Küreselleşme ile sınırları aşan ekonomi modelleri, artan benzin fiyatları ve gittikçe sıkılaşan regülasyonlar ile hem firmalar hem de biz Torkseverler için yaşam gittikçe zorlaşıyor. Eskiden düşük güçle sunulduğu için model adı düşürülen mütevazi günlerden, motor hacminden çok büyük numaralandırma yapılan pervasız günlere geldik. Örnek vermek gerekirse Mercedes W211 kasa kodlu E-Serisi için 177 beygir gücündeki 2.6 litrelik V6’sına E240, aynı motorun 3.0 litrelik güncellenmiş 228 beygirlik versiyonuna ise E280 derken bugünlerde güncel E-Serisinde 2.0 litrelik turbolu modellerini E300, 3.0 litrelik turbo modellerini ise E400 olarak adlandırıyor. Maalesef Mercedes tek örnek değil. Listeyi BMW ve diğer markalarla uzatmak mümkün. Hal böyle olunca artık 8 veya 12 silindirli motorların neslinin tükenmekte olduğu ve en tehlikeli grubun V-12ler olduğu aşikar.

Daha geçe günlerde bu konuda Mercedes’in haberini yayınlamıştık. Fakat bu üzücü haberden sonra yüzleri bir nebze de olsa güldüren haber geldi. BMW, amiral gemisi 7-Serisi için V-12 motorlarını üretmeye devam edeceğini açıkladı. 7-Serisinin güç ünitelerinden sorumlu isim olan Michael Bayer’in, G11/12 7-Serisinin lansmanında Top Gear’a verdiği röportajda “en azından bu nesil boyunca V-12 motor seçeneğini sunacaklarını” açıkladı. Böylece 2023’e kadar N74B66 kodlu 6.6 litrelik çift-turbolu motor, ürettiği 577 beygir ve 800 Nm torku M760Li ve M760i xDrive araçlarında şanslı şoförlerinin emrine sunmaya devam edecek. Bu kararın arkasında ise Orta Doğu ve Çinli müşterilerin talebi yatıyor. Amerika’da siparişler N63B44 kodlu 4.4 litrelik çift-turbo V-8 üzerine yoğunlaşırken, özellikle Orta Doğu ve Çinli müşteriler zenginliklerini bir V-12 ile taçlandırmak istiyorlar. Hatırı sayılır miktardaki talebe kulak tıkamak istemeyen BMW, üretime devam kararı almış.

Peki 2023’ten sonrası ne olacak? Aklımızdaki V-12 için G11/12 son perdemi sorusunu Bayer’e yönelten Top Gear muhabiri “6.6 litrelik çift-turbolu V-12 motorun bir sonraki emisyon regülasyonları ile başa çıkması çok zor” olarak yanıt almış. Çok zor açıklaması içerisinde hala bir umut ışığı barındırıyor. Belki de tarih öncesi bir dinozor gibi ayakta duran bu motorun DNAsı ile oynayarak canlı tutmayı başarabilirler. Bu sorunun cevabını almak için önümüzde halen 4 sene var. Sanırız en iyisi bu zamanı mutlu geçirmek.

Kaynak: TheDrive