Blacksmith Engineering Sunar: 1987 Land Rover Defender 110

Blacksmith Engineering yurt dışında adını oldukça duyurmuş, dizel off-road araçlarını araziye göre geliştiren bir şirket. Son projeleri 1987 Land Rover Defender ANV-LR1 ise onların ellerinde keyifli bir araca dönüşmüş.

Puma kaputu, KBX ızgara takımı, yaklaşık 4,5 tonluk sentetik halatlı kablosuz uzaktan kumandalı vinç ve daha pek çok şeyle sürüşü yenilediğinden, orijinal askeri Land Rover Defender 110 ile pek alakası kalmamış. En çarpıcı geliştirme ise 230 beygir ve 785 nm tork üreten 4×4 Cummins Diesel 3.9L 4BT turbo-dizel motorunda yapılmış. Motor, Rovers North tarafından yeni bir galvanizli şasiye monte edilmiş ve 5 vitesli ZF manuel şanzımana bağlanmış. Ayrıca, yeniden inşa edilmiş bir LT230 transfer kutusu ve macera yolculuklarında verilen gücü kontrol etmek için bir tonluk yeni bir Land Rover aksı ile donatılmış.

Ayrıca iç mekanda Exmoor siyah deri ısıtmalı koltuklarının, Raptor Engineering elinden çıkma merkezi kontrol bölmesinin ve çıkarılabilir üst yüzey üzerinde özel bir tavan döşemesinin dikkatleri çektiğini ekleyelim.