Son zamanlarda Klasik Otomobil restorasyonu, sadece benzin kokusuna âşık, elini kirletmekten korkmayan zenginlerin hobisi olmaktan çıktı. Müzayedelerde baş döndürücü bedellerle el değiştiren klasikler artık mantıklı bir yatırım aracı oldu. Bu sebeple düzgün bir şekilde restorasyon yapan firma sayısı gün geçtikçe artıyor. Sizin de bir klasik otomobiliniz varsa İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerimizin oto sanayi sitelerinde aracınızı işin ehillerine restore ettirebilirsiniz. Eğer bu konulardan uzaksanız söylediklerimiz iddialı gelebilir. Ancak emin olun özellikle Amerikanlar konusunda en az dünya standartlarında el işçiliğine sahip ustalarımız mevcut.

Fakat restore ettirmek istediğiniz araç bir Ferrari ise konu başka. Bu yaşlı ama vahşi atın kondisyonunu en iyi şekilde geri getirebilecek tek yer Maranello’da doğduğu hara; yani ‘Ferrari Classiche’. Bu departman 2006 yılında kuruldu ve o günden bu yana yaklaşık 3300 klasik Ferrari sertifikasyonu hakkında işlem yaptı. Departman aracın orijinalliğine dair sertifika vermekten, bakım onarım atölye çalışmalarına kadar bir çok alanda hizmet sağlıyor. Yaptıkları onarımsa modelin fabrika standartlarında gerçekleştiriliyor. Kaporta parçaları restore edilecek modelin gerçeğine uygun şekilde elde dövülerek şekillendirilebiliyor. Yakın bir zamanda Stirling Moss için üretilmiş sertifikalı bir 250 GTO, 35 milyon Dolarlık etiketle el değiştirdi.

İşte haberimize konuk olan 1966 model 275 GTB Competizione’nin sahibi de otomobilinin restorasyonu için Ferrari Classiche’yi seçmiş. İsterseniz öncelikle biraz model hakkında bilgi verelim. Pininfarina tasarımı olan 275, 1964 yılında 250 serisinin yerine geldi. Efsanevi 60V-12 Colombo motorun silindir yuvalarının 275cc’ye çıkarılması (Ferrari’nin yakın döneme kadar model isimlendirmesi bu şekilde yapılıyordu) ile elde edilen 3.3 litrelik güncel motor 4 senelik üretim sürecinde 260 ila 320 beygir arasında güç sundu. Motor üretiminin ilk iki senesinde üstten tek eksantrik sunarken 1966-1968 yılları arasında 4 eksantrik miline sahip olarak “/4” takısı elde etti ve 275 GTB/4 adını aldı. Modelin en değerli versiyonu ise Luigi Chinetti tarafından Enzo Ferrari’ye Amrika için özel olarak ürettirilen NART Spyder modelidir. Sadece 10 adet üretilen bu modelin bir örneği Steve McQueen tarafından alınmış ama kısa süre sonra (birkaç gün içerisinde) kazaya karışmıştır. En son 2014 RM Sotheby’s Monterey müzayedesinde 25 Milyon Dolara el değiştiren bu modelin ne kadar değerli olduğunu sanırım anlatabilmişizdir.

Şimdi isterseniz haberimize konuk olan 09027 şasi numaralı Competizione modeline geri dönelim. Araç 14 Haziran 1966 yılında fotoğraflarda görülen “Giallo Fly” rengi ile Le Mans 24 Saat yarışından 4 gün önce fabrikayı terk etmiş. Ecurie Francorchamps takımı ile 57 kapı numarasını alarak yarışa giren araç kendi sınıfında ikinci, genel klasmanda ise onuncu olmuş. Yarışta hırpalanmanın yanı sıra motorun daha iyi soğutulması için yarıklar açma gibi el yordamıyla halledilen modifikasyonlara maruz kalmış. Yıl bitmeden bazı tırmanma yarışlarına da katılan ve derece alan araç tekrar toparlanması için Carrozeria Scaglietti’ye (evet 4 koltuklu GT modele adını veren saygıdeğer abimiz) gönderilmiş. Yıllar içerisinde el değiştiren, kırmızı renge boyanan ve mekanik değişikliklere maruz kalan model en sonunda komple revizyon için evinin yolunu tutmuş. Ferrari Classiche ustaları aracı komple soymuş ve süspansiyonundaki amortisörlerden, yağ haznesine, değişen karoser parçalarından döneminde fabrikadan çıktığı lastiklere kadar tüm orijinal olmayan parçalarını değiştirerek fotoğraftaki sanat eserine dönüştürmüş.

Fotoğraflara baktığınızda sanki 1966 Le Mans yarışına girmeden hemen önce çekilmiş gibi değil mi?

 

Kaynak: CarBuzz