Alman Binek Otomobil Şampiyonası bu yıl büyük bir değişime sahne oluyor. Geçtiğimiz yılın sonuna kadar kullanılan 4 litrelik atmosferik V8 motor yerini 2 litrelik turbolu sıralı dört silindirli motora bırakıyor. Ancak bu hacim düşümünün hızın da düşmesine sebep olacağını düşünenleriniz varsa durumun pekte öyle olmadığını söylememiz gerek. Saatte 95 kg’lık yakıt tüketimine düşülen yeni motorda geçtiğimiz yıl 4 litrelik V8 ile ulaşılan 510 beygirlik maksimum güç seviyesi bu yıl 2 litrelik turbolu sıralı dört silindirli motorda 610 beygire yükselmiş durumda.

Audi, yeni düzenlemeler sonrası güncellenen motor regulasyonlarına uygun olarak ürettiği motorunu videoda da gördüğünüz üzere görücüye çıkardı ve kendileri muhteşem görünüyor. Tüm turbo bileşenleri eklenmesine rağmen geçtiğimiz yıl kullanılan güç ünitesinin yarı ağırlığında bir motor inşa etmeyi başardılar. Hafifliği ise göz kamaştırıcı; Sadece 85 kg!!!

”Sınıf Bir” kuralları uyarınca hazırlanan bu motor şampiyonada mücadele edecek olan sekiz adet RS5’te kullanılacak. Ayrıca Audi takımın araçlarında saat başına yakıt tüketimini 5 kg kadar artıran ”push-to-pass” sistemini kullanacak. Bu sistem pilotun bir butona basmasıyla ona geçiş sırasında 30 beygirlik fazladan bir güç veriyor. Audi’nin tüm bu ekipmanlarla geride bırakmaya çalışacağı rakipleri ise şampiyonanın veteranı BMW ve çaylağı Aston Martin olacak.

Audi Motorsporları motor biriminin patronu Ulrich Baretzky katettikleri bu mesafenin diğer tüm motorsporları faaliyetlerinden çok daha fazla yol otomobillerine katkı sağlayacağını düşünüyor ve ekliyor; ”Ağırlık ve hafif tasarım açısından -özellikle emisyon kuralları çerçevesinde kalarak- geçmişte LeMans’taki ilk TFSI örneğinde de olduğu gibi, gelecekteki yol otomobillerine katkı sağlayacak bir çok yaklışım içerisindeyiz.”

2019 Alman Binek Otomobilleri Şampiyonası (ismi alman ama içindekiler muhtelif, tıpkı Aston gibi) 4 mayıs’ta, geçmişte F1 yarışlarının da yapıldığı Hockenheim’Da başlıyor.