Bu yıl Cenevre Otomobil Fuarı gerçekten bambaşkaydı. Olgun ya da genç, bildiğimiz tüm otomobil markaları ellerindeki tüm kozları masaya sürdüler. Elbette onlarla beraber yeni markalarla da tanıştık ve yapacaklarını söyledikleri otomobilleri beğeni ve hayretle izledik. Fuarın geleneksel markalar adına yıldızlarından biride elbette, V12 atmosferik motorlu Valkyrie modeli büyük bir merakla beklenen Aston Martin’di.

Bir süredir İngiliz otomobil üreticisinin bugüne kadarki en büyük ürünüyle alakalı haberler okuyoruz ve görüntüleri izliyoruz. Özellikle Red Bull F1 takımının Formula 1’de kazandığı şampiyonluklar sürecinde Aston Martin ile yaptığı teknoloji ortaklığının bir çıkarımı olarak görebileceğimiz Valkyrie, her seferinde bizi yeniden heyecanlandırmayı başarıyor. Bu kez konuyu yeniden açmamıza sebep olan ise, eskiden XCar, şimdi ise Carfection olarak bildiğimiz ve bizim en başından beri yakından takip ettiğimiz YouTube kanalı.

Carfection ekibinden Henry Catchpole, Red Bull F1 takımının İngiltere’deki genel merkezine konuk oluyor ve kısa bir gezi sonrası Valkyrie’nin temel alındığı F1 otomobilinin geliştirildiği simülasyon ile aracı ilk kez deneyimleme şansı yakalıyor. F1’de getirilen test yasaklarıyla birlikte tüm takımların fabrika ortamında simülasyonlar üzerinde geliştirme yapmaya zorlandığı ortamda inşa edilen ve güncel F1 otomobilinin geliştirilmesine de büyük katkı sağlayan simülasyon ise gerçekten bambaşka seviyede. Gerçek bir Red Bull F1 şasisi kullanılarak oluşturulmuş sürücü kabini, günümüz teknolojisinin en üst olanakları kullanılarak diğer tüm ihtiyaç olunan parçalara eklenmiş ve ortaya muazzam bir ”oyuncak” çıkarılmış durumda.

Henry Catchpole simülatörde yol lastikli bir Valkyrie’yi deneyimliyor. Ünlü radillion’dan Eau Rouge’un tepesine tırmandıktan sonra ulaşılan Kemmel düzlüğünün sonunda 336 km/s hıza ulaşıyor. Ki bu dayanıklılık şampiyonalarında görmeye alıştığımız pist izinli LMP1 yarış otomobilleri düzeyinde bir hıza tekabül ediyor.

Günümüz otomobil ve motorsporları teknolojilerinin ulaştığı seviyeyi ortaya koyan bu özel deneyimi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.