Bu Defender Sıradan Bir ”ART-CAR” Değil

Sıradan bir sanatçı bir Art Car projesi üstlendiğinde hemen kaportasına işlenen figürler ararız, öyle değil mi? Bu sefer ki öyle bir proje olmamış ve Portekizli ressam Vasco Costa hepimizin genelde askeri araç olarak görmeye alışık olduğu 1983 model Land Rover Defender’ın şasisini tam 2000 saatlik bir çalışma sonucu pop-art tarzında boyamış. Sprey ile!

Farklı kılan tarafı ise bu eseri görebilmeniz için araca alttan bakmanız gerekiyor. Ressamımız sadece renklendirme ile kalmamış ve V8 Defenderlar alanında uzmanlaşmış CoolNVintage ile aracın motorunu ve kondisyonunu elden geçirmiş. Fox süspansiyon ile yükseltip iki kapılı 110’luk Defender’ı tenteli bir cabrioya dönüştürürken yeni bir klima, hidrolik direksiyon ve Marshall mark kablosuz ses sistemi ile donatmış. Ayrıca kullandığı BF GoodRich marka arazi lastiklerinden bahsetmezsek hakkını yemiş oluruz. Bununla beraber iç mekanı Connoly marka siyah deri ile şenlendirmiş. Yani araç sadece dururken değil yürürken de bir sanat eseri olmayı başarmış

Halihazırda oldukça kıymetli olduğunu düşündüğümüz bir aracın şasisinin üzerine yoğunlaşarak ortaya farklı bir yorum çıkartan sanatçının ortaya koyduğu performans sonucu Defendar’a yeniden farklı boyutta bir saygı duyduğumuzu belirtelim.