508’e Parası Yetmeyenler İçin Özel; Yeni Peugeot 208

Geçtiğimiz haftalarda görücüye çıkan Yeni Clio’nun ardından bu kez de karşımızda bir diğer Fransız 208 var. Görünen o ki B segmentinde kurallar yeniden yazılıyor..!

Bir kaç gün sonra gerçekleştirilecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda tüm ayrıntılarıyla beğeniye sunulacak mini Fransız ilk bakışta bir çok kalbi çalacak gibi. Markanın 2014 yılında 308 ile başlayıp geçtiğimiz yıl 508 ile zirveye çıkardığı tasarım dilini, kaplan pençesi dokunuşu ve tamamen led teknolojiye sahip far tasarımının B segmenti yorumuyla CMD (Common Modular Platform) ismindeki, bir önceki versiyonundan 30 kg daha hafif olan yeni şasi platformu temelinde yeni 208’e taşıdığını görüyoruz. Marka yeni şasinin daha sessiz, daha az titreşimli ve daha yumuşak bir sürüş sunan yapıya sahip olduğunu belirtiyor. Görünüm konusunda net ifadeler kullanabilsek te markanın bu iddiasının doğruluğuna yorumumuzu ancak aracı birebir test ettiğimizde yapabileceğiz.

Araç üç farklı motor seçeneğiyle sunulacak. Bu motorlar 1.2 litrelik 3 silindirli turbolu benzinli, 1.5 litrelik dört silindirli dizel ve son olarak 136 beygir gücündeki elektrik motorlu versiyon. 1.2 litrelik benzinli motor 75 beygir güç-manuel şanzıman, 100 beygir güç-6 ileri manuel ya da 8 ileri otomatik ve 130 beygir güç-8 ileri otomatik şanzıman seçenekleriyle sunulurken, 1.5 litrelik dizel motor 100 beygir güç ve 6 ileri manuel şanzımana sahip olacak. Aracın 340 km menzilli, hızlı şarj ile 30 dakikada %80’lik bölümü şarj olabilen 50 kilowatt saatlik batarya kapasitesine sahip versiyonunun elektrikli motorunun güç üretimi ise 136 beygir.

Ayrıca trafikte kendi başına durup kalkmasına izin veren adaptif takip koruma sistemi, otomatik park asistanı, otomatik acil durum freni, aktif şerif takip asistanı, sürücü hareketleri takip sistemi, hız limitlerini hatırlatma, aktif kör nokta yardımı ve geliştirilmiş trafik işaretleri tanıma sistemi gibi bir çok elektronik yardımcı da bu yeni araçta mevcut.

Açıkçası biz gördüğümüz bu yeni minik Fransızı oldukça beğendik ve yaz sonunda satışa sunmayı planladığı bu modeli için Peugeot’nun şöyle dediğini düşünüyoruz; ”508’e paranız yetmiyorsa 208 verelim?!!”