”Singer” ismini duyunca ‘ne alaka ya?’ demiş olabilirsiniz. Ancak Kaliforniya merkezli bu tasarım şirketini tanıyanlar çoktan heyecanlanmıştır. Bilmeyenler için firma hakkında biraz bilgi ile başlayalım.

Firmanın kurucusu Rob Dickinson daha önce Cathrine Wheel isminde bir müzik grubunun solistiyken, 2009 yılında asıl tutkusu ve aşkı olan Porsche 911’e yönelmeye karar vermiş. Eski mesleği şarkıcılıktan (singer) ve Prosche’nin 1970-1998 arasındaki 16 Lemans 24H zaferinin mimari efsane mühendis Norbert Singer’den ilham alarak firmasının adını Singer olarak belirlemiş.

Singer, spor otomobillerin yaşayan efsanesi 911’i alıp rüyaların üzerinde bir seviyeye çıkarıyor. İlk başta donör araç olması için bir 964 buluyorlar. Aracı tamamen soyup kaporta parçalarının birçoğunu karbon-fiber paneller le değiştiriyor ve sadece güvenlik için kapıları çelik olarak bırakıyorlar. Araç tasarımı ise Rob’un en sevdiği araç olan ilk nesil bir 911E’ye benziyor. Teknik detaylara baktımızda da çeşitli seçenekler mevcut. Mesela şanzıman olarak 964 ve 993 kasada kullanılan G50 Getrag şanzımanı seçebiliyorsunuz. Hatta bu şanzımanı 5 veya 6 ileri ve 4×4 olarak ta belirleyebiliyorsunuz. Süspansiyon baz versiyonda KW Coiloverlarla geliyor ama isterseniz Öhlins ile geliştirilmiş bir RS Spec EVO seçeneğiniz de var. Frenler 993 Turbo’dan gelirken jantlar 60’ların ikonik Fuchs jantları temel alınarak hazırlanan forgedlar. Motorlarda da geniş bir yelpaze var. 3.8 litrelik klasik düz altı silindirli motor 300 ve 350 beygirlik versiyonlarla sunuluyor. 350 beygirlik versiyon silindir başına düşen gaz kelebeği ile daha da özel. Bunun yanında bir de 4.0 litre hacminde 390 beygirlik bir versiyon mevcut. Her motor en küçük parçasına kadar elden geçirilmiş ve verimliliği en üst düzeye çıkarılmış. Bunun içinse Cosworth gibi işinin ehli firmalardan destek alınıyor. İç mekân ve renkler ise tamamen müşteriye bağlı. Bu arada firma araçları renk kombinasyonlarının çağrışımlarına göre şehir isimleri ile adlandırıyor ve bugüne kadar 100’den fazla araç yaratmış durumdalar.

Otomobillerin ne kadar başarılı olduğu ise oldukça ünlü referanslardan anlaşılıyor. EVO, Road&Track, Chris Harris gibi isim ve yayınların tümü ağızları sulanarak yorum yaparken, Top Gear bunun dünyadaki en iyi 911 olduğunu, programın sunucularından James May ise otomobilin 911’e yazılmış bir aşk mektubu olduğunu belirtiyor. Ürettikleri 100. otomobilin ise dünyaca ünlü emekli talk show sunucusu Jay Leno’ya konuk olduğunu bir ayrıntı olarak belirtelim.

Sıra hayallerinizi yıkmakta; Araçların Amerika fiyatları 475.000 dolardan başlıyor.

