Bir sezon daha “Kırılmayan Kalmayacak”

“Kırılmayan Kalmasın” Torktv takipçilerinin geçtiğimiz son 1 ayda oldukça fazla şekilde karşılaştığı bir slogan. Bizim kendi içimizde Türkiye Rallisini en doğru anlattığına inandığımız bu iki kelime aslında yarışın geneli için de oldukça kabul edilebilir. Türkiye Rallisi, kırıcı ve sert yapısının yanına doğa güzellikleri ve deniz tatilini koyabilen oldukça başarılı bir organizasyon. Bu başarı FIA’yı da kayıtsız bırakmamış olacak ki “takvimde miyiz değil miyiz” sorularına istediğimiz yanıtı verebileceğimiz karar nihayet açıklandı. 2020’de Türkiye Rallisi bir kez daha Marmaris’te olacak. Peki 2020 takvimine genel bir bakış atarsak, nasıl bir sezon ve nasıl bir hikaye bizi bekliyor ?

2020 Sezonuna klasikleştiği şekilde Monte-Carlo Rallisi ile başlayacağız. Hava güzel olur, fazla buz ve kar olmazsa pekte tadı olmayan Monte-Carlo umarım bu sene bol bol buza ve kara sahip olur. Pilotların aynı temennide olmadığına eminim fakat sıradan bir asfalt yarış izlemektense, ne zaman ne olacağının bilinmediği Monte-Carlo’yu izlemek kesinlikle daha keyifli.

Monte sonrasında yine klasikleşen İsveç Rallisi kar ve buzla kaplı zeminiyle bizlere ev sahipliği yapacak. Geçen seneki kar ve buz miktarı oldukça yeterliydi fakat ondan önceki sene neredeyse toprak ralliye dönecek kadar ince bir buz tabakası vardı. İlk bir kaç otomobilden sonra buzu parçalayan WRC’ler, toprak üzerinde gitmek durumunda kalmışlardı. Bu durum çivili lastiklerin çivilerini kaybetmesine neden oldu ki hatırladığım en kötü İsveç Rallisi’ydi. Umarım 2020’de kar ve sert buz zemin sıkıntısı yaşamadan karla kaplı ormanlarda keyifli bir yarış izleyebiliriz.

İsveç sonrasında ise klasikleşen Güney Amerika turuna başlıyoruz. Klasikleşmiş bölümü Meksika-Arjantin olan Güney Amerika turuna 2019’da olduğu gibi Şili’de eklenmiş olacak ve ekipler sırasıyla Meksika-Şili-Arjantin rallilerine katılacaklar. Meksika ve Arjantin her sezon olduğu gibi kendilerine has zorluklar ile ekipleri karşılamaya hazır. Şili ise geçen sene tam bir kimlik kazanamadı. Açıkçası ben takvimde kaldığına da biraz şaşırdım. Fazlasıyla Birleşik Krallık Rallisi’ne benzetilen Şili için kendisine kimlik yaratmak noktasında bir şans daha geldi. Bakalım Şili bize neler sunacak.

Sırada tekrar Avrupa kıtası var. Portekiz ve İtalya Ralli’leri pilotların çok iyi bildiği, fazla süprizin olmadığı ve genel olarak sadece yarışın konuşulduğu haftasonları olacaktır. Dış etkenlerin pek fazla payının olmadığı iki ralli hakkında yarış öncesinde söylenecek çokta birşey yok açıkçası. Bakalım Fafe zıplaması bu sene kime bela olacak.

İtalya Rallisi sonrasında uzun zamandır gitmediğimiz bir kıtaya Afrika kıtasına gidiyoruz.Safari Rallisi kendi başına bir efsane. Benim sadece Safari ile ilgili yazdığım bir yazım da mevcut. Okumak isteyen olursa linkini de buraya iliştiriyorum (https://torktv.net/haydi-toplanin-safariye-gidiyoruz/ ). Yeni otomobillerin Safari’de neler yapacağını görmek bence çok ama çok keyifli olacak. Ben Safari için sabırsızlanıyorum.

Safari sonrasında ise işleri biraz hızlandırıyoruz. Toprak üstünde iki çok hızlı ralli; Yeni Zelanda ve Finlandiya rallileri pilotların limitlerini bir hayli zorlayacak. Yeni Zelanda zemin ve etap karaktersiztiği açısından ekipler tarafından sevilen bir lokasyon. Takvime dönmesi ile ilgili negatif bir tweet dahi okumadım. Finlandiya’yı ise anlatmaya gerek yok. Torktv diliyle 2020 Hatatatatatata Rallisini her yıl Finlandiya’yı nasıl bekliyorsak aynı şekilde sabırsızlanarak bekliyor olacağız.

Yeni Zelanda’dan sonra birçoğumuzun yakından takip edeceği Türkiye Rallisi her zaman olduğu gibi bilinmezliğin heyecanına sahip olacak. Bir kaç farklı ralliden izler barındıran ve bunları Türkiye’ye yakışan bir şekilde sentezleyen rallimiz, her sene olduğu gibi bu sene de şampiyona genelinde tüm hesapları değiştirme potansiyeline sahip.

Türkiye’den sonra sırasıyla Almanya ve Birleşik Krallık rallileri koşulacak. Her iki ralli de uzun yıllardır takvimde dolayısıyla üstüne söylenecek birşey yok. Ekipler her zaman olduğu gibi ellerinden gelenin en iyisini ortaya koyacaklar.

Birleşik Krallık rallisi sonrasında ise takvimin son yarışı olarak seçilen Japonya Rallisi uzun yıllar sonrasında tekrar takvime girme başarısı gösterdi. Subaru ve Mitsubishi’nin Dünya Ralli Şampiyonası’nda boy gösterdiği senelerde Japonya Rallisi WRC takvimindeydi fakat sonrasında takvimden çıkartıılmıştı. Toyota ile tekrar harekete geçen Japonlar, ev rallilerini bir şekilde tekrar takvime kabul ettirdi. Oldukça tuzaklı bir ralli olarak hafızama kazınan Japonya Rallisi, şampiyonluk yarışının son ralliye kadar sürmesi durumunda bizlere oldukça keyifli bir ralli sunmaya aday.

Takvimden çıkartılan yarışlara baktığımızda efsanevi Tour de Corse’u görüyoruz ki açıkçası baya şaşırtıcı bir durum. İspanya’nın takvimden çıkacağı bekleniyordu ve beklendiği gibi de oldu. Avusturalya ise Okyanusya bölgesindeki bir diğer ralli olan Yeni Zelanda ile yer değiştirmiş durumda. Açıkçası ben Yeni Zelanda Rallisi’ni daha çok sevenlerdenim bu sebeple karardan da mutlu oldum.

2020 Dünya Ralli Şampiyonası Takvimi :

23-26 Ocak Monte Carlo

13-16 Şubat İsveç

12-15 Mart Meksika

16-19 Nisan Şili

30 Nisan – 3 Mayıs Arjantin

21-24 Mayıs Portekiz

4-7 Haziran İtalya

16-19 Temmuz Kenya

6-9 Ağustos Finlandiya

3-6 Eylül Yeni Zelanda

24-27 Eylül TÜRKİYE

15-18 Ekim Almanya

29 Ekim – 1 Kasım Birleşik Krallık

19-22 Kasım Japonya