Sakalların çektiği otomobillerden, drift esnasında benzin deposunu dolduran BMW’ye doğru yolculuk..

İnsanoğlu bir şeylerin kaydını tutmaya başladığından beri, rekorlar kitabına girmenin garip, harika ve yaratıcı yollarını bulmaya çalışıyorlar. Otomobillere gelince, iki farklı dünya rekoru var: Örneğin “üretilen en hızlı otomobil” rekoru, otomobil şirketleri arasındaki rekabeti tetiklediği ve gerekli olan teknolojiyi gözler önüne serdiği için oldukça faydalı bir örnektir. Diğer dünya rekoru ise Volkswagen Beetle’a en fazla kaç insan sığdırılabileceği ile ilgili bir rekor. Bu rekor hiçbir şeyle ya da hiç kimseyle alakalı değil, belki birkaç palyaçonun ilgisini çekebilir.

Birazdan haberimizde okuyacağınız rekorlar ise bizim dikkatimizi çeken rekorlar. Bazıları gerçekten harika, bazıları eğlenceli, bazıları anlamsız ve bazıları tamamen etkileyici rekorlar. Rekorlardan bir tanesi ise aynı zamanda anlamsız, eğlenceli ve etkileyici olmayı başarıyor.

Dünyanın En Küçük Karayolu Aracı Rekoru

Austin Coulson, rekorlar kitabına girmek isteyen milyonlarca insandan biri ve bunun için “küçük araba” felsefesini mantıklı bir şekilde kullandı. “Wind Up” isimli bu otomobil, sadece 63.5 cm yüksekliğinde, 126 cm uzunluğunda ve 65 cm genişliğinde. Eğer bu aracın Barbie bebeğin cipi ile aynı boyutlarda göründüğünü düşünüyorsanız yanılmıyorsunuz. Bu araç otoyolda sürülemiyorken, sahibi tarafından legal olarak Phoenix yakınlarında özel plakayla kullanılabiliyor. Uzun uzun kullanmanın çok zevk vereceğini düşünmesek de, park yeri bulmak oldukça kolay olmalı.


Paralel Park Rekoru

Paralel park etmenin bir sanatı olduğu gerçek ve Han Yue bu konuda çok iyi bir sanatçı! Han, Mini Cooper’ını arabadan sadece 15 cm fazladan boşluk olan alana park etmeyi başardı. Bir dahaki sefere kendi boyutunun 1,5 katı büyüklükte bir yere Prius’unu park etmeye çalışan birini gördüğünüzde bu rekoru hatırlayın ve hatırlatın!


Dünyanın En “Tüylü” Arabası Rekoru

Evet yanlış okumuyorsunuz, dünyanın en “tüylü” arabası rekoru var ve bu rekor Maria Lucio Mugno isimli bir İtalyan’a ait. Bu rekor kendisinin, kuaförde çalışırken bir anda gelen cesaretinin sonucu. Peki nasıl oluşturuldu? Klasik bir Fiat 500 için 70.000 dolar ve 150 saatten fazla harcanan çok verimli(!) bir sürecin ürünü.


En Uzun Yolculuk Rekoru

Hayatlarını güzelleştirmek isteyen bir çift görmek istiyorsanız, Emil ve Liliana Schmid ile tanışın. İsviçreli çift 1984 yılının Ekim ayında bir Land Cruiser ile yola çıktılar ve bildiğimiz kadarıyla yolculukları hala devam etmekte. 2017’de “en uzun süren yolculuk” rekorunu kırdıklarında, 186 ülkeyi ziyaret etmiş ve 741.064 km yapmışlardı. Neyin daha etkileyici olduğundan emin değiliz; İlişkileri o kadar km boyunca bozulmadı, Land Cruiser o kadar km boyunca hiç sorun çıkarmadan yoluna devam etti ve istedikleri bu hayat tarzı için harcadıkları para veya hayat değişiklikleri hakkında ise cesaretlerine hayranız!


24 Saatte Karadan Giderek En Fazla Ülke Ziyaret Etme Rekoru

2012 yılında, Liselott Martynenko Agerlid (İsveç), Philomena O’Brien (Avustralyalı), Todd Hepworth (Avustralyalı) ve Yvo Kuhling (Hollandalı) isimli 4 kişiden oluşan ekip, 23 saat 30 dakika içinde 17 ülkeyi ziyaret etmeyi başardı. Yolculuk Bosna Hersek’teki Samac’dan başladı, ardından Hırvatistan, Sırbistan, Macaristan, Romanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovenya, İtalya, Almanya, Lihtenştayn, İsviçre, Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda boyunca devam etti. Her ülkede fotoğraflarını çektiler ve her 5 dakikada bir konumlarını kaydeden bir GPS cihazı kullandılar.


İki Dakikada En Fazla U Dönüşü Yapma Rekoru

Herkes U dönüşü yapmayı sever, ama 2 dakika içerisinde 21 U dönüşü bir rekor anlamına geliyor. Alex Jerden, 2014’te Subaru BRZ ile 2 dakika içerisinde 13 U dönüşü yapan Brit Kate Lawler’ın rekorunu kırarak bu başarıyı elde etti.


En Hızlı 500 Mil (805 Km) Geri Geri Gitme Rekoru

805 km’lik normal bir yolun bile bazı insanlar için oldukça zor olduğunu biliyoruz, ancak Kanadalı Rob Gibney işi bir sonraki seviyeye geçirmiş: Crown Victoria model aracı ile ortalama 66 km/s hızla 805 Km geri geri gitmeyi başardı. En yüksek hızla geri geri gitme rekoru belki de kendisinde değil ama 805 Km oldukça etkileyici bir mesafe.


