Honda Civic Type R, Avustralya’daki Yeni Güney Galler Polis Gücü’nün en yeni aracı olarak otoparktaki yerini aldı. Ancak, trafikteki tehlikeli hareketler yaparak yasaları çiğneyenlere müdahale etmek ya da sokak yarışçılarını durdurmak amacıyla değil! Bu 306 beygir gücüne sahip hızlı hatchback, sadece gösteri amaçlı görücüye çıkacak.

Bu maalesef biraz üzücü, çünkü Type R polis kaplamalarıyla oldukça iyi görünüyor. Belki de bu durumun nedeni, diğer tüm özelliklerine rağmen bazı insanların geçmişini görememesidir, çünkü tüm iyi niteliklerine rağmen (sıralı 4 silindirli turbo motoru ve Top Gear’ın Chris Harris’ini bile dört çekere ihtiyaç olup olmamasını sorgulatan bir yol tutuşa sahip) zaman zaman hakkı yenilen bir araçtan bahsediyoruz.

Honda Avustralya Perşembe günü yaptığı açıklamada, polis güçlerine kuruluşlar arasında yıl boyunca sponsorluk yapılan bir ortaklık için bir adet Type R verdiğini ve bu aracın, polisin “Eyewatch” uygulamasının (basitçe yerel halkın polise soru sorabilmesi, herhangi bir suç duyurusu yapabilmelerini ya da bilgi almalarını sağlayan çevrimiçi bir ugulama) sosyal medya kampanyası için kullanılacağını ifade etti.

Bu otomobil, polis teşkilatı ile birlikte yıl boyunca Yeni Güney Galler’deki okulları ve etkinlikleri gezecek ve ilk durağı yıllık yapılan bir fuar olacak. Honda Avustralya, Type R’ın polise “Eyewatch” programı hakkında farkındalık yaratma ve özellikle gençlerle olmak üzere yerel halkla bağlantı kurmada oldukça yardımcı olacağını dile getirdi.

Bu Type R’ı polis güçleriyle olan anlaşma bittikten sonra nerede görebileceğimiz ise merak konusu. Belki de özünde var olan pist yarışlarına bile dönmüş olarak görebiliriz. Daha iyi bir şekilde ve daha çok hakettiği bir yerde göreceğimiz ise kesin!