20 yıl önce, 1999’da, Cenevre Otomobil Fuarı’nda, o sırada sektörde neredeyse bilinmeyen Horacio Pagani, adını taşıyan ilk süper otomobili ortaya çıkardı ve Pagani Zonda C12 ile tanıştığımız o andan itibaren süper-hiper-üper otomobil algımız, Horacio’nun muhteşem sanatkarlığı sayesinde, bir daha asla normale tav olmayacak şekilde değişti.

O günden bugüne üretilen 140 sokak izinli Zonda’nın 20. yılını kutlamak için marka ilk şasinin, C12 001’in tamamen restore edilmiş halinin fotoğraflarını yayınladı. Bu araç sadece ilk Pagani olma özelliğini taşımıyor. Aynı zamanda ilk test km’lerinin, homologasyon ve çarpışma testleri sürecinin de baş kahramanı olması sebebiyle büyük bir öneme ve kıymete sahip.

Güç hepimizin bildiği üzere Mercedes-Benz kaynaklı atmosferik bir V12’den geliyor. Otomobilin kendisi kadar kıymetli bu 6 litrelik mücevherin güç üretimi 450 beygir. Neredeyse hiç kullanılmayan motoruna layık olmaları sebebiyle neredeyse tüm parçalar yeniden elden geçirilmiş. Elektronik sistemler, süspansiyonlar, tekerlek göbekleri ve egzoz sistemi üzerinde özellikle çalışılmış. Pagani özellikle vidaların ve civataların bile orijinal haline döndürülmesi adına elden geçirildiğini özellikle belirtiyor ve tüm bu tazelemeler, ”Saf Gümüş” ismindeki boyasıyla birlikte çarpıcı görünüyor.

Horacio, ”Pagani çatısı altındaki herkes otomobil tutkunu. Tüm otomobilleri seviyoruz ve özellikle de çocukluk hayallerimizi besleyenleri ve gelecek tasarımlar için bize ilham verecek olanları seviyoruz.” diyor ve ekliyor; ”Büyümemize izin veren otomobil Zonda, oynadığımız kumarın büyüklüğünü onaylıyor ve hepsinden önemlisi bu büyük tutkumuzu tüm dünyayla paylaşıyor.”

Biz de diyoruz ki; Sevgili Horacio, iyi ki varsın.