Günlük sohbetlerinizde bile sürekli insanların ellerindeki şeyi iyileştirip ondan daha fazla randıman almak için geliştirdiğini veya model yükselttiğini sürekli duyarız. Fakat gerçek şu ki modern bir aracın motorunu başka bir araca entegre etmek çok uzun, pahalı ve karmaşık bir süreçtir.

LS V8 swapları oldukça yaygındır. Çünkü güç ve güvenilirliğin bir karışımı olarak paranın karşılığını en iyi şekilde alırsınız. LS motorları da iyi bir şekilde belgelenmiştir ve diğer platformlara kıyasla nispeten daha ucuz bir motordan daha fazla güç elde etmek için tercih edilir. Ayrıca satış sonrası pazarlara sahiptir.
Fakat bazı insanlar kendini kanıtlamış olandan asla vazgeçmez. Onlar için önemli olan ”motor swapı” gerçekleştirirken hem mühendislik ve yaratıcılıklarını konuşturmaktır, hem de süreç içerisinde öğrenmeye devam etmektir. Sadece küçük bir otomobile ne kadar motor sığdırabileceklerini görmek ya da insanları etkileyecek, şaşırtacak ya da otomobil sürmek için düz bir eğlence yaratacak bir şey inşa etmek için bile bir sürü ”motor swapı” yapabilirler.

Bundan sonra her hafta son zamanlardaki favori ve yaratıcı motor swaplarından bazılarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Hepsi ekonomik ya da mühendislik açısından anlam ifade etmeyebilir ama bu emek daima saygıyı hakeder. Çılgın ve farklı bir şeyler yapmak için hazırlanan araçları ve swap profesörlerini Tork Tv olarak selamlıyoruz.

Bu hafta dikkatimizden kaçmayan swap: Lamborghini Powered Fiat 500
İtalyan otomotiv endüstrisinin birbirinin zıttı 2 markasının bir araya gelmesi ile oluşan bu mutant otomobil 580 beygir güç üreten V12 motora sahip bir Fiat 500. Bir V12 nin Fiat 500’e sığmasına imkan yok diye düşünmüştük ki, yanılmışız. Aracın Fiat 500 ile pek bir alakası kalmamış olabilir ama ortaya çıkan ufaklığın 580 beygir ile nasıl bir canavara dönüştüğünü çok merak ediyoruz.

Gelin hep beraber kısa bir tanıtım izleyelim. Spoilere dikkat.