Bu Elektrikli Citroen Ehliyetsiz Olarak Kullanılabilecek!

Citroen, şehir merkezlerinde toplu taşımanın ve bisikletlerin yerini alabilecek küp şeklinde bir konsept tanıttı. Dahası, bu aracı kullanabilmek için hiçbir belge gerekmiyor!

Evet, araç bir direksiyona sahip fakat Citroen Ami One’ın kullanımı standart araçlara göre bir miktar farklı. Citroen’in bütün dikkatleri üzerine çeken bu aracı akıllı telefon merkezli kullanılabilen bir konsept araç.

Toplu taşıma araçlarına rakip olabilecek ve kısa mesafe kullanımına uygun tasarlanan konsept, alışılmışın dışında bir pazarlama stratejisiyle satışa sunulacak; kullanıcılar aracı isterlerse 5 dakika, isterlerse 5 yıl kullanabilecekler.

2.5 metrelik boya sahip olan aracın sürücü tarafındaki kapısı alışılmışın tam tersi yönde açılırken, yolcu tarafındaki kapı standart araçlardaki gibi kullanılabiliyor. Menteşelerin yerleşimine göre aynı kapı iki taraf için de kullanılabiliyor. Bu da üretim aşamasında sadece bir set kapı üretilmesi anlamına geliyor. Araç küçük bir direksiyona ve spor çantasının sığabileceği büyüklükte basit bir bagaj alanına sahip.

Citroen Ami One’ın maksimum hızı 45 km/s ile sınırlandırılırken menzili ise ortalama 100 km. Bu menzil aracın şehiriçinde vızıldayarak dolaşmasına ve kullanıcısının günlük işlerini halletmesinde oldukça yeterli gibi gözüküyor.

İlginç bir şekilde, Citroen bu 425 kg ağırlığa sahip aracın 16 yaşından büyük herkes tarafından ehliyetsiz olarak kullanılabileceğini iddia ediyor. Aracın kendi kendine gideceğine dair bir bilgi yok; bu da demek oluyor ki eğer araç yetkinliği olmayan kişiler tarafından kullanılırsa yayalar için potansiyel bir tehlike haline gelebilir. Düşündürücü..

Konseptin kullanımı ise bir hayli ilginç; Araç sürücünün akıllı telefonunun arayüzü üzerinden harekete geçecek. Sürücü araca binecek ve akıllı telefonunu kablosuz şarj alanına yerleştirecek. Kablosuz şarj alanı üzerinden uygulamalar ve birçok birbiriyle iletişim halinde olan sistemler sayesinde gerekli bilgiler sürücünün göz hizasındaki head-up display ekranına benzeyen ekrana yansıtılacak. Bu ekran üzerinden Google Maps ya da Waze gibi navigasyon uygulamaları başta olmak üzere birçok uygulama kullanılabilecek.

Aracın içerisinde normal gösterge görevini üstlenen 5 inçlik bir ekran bulunuyor ve bu ekran üzerinden gösterge işlevleri dışında araç hakkında çeşitli bilgiler depolanıp raporlanabiliyor. Garip bir şekilde, ihtiyaç halinde bu ekranda kullanıcılara “göz şeklinde” tasarlanmış çeşitli uyarılar gösterilecek. Belki eski kafalı olduğumuzu düşünebilirsiniz, fakat inanıyoruz ki sürücüler yolda giderken normal uyarılar yerine “göz şeklinde” uyarılarla karşılaştıklarında bu durum çok da hoşlarına gitmeyecektir.

Kullanılan büyük camlar sayesinde, aracın olduğundan çok daha büyük hissettirmesi sağlanmış. İçeride kullanılan iki koltuğun döşemelerinde dayanıklı malzemeler kullanılmış. Sürücü bir ray üzerinde hareket edebiliyorken, yolcu koltuğu fazla maliyetten kaçınmak için yolcunun sabit olarak yolculuk edebileceği bir şekilde tasarlanmış.. Koltuklardan birinde, içinde sarı uyarı yeleği ve uyarı üçgeni olan düzenli bir ‘güvenlik kutusu’ bulunuyor.

Ayrıca Citroen, aracın potensiyel kullanıcılarının araca aşık olacaklarını öngördükleri için Ami One modeliyle ilgili Bluetooth hoparlör, anahtarlık, şarj kablosu ya da Ami One modelinin 1:43 ölçekli versiyonu gibi lifestyle ürünler de üretmeyi planlıyor. Bu minyatür otomobilin oldukça havalı ve kendine özgü bir tasarıma sahip olduğunu kabul etmeliyiz.