2019 WRC Takvimi Üzerine Kısa Kısa: Bölüm 1

Merhaba. Tork Tv Otomobil Sporları Departmanının Ralli İş Kolu çalışmalarına devam ediyor. İlk yazımda olduğu gibi bu yazımın da amacı, siz değerli takipçilerimizin hem ralliyle hem de önümüzdeki ralli sezonuyla olan takip mesafesini kısaltmak.

Sezon öncesini ve geride kalan iki yarışı daha önce konuşmuştuk. Eğer okumadıysanız ŞURAYA tıklayarak mevzubahis yazıya ulaşabilirsiniz.

Şimdi ise üzerine konuşulması gereken, geriye kalan ve biri ülkemizde düzenlenecek olan toplam 12 yarış. Yarışları elbette konuşacağız fakat oraya gelmeden önce WRC’nin puanlama sisteminden de kısaca bahsetmek istiyorum ki ilerleyen zamanlarda rahatlıkla matematik hesabı yapabilelim.

WRC’de yarış 1.si 25, 2.si 18, 3.sü 15, 4.sü 12 ve 5.si 10 puan alır (10. sıraya kadar puan kazanımı azalan şekilde devam etmektedir). Yarışta genel klasman sıralama sonucu üzerinden alınan bu puanlara ek olarak, her yarışın son etabından alınan puanlar eklenir. Son etap “powerstage” olarak nitelendirilir ve ekipler etap sıralamasına göre puan kazanır. Etap 1.si 5, 2.si 4, 3.sü 3, 4.sü 2 ve 5.si 1 puan almaya hak kazanır. Yarış sonunda genel klasman ve powerstage puanları toplanır ve en nihayetinde bir ekibin, yarıştan kaç puan aldığı belirlenmiş olur. Takımların puan hesabı ise ekiplerin aldıkları puanların toplamı ile oluşur. Tek fark, takımlar powerstage puanı kazanmamaktadır.

Bu kısa bilgilendirme sonrası gelelim sezonun geride kalan bölümüne. 2019 sezonu hızlı başladı ve ilk iki yarış koşuldu bile. Pilotlar puan sıralamasında 1. Tanak 47 puan, 2. Neuville 40 puan ve 3. Sırada Sebastian Ogier 31 puanda. Takımlar puan sıralamasında Toyota’nın 58 puan ile lider. 2. sıradaki Hyundai 57 puana, 3. sıradaki Citroen 47 puana ve son sıradaki M-sport Ford ise toplam 30 puana sahip.

Pekala. Şu ana kadar istediğimden fazla rakam paylaştım bile. Şimdi ise, çoktan geride kalan ve 2020 yılını beklemeye başlayan Monte Carlo ve İsveç rallilerinden sonra sıralarını bekleyen sezonun diğer yarışlarını konuşalım.

Meksika:

Takvimde bir sonraki yarışımız olan Meksika, ekiplerin bu sene toprakla olan ilk randevusu. Uzun etapların yüksek rakımla birleştiği Meksika Rallisi, ne otomobiller ne de pilotlar için kolay lokma değil. Yarış öncesinde yapılan yüksek irtifa testlerinin yarıştan iki hafta önce (normalde bir hafta öncesi diyebilirim) başlaması da yarışın zorluğunu gösterir nitelikte. Meksika’da Tanak yine favori fakat Yaris’in yüksek irtifa alerjisi göz önünde bulundurulursa takımın Meksika karnesi pek iyi sayılmaz. Takım patronu Makinen bu sene hazır olacaklarını söylüyor. Bekleyip göreceğiz. Tanak izin verirse, Ogier ve Neuville’de yarışı kazanmaya aday diğer pilotlar. Arkalarında bekleyen yetenek havuzu ise süpriz yapmak için fırsat kolluyor olacak.

Fransa:

2019 sezonunun ilk ciddi asfalt rallisi. Hımm.. Nasıl anlatabilirim… Şöyle diyelim; Trafikten kaçmak istediğinizde girdiğiniz köy yolunu gözünüzün önüne getirin. Şimdi orada gittiğinizin üç katı hızda gittiğinizi ve bu tempoyu dört gün boyunca sürdürdüğünüzü hayal edin?!! Zor, değil mi? Evet, oldukça zor. Bu sebeple Tour de Corse’u kazanmak, WRC geçmişinde her zaman zözel olmuştur. Peki bu sene bizi ne bekliyor olabilir? Tanak yine kazanmak için orada olacak, bu kesin. Ogier ise Fransa’nın kralı ve tahtını devretmeye hazır değil gibi gözüküyor. Neuville bu ikilinin bir adım gerisinde olsa dahi, küçümsemeye gelmeyecek kadar hızlı. Otomobillerin hiçbirinin ‘’vıdı vıdı’’ diye tabir ettiğimiz (bizde daha ne tabirler var) çok virajlı yollarda gözle görülür bir avantajı yok gibi duruyor. Unutmadan, WRC’nin gerçek kralı, Meksika rallisinde ara verse de memleketinde i20’sinin direksiyonunda olacak. Loeb isminin ralli otomobiliyle buluştuğu heryerde sadece kazanma şansı değil, her zaman ihtimali de vardır. Son olarak şahsi fikrimi söylemem gerekirse; Bence sezonun en güzel yarışlarından biri olmaya aday.

Arjantin:

Arjantin Rallisi enterasan bir yarış. Aslında, ”geçmiş yıllarda kırıcılığıyla nam salmış ve Yunanistan’da koşulan Akropol Rallisi’nin Güney Amerika’da koşulan versiyonu” benzetmesi yapabilirdim. Fakat yarışlar kısaltıldığından ve ortalama hızlar arttığından beri Arjantin Rallisi bence biraz kimlik kaybetmiş durumda. Arjantin Rallisi ile özdeşleşmiş su geçişlerinin ıslah edilmesiyle birlikte manasızlaştığını da ayrıca belirtmek isterim.

Yarış yine Tanak ve Neuville arasında geçecek gibi gözükse de, toprakta Meeke’e her zaman dikkat etmek lazım. Geçen sene Meksika’yı kazandı ve bu sene Arjantin’de kürsünün en üst basamağında olabilir. Ford için de süpriz şansı olan bir yarış. Elfyn Evans, İngiltere’de aldığı toprak zemin altyapısını Fiesta’sının dayanıklılığı ile birleştirir ve yarışa bir maraton gözüyle bakarsa, podyumda olmaması için hiçbir sebep yok. Sunninen hali hazırda bir Fin ve Finliler toprakta hızlı gitmek için fazla birşeye ihtiyaç duymuyorlar.

Sayın ralli sever Tork Tv takipçileri. Normal şartlarda tüm takvimi yazma isteğiyle başladığım bu yazıyı, detayları atlamamak ve sizin dikkatinizi kaybetmemek için burada sonlandırıyorum. Arjantin Rallisi sonrası toplamda 4 yazıdan oluşacak bu yazının ikincisiyle yeniden sizlerle olacağım. Görüşmek üzere.