Kimseyi şaşırtmayacak bu haberimizde, Volvo’nun iki yeni modeli Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından çok yüksek güvenlik puanları aldı. Ancak ilginç olan, bu iki modelden sadece daha yeni ama daha küçük olan XC40 modeli “Top Safety Pick+” derecesini alabildi. Orta boy SUV Volvo XC60, daha düşük bir puan alarak “+” eklentisi olmadan “Top Safety Pick” derecesini elde etti.

Bu farkın sebebi ise, farlar! XC40’ın opsiyonel farları, “+” eklentisi için gerekli olan en yüksek derece olan “iyi” derecesini elde etti. XC60’taki opsiyonel farlar ise biraz daha düşük puan alarak “kabul edilebilir” derecesini aldı. Farlardaki bu farklılık dışında ise her iki araç da çarpışma testlerinde ve otomatik acil durum frenlemesi konularında en yüksek puan olan “iyi” kategorisinde değerlendirildiler. Bunun da ötesinde, çarpışma önleme sistemi standart donanımla elde edilirken, çoğu araç bu özelliği sadece opsiyonel olarak sunuyor.

Ayrıca dikkat çekmek istediğimiz farlarla ilgili bir farklılık daha var: XC40’ın opsiyonel farları en yüksek puanları alırken, standart farları ise “zayıf” derecesini elde etti. IIHS, bu sonucun nedeni olarak farların akan trafikle çok fazla yansıma yapmasını gösterdi. XC60’ın standart farları ise biraz daha yüksek puan alarak “vasat” derecesini elde etti.

Son olarak, kurum tarafından yayınlanan ve XC40 modeline ait çarpışma testlerini aşağıdaki iki videoda izleyebileceğinizi hatırlatalım.