Dubai’de Bulabileceğiniz En İlginç ve Dikkat Çekici Otomobiller

Birkaç şüpheli Dubai iddiası içerir…

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), dudak uçuklatacak servetleriyle ve zengin şehirleriyle bilinir. Burada petrol sayesinde kazanılan inanılmaz paralardan bahsediyoruz. Örneğin Dubai’de klimalı otobüs duraklarına, sıkışık trafikte görülen süper otomobillere, içerisinde kayak merkezleri bulunan alışveriş merkezlerine rastlayabilirsiniz. Ayrıca, yolcu koltuğuna oturmuş evcil bir çita bile görmeniz mümkün!

Bu yazıdaki odak noktamız ise, petrolden gelen paralarla satın alınabilecek otomobiller ve bazı durumlarda bu paralarından farklı kıstaslar gerektiren otomobiller; katı altın otomobillerden dünyadaki en egzotik polis araçlarına kadar uzanan bir listeden bahsediyoruz. Hadi başlayalım!

 

Bugatti Veyron Polis Aracı
Söz konusu araç belki de Dubai’deki en iyi polis arabası değil ama bu Veyron 2017 yılında Guinness Rekorlar Kitabına girerek ‘dünyanın en hızlı polis arabası’ olarak tescillendi. Dubai Polisi Ulaştırma ve Kurtarma Genel Müdürlüğü’nden Binbaşı Sultan Al Marri araç hakkında şu yorumda bulunuyor: “Arabayı sadece gösteriş yapmak için kullanmıyoruz, ayrıca insanlara Dubai polisinin ne kadar arkadaş canlısı olduğunu da göstermek istiyoruz.”

 

Elmas Kaplı Mercedes-Benz SL600
Haberlere göre, 2007 yılında Mercedes-Benz SL550’nin 50. yıldönümünü kutlamak için Dubai Otomobil Fuarı’nda gösterilmiş olan bu zenginlik sembolü araç, Suudi kraliyet ailesinin bir üyesi olan ve Time dergisinin 2008 yılında yayınladığı dünyadaki en etkileyici 100 insan listesinde bulunan milyarder Suudi Prens Amir el-Waleed bin Abdul-Aziz tarafından satın alınmış. Bu haberde, 300.000 elmasla kaplı olan aracın 4.8 milyon dolara mal olduğu söyleniyor. Prens Waleed, otomobile dokunmak isteyen insanlardan 1000 dolar ücret alıyormuş!

Snoopes.com’a göre elmas kaplı bu aracın değeri Garson USA adlı bir şirket tarafından yaklaşık 1 milyon dolar olarak tanımlandı ve 2008 yılında DUB Dergisi’nin Özel Otomobil Fuarı ve Konseri’nde sergilendi. Prens Waleed’in elmas kaplı bir arabaya sahip olması elbette mümkün, ancak eğer öyleyse elmasların değeri 4.8 milyon dolardan fazla demektir.

 

Som Altın Lamborghini Aventador
Dubai’de 4.8 milyon dolarlık bir otomobilden daha iyi ne olabilir? Tabii ki 7.5 milyon dolar değerindeki bir otomobil! Bu araç Almanya’da Robert Gulpen Engineering tarafından 1:8 ölçekli olarak yaratılmış bir model otomobil. 500 kilogramlık bir katı altın bloktan oyulan otomobilin detayları için de birçok değerli metal kullanılmış. Açık arttırmayla satılan otomobilin fiyatının büyük bir kısmı hayır kurumuna bağışlanmış. Ayrıca bu otomobilin sergilenebilmesi için çok iyi desteklenmiş bir rafa ihtiyacı olduğu da aşikar.

 

Altın Kaplama Lamborghini Aventador
Altın bir otomobil kullanmak istiyorsanız, bu aracın kıymetli bir metalle kaplanmış olması gerekir. Ancak bu, altın kaplı Bentley, Ferrari ve Brabus G700’ün de dahil olduğu birçok altın kaplama araca sahip olan Turki Bin Abdullah için çok pahalı bir uygulama değil. Ayrıca kendisi, altın kaplama araçlarını denizaşırı ülkelere bile götüren bir kişi. Böylece, servetini herkese gösterebiliyor.

