Başlık saçma geldi değil mi ? Açık söylemem lazım, ralli sporunu tanımasam veya Finlandiya Rallisi’ni hiç izlememiş olsam bana da saçma gelirdi fakat inanın bana “TATATA”lar ne kadar uzarsa, karşılığında insanların göz çeperleri de o kadar açılacaktır.

2019 Bin Göller Rallisi veya bildiğimiz ismiyle Finlandiya Rallisi geçtiğimiz haftasonunda Finlandiya’nın kural tanımaz ormanlarında koşuldu. Her zamanki gibi çok hızlıydı, çok heyecanlıydı ve müthiş performanslara sahne oldu ve haliyle bol bol “uçan” otomobil fotoğrafı görmemizi sağladı.

2019 Finlandiya Rallisi 23 özel etaptan oluşuyordu. Yarış öncesinde açık ara favorilerin Toyota’lar olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Toyota her ne kadar Japon olsa da, Toyota Gazoo ralli takımı Finlandiya topraklarında faaliyetlerine devam ediyor. Takımın patronu bir Fin, otomobil Finlandiya topraklarında oluşturuldu ve şu anda hiçbir WRC otomobilinde olmayan bir son hıza sahipler. Aynı zamanda takımın 3 otomobilini de kazanacak “hıza” sahip olan pilotlar kullanıyor. Gerçi Toyota’nın pilotlarından sadece 1 tanesi saf hız ile kazanmak için gereken diğer özellikleri harmanlayabiliyor fakat buraya daha sonra geleceğiz.

Finlandiya Rallisi’ne takımlar alışılagelmiş pilotlarından farklı pilot seçimleri ile geldiler. Ford, sakatlanan Elfyn Evans’ın yerine Hayden Paddon’a şans verecekti fakat şans henüz rallinin test aşamasında Hayden’dan yana olmadığını gösterdi. Hayden test sırasında büyük bir kaza geçirdi ve otomobili geri toplanamayacak kadar hasar aldı. Hayden Paddon için yarış başlamadan bitmişti. Hayden’ın kazası sonrasında Ford çadırı altında 2 otomobil kaldı. Araçların üzerinde Teemu Suninen ve Gus Greensmith isimleri yazıyordu. Teemu’dan ilk 5 hedefi beklense de, Teemu Finlandiya Rallisi’nde beklentilerin gerisinde kaldı ve yarışı 8. sırada bitirdi. Gus ise Portekiz Rallisi sonrasinda WRC otomobiline Finlandiya etaplarında binme şansı buldu. Her etapta oldukça gerideydi fakat kendini hızlandırmayı başardı fakat 21. etapta bir yanlış frenaj sonrasında kendini ağaçların yanında buldu.

Citroen klasikleşmiş şekilde 2 otomobil ile ralliye katıldı. Sebastien Ogier ve Essapekka Lappi kadrosundan beklentiler Ogier’in podyuma çıkması ve Lappi’nin de Finlandiya’da yarışan bir Fin’e yakışır şekilde yarışmasıydı. Lappi beklenenin ötesinde bir performans gösterdi. Tanak’ı yakalayamadı fakat Tanak’ın hızına yakın bir standart belirleyecebileceğini gösterdi. Yarışı +25.6 saniye farkla 2. Bitirdi. Lappi’nin bu performansı 2019 sezonunun en büyük sürprizi oldu. Çok kötü bir sezon geçirirken test sırasında takım kamyonunda atıl bir şekilde duran ve hiç denemediği bir ön difransiyeli fark eden Lappi, takılan diferansiyel ile otomobilin bambaşka olduğunu ve bu performansın bu şekilde ortaya çıktığını aktardı. Açıkçası böyle bir parça fiziken varken Lappi’nin sezon boyunca hayat enerjisini sömüren ve bu parçayı akıllarına bile getirmeyen Citroen yönetimiyle de bir oturup kahve içmek lazım. Büyük başarı! Takımın 1. Pilotu Ogier ise istediği hıza ulaşamadı ve yarışı 5. sırada tamamladı. 5.lik Ogier için hiçbir zaman bir başarı olmadı fakat bu ralli özelinde kötü bir sonuç olduğunu söylemek haksızlık olur.

