Bir Zamanlar SLK Diye Bildiğimiz SLC “Final Edition” ile Veda Ediyor

Mercedes-Benz’in yenileme planları yapmadığı SLC, gerçekten bir ”Final Edition”

1996 yılında Turin Otomobil Fuarı’nda tanıtıldığında metal tavanı ile roadsterlar arasında çığır açmıştı.  Fonksiyonel ve lüks roadstere en benzer araç daha sonra piyasaya çıkacak Peugeot 206 CC olacaktı ve bu alt seviye rakip onu kendi sınıfında rakipsiz kılıyordu. R170 kodu ile Mercedes-Benz’in efsane ismi Bruno Sacco şefliğinde tasarlanan bu araç dönemin ”Merc” tarzını yansıtıyordu. Daha sonra R171 ve R172 kasa kodlarıyla günümüze kadar gelen model 2016 model yılı itibarı ile SLC olarak adlandırılmaya başlandı. Ancak SLK/SLC severler için haberler pek iç açıcı değil. Zira onu ilerleyen dönemde pek ortalarda göremeyeceğiz. Mercedes-Benz SLC’yi yenilemek için herhangi bir çalışma yapmıyor ve Final Edition serisi ise hüzünlü sonun portresini çiziyor.

Final Edition 1996’da tanıtılan ilk SLK’nın lansman rengi olan Yellowstone Sarısı ile satılacak. Bu harika otomobil için sizce de iyi bir seçim değil mi? Mercedes bu versiyonu hazırlamak için AMG donanım paketli bir SLC’den başlamış. Böylece araç daha başlangıçta şık tamponlara, daha büyük frenlere ve alçak spor süspansiyona sahip olmuş. Bu özel renkle beraber ayrıca Final Edition yazıları çamurluk ızgaralarının altına, paspaslara ve koltuk kafalıklarına işlenmiş. Bunların dışında içeride “alpaka grisi” renginde emniyet kemerleri ile bazı alüminyum ve karbon detaylara yer verilmiş. Özel versiyonda koltuk ve kafalık arasında bulunan hava menfezi sistemi (Airscarf) standart. Bu da soğuk havalar da bile rahatça tavan açık şekilde gezmenizi sağlayacak.

Araç farklı motor alternatifleriyle otomobil severler ile buluşacak. İlki ülkemiz gibi vergi mağdurlarını sevindirecek cinsten 1.6 litrelik turbo beslemeli sıralı 4 silindirli motora sahip SLC 180. Diğerleri motor gücüne göre SLC 200 ve SLC 300 olarak adlandırılan 2.0 litre turbo beslemeli sıralı 4 silindirli modeller olacak. Son olarak ise serinin en güçlüsü 383 beygirlik gücü ve 4,6 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değerlerine sahip çift turbolu V6 motorlu SLC 43 AMG gamı tamamlıyor.

SLC Final Edition Şubat sonu itibarı ile Almanya’da satışa sunulacak. Şu an sadece Almanya fiyatları belli olan araç için orada ödemeniz gereken minimum tutar 41,537 Avro. Bu rakam motor ve donanıma göre tabii ki yukarı doğru tırmanıyor.