BMW ve Mercedes-Benz’den Yeni Ortaklık

Bu yeni ortaklık, otonom araçlara geçişi hızlandıracak gibi görünüyor.

Bu ayın başlarında BMW ve Mercedes-Benz, Uber’i yenme hedefiyle 1.3 milyar dolarlık bir yolculuk paylaşımı ortaklığı yaptığını açıkladı. Bugün, Alman otomobil üreticileri ikinci bir işbirliği alanı olarak otonom otomobillerin 4. seviyeye kadar geliştirildiğini resmen açıkladılar. Bu iki şirket, 2020’lerin ortalarına kadar pazara ulaşacak olan yeni nesil otonom sürüş teknolojisini birlikte geliştirmek için bir anlaşma imzaladı.

Her iki şirket de bu anlaşmayı, sadece birkaç yıl içinde ileri seviye teknolojileri yaygın bir şekilde kullanılabilir hale getirmek amacıyla uzun vadeli ve stratejik bir işbirliği olarak görüyor.

BMW yönetim kurulu üyesi Klaus Frohlich konuyla alakalı; “Stratejimizi sürdürmeye devam ettikçe, iki teknoloji liderinin uzmanlığını birleştiriyoruz. BMW Group’ta esnek, ölçeklenebilir ve münhasır olmayan bir platformda uzun vadeli ortaklıklar özerk sürüşün sanayileşmesini ilerletmek için esastır.” ifadelerini kullandı.

 Mercedes de anlaşma konusunda oldukça istekli görünüyor. Daimler yönetim kurulu üyesi Ola Kallenius: “Otonom sürüş şu an bizim için en devrimsel trendlerden biri ve tüm Daimler Grubu bu konu üzerinde çok çalışıyor. Bireysel, bağımsız çözümler yerine, göze çarpan ve katma değer sunan güvenilir bir genel sistem geliştirmek istiyoruz. Müşteriler için buna değer” dedi.

Birkaç yıl önce sorsanız, iki ezeli rakip arasındaki bu ittifakın asla gerçekleşemeyeceğini söylerdik fakat zaman değişiyor. Yeni teknolojiler otomotiv endüstrisini yeniden şekillendiriyor ve artık eski moda rekabet yerine belirli alanlarda işbirliğine ihtiyaç duyuluyor.

Diğer bir taraftan Ford ve Volkswagen, yapay zeka işbirliğini daha da genişletebilecek kamyonet ve ticari araçları içeren bir ittifak oluşturdu. Honda ve GM da geçen yıl benzer bir anlaşma yaptı. İlginç bir şekilde, BMW ve Mercedes mevcut otonom sürüş projelerine de devam edecek ve bunları birleştirmeyecek. Anlaşılan yapılan bu son duyuru, sadece ileriye dönük gelişmeler için geçerli olacak.