Otomotivin en taze gerçekliğine İngilizlerin lüks spor otomobil markası Aston Martin de kayıtsız kalmadı ve dört kapılı modeli Rapide’in tamamen elektrikli versiyonuyla ilk ayak uydurma adımını attı.

Sadece 155 adet üretilecek olan aracın 6 litrelik V12 motorunun araç üzeri fiziki konum anlamındaki yerini 65 kwS’lik kapasiteye sahip bir batarya ünitesi almış. Karbon fiber ve kevlar ile kaplı bu ünitenin sağladığı menzil ise 320 km. Bu bataryanın dolumu ise 1 saatten biraz fazla sürüyor.

Aracın içten yanmalı motorunun yerini alan elektrik motorlarının sayısı ise iki. Arka aksın üzerine yerleştirilen bu motorların tekerleklerle iletişimini sağlayan ise sınırlı kaydırmaya imkan sağlayan diferansiyel (LSD). İki motorun toplam güç üretimi 602 beygir ve 950 nm tork. Bu sayede 0-100 km/s hızlanmasını 4 saniyenin hemen altında tamamlayan aracın (ki bu 6 litrelik V12 motorlu versiyondan 1 saniye daha hızlı) maksimum hızı ise elektronik olarak limitlenmiş haliyle 250 km/s.

İç mekandaki ekranlar ve göstergeler tamamen güncellenmiş durumda. 10 inçlik dijital göstergeden ihtiyaç olunan tüm bilgilere ulaşmak mümkün. Dışarıda ise daha iyi bir hava akışına sahip olabilmek adına aracın altı tamamen yeniden tasarlanmış ve arka bölüme yepyeni bir difüzör eklenmiş. Yine daha iyi bir hava akışı sağlamak ve frenleri daha iyi soğutmak adına yeni nesil alüminyum jantlar kullanılmış. Klasik manada içten yanmalı motoru soğutması için tasarlanan ön ızgara ise bu güncellenen tasarıma uygun olarak elden geçirilmiş.

Aston Martin gibi diğer büyük rakiplerine göre çok daha kısıtlı imkanlara sahip bir markanın elektrik oyununa girerken güncel modellerinden birini kullanması oldukça anlaşılabilir. Ancak bizim gözümüz, markanın bundan sonra tamamen elektrikli olarak çıkaracağı ilk yepyeni otomobilinde olacak.