”Ayak Kamerası” İzlemenin Tarifsiz Keyfi!!! (video)

Ayakları uzatıp pazar dinlenmesine geçtiysek eğer, bizce bir pazar günü yine ayakları uzatıp yapılabilecek en keyifli şeylerden birine birlikte bakalım.

Olay yeri Avustralya. Bathurst şehrindeki Mount Panaroma isimli ikonik pistte sürüş zaten yürek yemeyi gerektiriyorken bunu bir de ıslak zeminde ve 650 beygir güçte, arkadan çekişli bir yarış otomobiliyle düşünün.

Avustralya’da insanı öldürme riski yüksek hayvanlardan biri de bu V8 Supercar sınıf otomobiller. 1395 kg ağırlığındaki bu otomobiller büyük binek sedanların sadece siması benzeyene kadar geliştirilip güçlendirilmiş versiyonları. Debriyaj kullanmayı gerektiren sıralı şanzıman ve agresif atmosferik makinaya rağmen çekiş kontrolünün olmayışı gibi durumu daha da dramatikleştiren mekanik bir kurgudalar.

Mount Panaroma pisti ise başka bir hikaye; 6.2 km’lik bu pisti yarış simülasyonlarını oynayanlarımız mutlaka hatırlayacaktır. Dik ve çok teknik virajlarla, ardı kör tepeleri ve yüksek hızlı düzlüklerin sonunda ince hazırlık isteyen 90 derece virajlarıyla, bir ralli etabı gibi tırmanıp muhteşem bir manzaraya erdiğiniz anda birden bire dünyadan düşer gibi inişe geçtiğiniz, iki otomobilin yanyana zor sığacağı bölümleriyle Nordschleife’nin Avustralya’daki kısa boylu amcaoğlu.
Aşağıdaki video ise bütün bu keşmekeşin yağmurdaki hali. Pilot ise Cameron McConville.

Kahve ya da çay ile öneriyoruz.

İyi pazarlar.