Bu kadar bilgiden sonra ağzınızdan akan salyaları sildiyseniz haberimize konuk olan araca geçebiliriz. Singer, Williams Advanced Engineering (Evet F1’deki Williams hani Clio Williams’ı da üreten) ile birlikte dünyanın en gelişmiş hava soğutmalı 911’ini üretmeye karar verdiler ve ortaya 911 DLSA (Dynamics and Lightweight Study) çıktı. İlk kez Ağustos 2018’de Kaliforniya Pebble Beach Yarışmasında tanıtılan araç, Avrupa premierini 5 Mart’ta kapılarını açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirecek. Otomobili merak edenler ve yolu Cenevre’ye düşenler onu Michelin standında görebilecek. Çünkü aracın BBS tarafından hazırlanmış 18 inçlik hafif alaşımlı dövme magnezyum jantlarını Michelin Pilot Sport Cup 2 Connect lastikleri sarmalıyor.

Şimdi gelelim asıl mevzuya. Yani araca adını veren dinamik ve hafifletilmiş çalışmalara. Williams, firmanın sunduğu 4.0 litrelik atmosferik düz 6 silindirli motoru Porsche’nin efsane mühendisi Hans Mezger’in teknik danışmanlığında geliştirmiş. Bunun için titanyum valfler ve egzantrik kam milleri kullanılmış. F1’den ilham alan enjektörler, yağlamayı ve dolayısıyla soğutmayı iyileştiren yeni bir yağlama sistemi eklenmiş. Sonuçta silindir başına 4 valf ve blokta çift egzantrik kam miline sahip bu motor şafta 500 beygir iletmeyi başarmış. Çevirdiği devir sayısı ise motosikletleri kıskandıran cinsten: 9000 dev/dak.

Williams aerodinami konusunda da yoğun çalışmış. Arkadaki ördek kuyruğu spoyleri downforce ve soğutmayı arttırmak için güncellemişler. Bu arada arka cama da hava girişleri eklenmiş. Ayrıca şasi burulma direnci de arttırılarak karbon gövde ve güçlendirilmiş süspansiyonun etkinliği arttırılmış. Bu arada Williams bu işlerle uğraşırken Bosch’tan ABS, ECS ve değiştirilebilir sürüş modlarını içerek elektronik paket istenirken Hewland’dan 6 ileri manuel şanzımanı daha da geliştirmeleri istenmiş. Brembo’ya karbon frenler, Recaro’ya hafifletilmiş karbon yarış koltukları ve Momo’ya karbon direksiyon sipariş edilmiş. İç mekanda ayrıca ele daha iyi oturması için yükseltilmiş ve mekanizması açığa çıkarılmış titanyum ve magnezyum vites, araca özel tasarlanmış göstergede vites değiştirme ışığı, delikli karbon pedallar ve hafifletilmiş kalorifer ve klima sistemi bulunuyor. Özel tasarlanmış göstergeler derken şu detayı da atlamayalım; 9000’e kadar devir çeviren motorun göstergesi 11.000’e kadar tasarlanarak otomobilin adına selam çakmayı ihmal etmemişler.

Kurucu Rob dickionson diyor ki; ”Singer kurulduğundan beri temel felsefesi ‘Herşey Önemlidir’. Bu yüzden mükemmeliyet yolunda en küçük detay da bile dikkat etmeye değmez deme lüksümüz yoktur. Bu yüzden DLS çalışmamızda müşterilerimiz de bizden otomotiv endüstrisinin en ikonik isimlerini bir arada sunan bir paket talep ediyorlar.”

Aynı yazıda hayallerinizi ikinci kez yıkıyor gibi olacağız ama birazdan okuyacağınız detayları da yukarıdakilerin yanında vermemiz gerekiyor. Birincisi bu rüya otomobilden sadece 75 adet üretilecek. İkincisi ise bu aracın fiyatı 1.8 Milyon Amerikan Doları ve kendisi Amerika’da. Evet, doğru; Daha ucuza, daha hızlı süper spor otomobiller var. (ya da evet, yakınlarınızda bunu alacağına ”10 tane passat” alabileceğini söyleyenler de çıkacak ama siz onlara aldırmayın)  Ama bu basit bir 911 değil, alabileceğiniz en iyi 911. Ayrıca kendisi şu sefil ve adaletsiz dünyaya atacağınız kişisel bir imza niteliğinde!!!