 

Beyaz Altın Mercedes SLR Sports
Bu aracın beyaz altın kaplı olmadığı, aracın şasesi dahil tamamının beyaz altından yapılmış olduğu iddia ediliyor. Aracın maliyetinin yaklaşık olarak 2.5 milyon dolar olduğu belirtiliyor ve 4 turboya sahip V10 motoruyla bu aracın gücü tam tamına 1.600 beygire yükseltilmiş. Biyoyakıtla çalışan aracın 6.9 saniyede 400 metreyi tamamladığı ise bir diğer iddia.

Bir kez daha “iddia edilen” demek istemezdik ama biz ”iddia ediyoruz ki”, bu araç muhtemelen sadece parlak bir malzemeyle kaplı.

 

Porselen Bugatti Veyron
Bu sefer bu aracın gerçek olduğuna inanıyoruz ve kendisi inanılmaz bir güzellikte! Berlin’deki kraliyete ait porselen fabrikası tarafından hazırlanan porselen parçalarla kaplanan bir Bugatti Veyron Grand Sport! Bu otomobil, renkler arasındaki yüzey çizgilerini ortadan kaldırmak için özenle hazırlanmış bir araç ve ‘başyapıt’ kelimesi bu araç için kesinlikle abartılı değil. Aracın Dubai’de 2.5 milyon dolara alıcı bulduğu biliniyor.

 

Altın Kaplama Nissan GT-R
Godzilla çarpıcı bir performans mühendisliği ürünü olsa da, ortalama bir Dubai milyarderinin cep harçlığı bile değil. Bu araç, Japonya’da Kuhl Racing ile geliştirildi ve altından yapılmış karışık desenleri oluşturmak için uzman oymacı Takahiko Izawa’nın becerileri kullanılarak yapıldı. Dubai’de ilk kez gösterildikten sonra, elitler bu aracı çabucak satın alabilmek için kuyruğa girdiler.

 

Range Rover by Cars Coin
Cars Coin, Dubai’de bulunan ve arabaları jeton tabakasıyla süsleyen bir şirket. Cars Coin her türlü madeni parayı kullanabiliyor. Örneğin birçok müşteri modern ya da antika madeni paraları tercih ediyor. Range Rover ise bu madeni paraların ağırlığı fazladan yüzlerce kilograma sahip olduğu için bu proje için mükemmel bir seçim.

 

Lamborghini Veneno
Lamborghini bu özel modelinden kuruluşunun 50. yıldönümü için sadece 5 adet üretti. Bu beş araçtan bir tanesini kendilerinde tuttu ve bir tanesini de test için ayırdı. Diğer 3 otomobil ise satıldı. Bu 3 otomobilden bir tanesini bile görme ihtimaliniz oldukça zayıf. Fakat eğer Dubai’ye giderseniz ihtimal elbette daha yüksek. Al Jaziri Motors bir tanesini sattıklarını doğruladı ve diğer iki araç ABD’ye gitti. Alıcının ismi açıklanmasa da 3.9 milyon dolarlık fiyat etiketi halka açık bir bilgi.

 


W Motors Lykan Hypersport
W Motors, Dubai merkezli bir şirket ve eğer Hızlı ve Öfkeli 7’yi izlediyseniz Lykan Hypersport’un bir binadan diğerini atladığını hatırlayacaksınızdır. Lykan Hypersport, iddialara göre 0-100 km hızlanmasını 2.8 saniyede gerçekleştirebiliyor ve bunu deneyebilecek dünya üzerindeki çok az sayıdaki insandan bazıları Abu Dabi polis gücünün sürücüleri. Departman, 2015 yılında bu modelden bir adet satın aldı ve gece geç saatlerde çöl yollarında Dubai polislerinin Veyron’uyla yarışıyor olabileceklerinden oldukça şüpheleniyoruz!

Kaynak: Carbuzz