:

Honda S2000

S2000, Honda’nın 50. Yaş günü için üretilmiş bir doğum günü hediyesiydi ve şirketin ürettiği en eşsiz spor otomobillerden biri olmaya devam ediyor. Bu otomobil, markanın iyi olduğu konuların bir özeti gibiydi. ”Yeni Başlayanlar İçin Küçük Deplasmanlı Motorlar”. İlk S2000’ler 1999 yılında litre başına neredeyse 125 bg üretiyordu (JDM versiyonlarında) ve bunu 1992 model litre başına 100 bg üreten McLaren F1’in BMW yapımı V12 motorlu modelini referans alarak yaptı. İlk S2000’ler 9,000 rpm’de devir kesiyordu, mükemmel bir 50:50 ağırlık dağılımına sahipti ve sert süspansiyonlu ince lastiklerin üzerinde arkasını keyifli bir şekilde sağa sola oynatan bir otomobildi. Daha sonra üretilen AP2 S2000’ler, ilk üretimlere çok benzer bir deneyim sunacaktı fakat ikisini de kullanan, otomobillerden çok iyi anlayan ve sürüş zevkine fazlasıyla önem verenler kesinlikle ilk versiyonu tercih edecekti.

 

Neden Özel?

Hafif karoser, arkadan çekişli aktarma, ön aksın arkasına monte edilmiş yüksek devir çevirebilen bir motor, iki kişiye ev sahipliği yapan ve her şeyin sürücü odaklı tasarlanmış olduğu bir iç mekan S2000’i en eğlenceli oyuncaklardan biri haline getirmişti. Ayrıca, modern Honda’nın yeni bir arkadan çekişli spor otomobil üretmesi için marka içinde baskıya sebep olmuştu fakat yenisi gelmedi. Bu yüzden koleksiyonların içerisinde yer almayı hak eden bir otomobil.


Lotus Elise (2. Jenerasyon)

İkinci nesil Elise’in çoğu parçası ilk nesille benzer ya da aynıydı ve güç kaynakları (Rover ve Toyota’dan ödünç alındılar) arabanın ömrünün sonuna kadar 200 beygirin üzerinde üretebilmek için zaman içinde geliştirildi. Eğer 200 beygirlik güç kulağınıza az geliyorsa, aracın ağırlığının yaklaşık olarak 907 kg olduğunu hatırlatalım. Performans, Lotus adına yakışır bir biçimdeydi ve bu otomobil Amerikan pazarında satılan ilk Lotus modeli olmasından ötürü markanın 2000’lerdeki yüzü oldu.

Neden Özel?

Farklı pazarlarda, bol miktarda ince ayar yapılmış ve farklılaştırılmış versiyonları vardı, bu yüzden ilginç örneklerinin fazlalığından dolayı koleksiyoncuların ilgisini çekebilir. Ayrıca Elise, gerçek bir analog sürücü otomobilidir ve tasarımın steroid kullanmış bir sporcuya benzemesinden bahsetmiyoruz bile!


Şeref Ödülü: Dodge Ram SRT-10

Bir pick up kamyonet olarak GMC Syclone daha önce piyasaya sürüldü ve tartışmasız güzel işler başardı, ancak Dodge, 2000’lerin başında hızlı bir pick up kamyonet üretmeye karar verdiğinde, sonuç gerçekten mükemmel ve alışılmadık bir şaheser olacak, tipik Amerikalıların düşüncesine uygun bir araç ortaya çıkacaktı; güçlü bir 8.3 litrelik motora sahip, çekici bir kırmızı pick up modelden daha iyi ne olabilirdi? Viper’dan alınan atmosferik V10 motor, 500 bg güç ve 712 nm tork üretiyordu. Bu “Viper kamyonet”, kaputunun üzerindeki özgüveni temsil eden hava girişiyle daha çok bir yarış otomobili gibi görünüyordu. Düşünsenize; altınızda 8 litreden daha fazla silindir hacmine sahip, V10 motorlu, her an yarışa hazır ama iç kısmı normal Ram serisi ile aynı tasarıma sahip ve fazla uzun olan vites koluna elinizi attığınızda homurtular çıkaran bir pick up kamyonet olduğunu düşünün. Nasıl gülümsemezsiniz?

Neden Özel?

Viper gücünde bir pick up kamyonet. Daha fazla bir şey söylemeye gerek yok!