2020 Türkiye Motorsporları Sezonu Start Alıyor…

 

2020 Türkiye motorsporları sezonu 29 Şubat’ta Türkiye Ralli Şampiyonası ile başlayacak. İlk kez ulusal takvimde bir kar rallisi göreceğiz ve Sarıkamış Rallisi, tarihteki tüm iyi niyetli kış yarışı denemelerinden sonra resmi olarak ülkemizin ilk ulusal kış rallisi olacak. Gerekliliği tartışılabilir olsa da ülkemiz motorsporlarına renk getireceği kesin… Açıkçası ben uzun yıllar sonra ilk defa ralliyi merakla bekliyorum. Ralli sezonunda bir yenilik daha var. Ulusal ralli takvimindeyken oldukça başarısız ralliler organize etmesi sonrasında önce puan katsayısı düşürülen ( ralli şampiyonasında her yarışın belli bir puan katsayısı var ve organizasyonların değeri katsayı puanları üzerinden ölçülüyor; örneğin kazanlılan puan 10*yarış katsayısı 1.2 = 12 puan v.b. ) ANOK ( Ankara Otomobil Sporları Kulübü ) 2020 sezonunda tekrardan takvimde kendine yer bulmuş. Hitit Rallisi özdeşleştiği coğrafya olan Ankara’da organize edilecek. Tüm bu gelişmeler uzun yıllardır 7 yarış üzerinden koşulan Türkiye Ralli Şampiyonasını 8 yarışa çıkartmış durumda.

Türkiye Ralli Şampiyonası’na katılacak takım ve otomobiller ile ilgili her zaman olduğu gibi net bir bilgimiz yok. Ülkemiz bu konuda inanılmaz derecede disiplinli bir bilgi saklama kabiliyetine sahip; kozmik odadan daha sıkı bilgi saklayan takım patronlarına sahibiz dolayısıyla umarım fazlasıyla dört çekere sahip bir start listesine sahip oluruz. İki çekerlerde ise gençlerimizi ve birkaç senedir yaşanan kompetisyonu takip etmeyi sürdüreceğiz. Umarım politikası az, spor tarafı yüksek bir sezon yaşarız ve bu geniş takvim, sporun kendisine fayda sağlar. Unutmadan söylemem gerekir ki, Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağı Eylül ayında Marmaris’te. Henüz gitmeyenler varsa gitmelerini ve yarışı yerinde takip etmelerini şiddetle tavsiye ederim. Bir diğer uluslararası organizasyonumuz olan Eskişehir Rallisi ise Avrupa Ralli Kupası’na puan veriyor. Her sezon hangi komşu ülke yarışçılarının katılacağını merak ettiğimiz Eskişehir Rallisi’ne umarım yüksek sayıda komşu ülke yarışçısı katılım gösterirler. Onlarla tanışmak ve sohbet etmek her zaman çok keyifli.

Ülkemizin sanırım ulusal anlamda en çok ilgi gören şampiyonası Türkiye Offroad Şampiyonası 11-12 Nisan’da start alıyor. Antalya Offroad Kulübü’nün organize edeceği organizasyonu 30-31 Mayıs’ta Sinop yarışı kovalayacak ve toplam takvim 7 yarıştan oluşacak. Açıkçası benim çok yakından takip ettiğim bir şampiyona değil fakat hem izlediğimiz organizasyonlardan hem de kulağımıza gelen haberlerden Türkiye’de offroad seyircisinin bir başka olduğu gerçek. Yarışlar yoğun bir seyirci katılımı ile gerçekleştiriliyor. Özellikle offroad şampiyonasının İstanbul’da yarış organize etmeyi bırakması sonrasında Anadolu’da Offroad’a olan ilginin biraz daha yükseldiğini görüyoruz. İstanbul offroad’suz kalmadı tabiki hem İSOFF’un hem de diğer tüm İstanbul offroad kulüplerinin İstanbul içinde mahalli organizasyonları devam ediyor. Gönlümüz İSOFF Challange’ı istese de sanırım Challange için biraz daha bekleyeceğiz.

Ülkemizin ve federasyonumuzun henüz renkli hale getiremediği Tırmanma Şampiyonası ise 21-22 Mart tarihinde İzmir’de başlıyor. Tırmanma şampiyonasının araç parkı genel olarak eski ve ilgi çekmeyen otomobillerden oluşuyor, aynı zamanda az sayıda katılım alan yarışların seyirci ilgili de pek tabii ki düşük oluyor. Yarışma maliyetinin diğer branşlardan daha düşük olması ise bu serinin bir şekilde yaşamasını sağlıyor. Her ne kadar ilgi çekici olmasa da zaman zaman katılım gösteren farklı otomobiller, tırmanma şampiyonasına ilgi çekmeyi başarıyor. Tırmanma şampiyonasına “open class” gelmesi ve katılacak otomobillerde homologasyon aranmaması uzun yıllardır bu serinin kurtuluşu olacak şeklinde konuşmalar yapılsa da maalesef istenen özgürlük alanı henüz sağlanamadı ve bu sebeple tırmanma şampiyonasının bu sezon da tatsız geçeceğini öngörmek çok da gerçek dışı olmaz. Umarım yanılırım ve keyifli bir sezon olur.