Gözleri Bağlı Olarak En Hızlı Otomobil Kullanma Rekoru

İngiltere’den Mike Newman, 2013’te gözleri kapalı olarak bir Porsche GT2’yi 299 km hızla kullandı ve gözleri bağlı olarak en hızlı otomobil kullanma rekorunu kırdı. Bir sonraki girişimi ise bir yıl sonra boş bir pistte 322 km hız yapmak oldu.


Elektrikli Olmayan (Manuel) Araç Camının Bir Köpek Tarafından En Kısa Sürede Açılması Rekoru

Bu çok özel bir dünya rekoru. Bazı nedenlerden dolayı, 2004 yılında, Francis V Gadassi adlı Macar adamın sahibi olduğu bir border colie cinsi köpek, Kanada’daki Quebéc City’de bir arabanın camını 11.34 saniyede açmayı başardı. Eğer camın özelliklerini bilmek istiyorsanız, uzunluğu 72 cm ve yüksekliği 42 cm idi. Cam açma kolu ise 12 cm uzunluğundaydı. Rekor kıran köpeğin resmini bulamadık, ama bu oldukça sevimli bir rekor.


30 Metre Boyunca Çekilen En Ağır Taşıt Rekoru

Bu hoş, basit, eski tarz, güç ve tekniğin gerektirdiği bir rekor. Rekoru elinde tutan adam Kevin Fast ama daha çok rahip Dr. Kevin Fast veya dünyanın en güçlü rahibi olarak biliniyor. İlhamı ise 19. Yüzyılda yaşamış olan Louis Cyr. Kevin Fast’in tek rekoru bu da değil; kendisi, bir insan tarafından çekilen en ağır uçak (189 ton), bilek hareketiyle çekilen en ağır kamyon ve 30 metre boyunca çekilen en ağır taşıt rekorlarının sahibi. Unutmadan söyleyelim, kamyon 11 ton 648 kg’dı.


Paten Kayarken Sakal İle En Uzun Mesafe Araç Çekme Rekoru

Jodhpur, Rajasthan, Hindistan’da yaşayan Kapil Gehlot, paten kayarken sakal ile en uzun mesafe araç çekme rekorunu elinde bulunduruyor. Kendisi, sakalıyla 62 metre boyunca araç çekerek bu rekoru kırmayı başardı. Ayrıca Kapil Gehlot, patenle araç çekme rekorunu ve patenlerle hiç durmadan en uzun mesafe araç çekme rekorlarına da sahip fakat bu rekorlar için “sakalını” kullanmadığı için bizim için o kadar da önemli değil.


En Uzun Süreli Drift Rekoru

İlk başta Addo Feghali 82.2 km ile rekoru elinde bulunduruyordu, ancak daha sonra BMW Performance Driving School eğitmeni Johan Schwartz bir BMW M5 ile 82.1 km drift yapmayı başardı. Sonra, bir Toyota GT86 ile 144 km drift yapıldı ve son olarak 165 km ile rekor sabitlendi.

Ancak 2017’nin tam sonunda BMW, Toyota’yı alt etmek için kurumsal olarak Schwartz’ı desteklemeye karar verdi. Schwartz,  Güney Carolina’daki BMW Performans Merkezi’nde 322,5 turu 8 saat içerinde drift yaparak rekoru ele geçirdi. Toplam uzaklık ise 374 km idi. Tabii ki M5’in 4.4 litrelik çift turbolu V8’inin bu süreç boyunca 5 kez yakıt ikmali yapması gerekiyordu. Bu yüzden, Schwartz’ın yanına gelip yakıtı tamamlamak üzere başka bir M5 daha görevlendirildi.


İki Tekerlek Üzerinde Maksimum Hız Rekoru

Finlandiya’dan Vesa Kivimaki, arabasını 187 km/s hızla sadece iki tekerinin üzerinde sürerek dünya rekoru kırdı. Belki de onun için motosiklet kullanmayı öğrenmek daha kolay olurdu fakat kesinlikle bizde hayranlık uyandırdı.


Bir Arabayı Öperken Harcanan En Uzun Süre Rekoru

Bir kişiyi öpmek için harcanan en uzun sürenin rekorunun olduğunu bilmek sizi şaşırtmaz, ancak Guinness’in aynı zamanda bir arabayı öpmek için harcanan en uzun süreye ait bir rekoru da var. Ayrıca, bir aracı 30 saniye içerisinde en çok kez öpme rekoru da var fakat bu rekor bizce daha ilginç. Daha fazla bilgi bulamıyoruz, ancak otomobil satıcıları tarafından yeni otomobilin ödül olarak o otomobili en çok öpen kişiye verildiği yarışmalar da biliyoruz.

Eğer böyle olsaydı, Ernesta Hernandez Ambrosio ve Jesus Juarez Vite için 2013’de Meksika’nın Hidalgo kentinde 76 saat boyunca bir otomobili öptükleri gece bir shoowromda harcanan en uzun süre olabilirdi. Haklıysak ve bu bir yarışma olsaydı, herkesin evine geri dönebilmesi için beraberlik ilan edilmesi gerekirdi. Kayıtlarda hata olduğunu düşünmemizin sebebi gerçekçi olmaması. 2012’de Kara Stone Michigan Dexter’daki bir bayinin düzenlemiş olduğu bir yarışmada otomobili 70 saat boyunca öptükten sonra Chevrolet kazandı.

Kaynak: Carbuzz