Hyundai’ye gelirsek…Hyundai her zamanki gibi 3 otomobil ile yarışa katıldı. Takımın 1. pilotu Thierry Neuville, ondan beklenen hıza ulaşamayarak hayal kırıklığı yarattı ve yarışı liderin 1 dakika 32 saniye gerisinde 6. olarak bitirdi. Takımın bir diğer pilotu ise bu sene ilk kez WRC koltuğuna oturan Craig Breen oldu. İrlanda’lı bulduğu bu şansı son derece iyi kullandı ve takımına 7. lik puanları kazandırdı. Craig için önemli olan yarışı podyumda bitirmesi değildi. Yarışı bitirmesi yeterli olacaktı. Craig ona verilen görevi tamamladı ve aynı zamanda istediği zaman hızlı olduğunu da tüm Dünya’ya gösterdi. Açıkçası Craig’in kesinlikle WRC takımlarında yer bulması gerektiğine inananlardanım. Umarım kısa zamanda kendisine daha uzun soluklu bir kontrat bulabilir. Takımın son otomobilinin üstünde Andreas Mikkelsen’in ismi yazıyordu. Bu sezon sürekli inişler ve çıkışlar yaşayan pilot bu kez performansını çok yukarılara çekti ve yüksek performansının yanına minimum hata koyarak takımı için başarılı bir 4.lük kazandı. 4.lüğü kazanırken arkasında 6 kez Dünya Şampiyonu olan Ogier’e karşı pozisyonunu koruması ayrı bir başarı olarak öne çıktı. Yarış sonunda Ogier ile Mikkelsen’in arası sadece 3.3 saniyeydi.

Son olarak Toyota’ya geçersek… Toyota için Finlandiya’nın ev sahibi avantajı yaşadıkları yer olduğunu söylemiştim. Dolayısıyla 3 Toyota da kazanmak için yarışa başladılar fakat sahip olduğu hızı bir kaç etaptan sonra genelde yol dışında taçlandıran Kris Meeke bizi Finlandiya’da yine şaşırtmadı. 11. etapta otomobilinin sol arka tarafını yol dışındaki bir kayaya çarpan Meeke aynı anda sol arka süspansiyonunu kırdı ve Finlandiya Rallisi galibiyeti hayallerine elveda dedi. Sonrasında ise aynı kayaya fakat biraz daha usturuplu çarpan Latvala jantını kırıp, lastiğini janttan çıkarmasına rağmen etap sonuna 4 tekerlekle gelerek yarışa devam etme şansına sahip oldu. Kaybettiği zamanı toparlayamadı fakat başka hata yapmayarak aracını 3. olarak finişe getirdi. Latvala uzun zamandır Finlandiya’da podyuma çıkamıyordu. Bu sebeple Latvala’yı alkışlamamız yanlış olmaz.

Toyota’nın bir numaralı pilotunun ise tüm pilotlardan farklı bir planı olduğu ilk etaptan kendini gösteriyordu. Tanak kafasını öne eğdi ve konsantrasyonunu hiç bozmadı. Yapılan her atağa misliyle cevap verdi. Hiç hata yapmadı. Lastiklerini iyi yönetti ve gerçekten fazlasıyla kusursuz bir Finlandiya galibiyetine imza attı. Bu sırada Tanak kazandığı 25 puanı beğenmemiş olacak ki Power Stage’i de 0.6 saniye fark ile kazandı ve 30 tam puan ile Finlandiya’dan ayrıldı.

Finlandiya Rallisi sonrasında oluşan pilotlar puan durumu:

Ott Tanak                 180 Puan

Sebastien Ogier       158 Puan

Thierry Neuville       155 Puan

Finlandiya Rallisi sonrasında oluşan takımlar puan durumu:

Hyundai Shell Mobis World Rally Team               262 Puan

Toyota Gazoo Racing Wordl Rally Team              238 Puan

Citroen Total World Rally Team                           198 Puan

Msport Ford World Rally Team                            158 Puan

2019 sezonu Almanya Rallisi ile devam edecek ve sonrasında 12-15 Eylül tarihlerinde Rally Turkey için WRC ülkemizde olacak.