Türkiye Pist Şampiyonası ise tam bir kaos. Katılım düşüşleri sonrasında farklı sınıflara aynı anda start verilmeye başlandı. Bu değişiklik sonrası eskiye nazaran daha heyecanlı yarışlara tanıklık etsek de maalesef pist şampiyonamız da çok parlak durumda değil. Ulusal takvim içinde yer alan Corsa OPC Cup şu anda ülkenin ulusal takvim kovalayan yegane tek marka kupası durumunda. Ulusal takvim haricinde İstanbul Park özelinde organize edilen Clio ve Megane Cup bu sezon yarış severler ile olacak. Ulusal takvime dönecek olursak; İzmir Ülkü Pisti’nin inşaatı sona erdi ve yenilenmiş pist yarış yapılmaya müsait durumda. Sezon 6 yarıştan oluşacak. 11-12 Nisan’da İzmir Ülkü Pisti’nde düzenlecek ilk yarış sonrasında şampiyona İzmir Ülkü Pisti’nde devam edecek ve sonra Körfez Pisti’nde iki yarış yapılacak. 5.ve 6.yarışların akıbeti ise henüz belirsiz. Federasyon yarışların yapılacağı pisti sonradan duyurucağını açıkladı. Geçtiğimiz sezonlarda Yunanistan’ın Serez Pisti’nde yarışlar organize edildi fakat siyasi karışıklıklar mevcut. Serez hala bir opsiyon mu emin değilim… İstanbul Park ile olan sorunlar devam ediyor. Dolayısıyla Pist Şampiyonası iki piste sıkışmış durumda. Umarım en kısa zamanda pist çeşitlendirilmesi yapılabilir ve şampiyona daha renkli hale getirilebilir.

Türkiye Karting Şampiyonası’da eski ışıltısından uzak olan organizasyonlarımız arasında. Maalesef kayıt sayıları çok düşük ve istenen kompetisyon yaşanamıyor. Motorsporlarının altyapısı dediğimiz karting branşının bu kadar gözden düşmüş olması ülkemiz özelinde kabul edilemez bir durum. Umarım federasyon bu konuda gerekli çalışmaları yapar ve geleceğimizi yaratma çalışmaları başlar çünkü karting olmadan başarılı pilotlara sahip olmamız mümkün değil. Karting Şampiyonası 11-12 Nisan’da Tuzla Karting Park’ta organize edilecek ve sezon toplam 8 yarıştan oluşacak. Çok daha geniş katılımlara sahip bir karting şampiyonası görmek en büyük mutluluğumuz olur. Çok da uzak olmayan geçmişimizde, 25 küçük adam gibi ülkemizin en başarılı organizasyonlarından birine imza atan TOSFED’in karting konusunda da tekrar aktif olduğunu görmek niyetiyle…

Ulusal Şampiyonalarımız içinde Türkiye Drift Şampiyonası, Türkiye Rallikros Şampiyonası ve Türkiye Klasik Otomobil Şampiyonası bulunmaktadır. Drift şampiyonası 4 yarıştan oluşacak ve 18-19 Nisan’da İzmir’de organize edilecek. Ülkemizin yükselmekte olan motorsporları branşı olan Drift, gittikçe artan bir seyirci kitlesine sahip. Türkiye Rallikros şampiyonası ise farklı bir konsept ile yapılmakta. Mahalli yarışlardan alınan puanların toplanması sonucunda rallikros finalleri için bir davet listesi oluşturuluyor ve Körfez Pisti’nde rallikros final yarışları organize ediliyor. 17-18 Ekim’de Rallikros Final Şampiyonası Körfez Pisti’nde olacak. Türkiye Klasik Otomobil Şampiyonası ise 18-19 Nisan’da Mercedes Benz Bahar Rallisi ile start alacak. Klasik otomobillerin yolda süzülüşlerini izlemek, onları yakından görmek isterseniz kesinlikle göz atmanızı öneririm.

Belirlenen takvim üzerinden size aktaracaklarımın sonuna geldik. Sezon içinde yazılarımızla ve podcastlerimizle sezonu size aktarmaya devam edeceğiz. Tüm takımlar ve pilotlar için öncelikle güvenli sonrasında da başarılı bir sezon olmasını diliyoruz.,