Polis otomobilleri dediğimizde aklımıza ilk olarak ülkemizde kullanılan ve görmeye alışık olduğumuz markalar gelebilir ama dünyanın dört bir tarafında durum pek te öyle değil. Özellikle çok hızlı otomobilleri ”yakalamanın” gerçek bir ihtiyaç olarak görüldüğü ülkelerde polis otomobili filoları buna göre düzenlenirken, bazı ülkelerde ise adalet sisteminin sokaktaki eli olan polislerin otomobilleri sadece bir gösteriş aracı olarak kullanılabiliyor.

Bizde sizler için bu örneklerden birkaç tanesini derledik;

 

Avustralya

Onlarca yıldır Avustralya polis memurları, V8 motorlu, arkadan çekişli Holden ve Ford sedanlarıyla ülkenin çok büyük karayollarını arşınladılar. Bu arabalar güçlü, konforlu ve Avustralya’nın eşsiz manzarasına çok yakışmışlardı çünkü yerel olarak tasarlanıp üretildiler. Ford Falcon ve Holden Commodore’un üretimi 2017 yılında sona erdi, ve polis memurlarını devriye arabası olmadan bıraktı. Queensland eyaleti, Falcon ve Commodore’ları kademeli olarak değiştirmek için 3.3 litre, çift turboşarjlı V6 motorlu 50 Kia Stinger GT örneği satın aldı. Polis teşkilatı temsilcileri, Stinger GT’nin departmanın şimdiye kadar satın aldığı ilk yabancı devriye arabası olduğunu belirtti.

 

Avusturya

Avusturya polis departmanı, 2017 yılında Porsche’den 911 devriye arabaları aldı. Bu güzel canavar Almanya’da hız yapan sürücüleri yakalamak için kullanılan son 2017 model 911’di. Avusturya sonradan, nedendir bilinmez, aracı geri verdi ancak yine de Avusturya’da hız yapmayı düşünüyorsanız 2 kez düşünün, çünkü Avusturyalıların işin belli olmaz ve yeni 911’ler göreve başlarsa pek büyük bir sürpriz olmayacaktır.

 

Dubai

Dubai Polis Gücünün garajı, içeride her an bir rap klibi çekilme ihtimalini bünyesinde barındırıyor. Listede bir Aston-Martin One-77, bir Bentley Bentayga, bir BMW i8, bir Bugatti Veyron, bir Ferrari LaFerrari, bir Lamborghini Aventador, en az iki McLaren ve hatta bir Porsche 918 Spyder yer alıyor. Ancak nedense Bugatti’nin 1.500 beygirlik Chiron’u filonun bir parçası değil. Tabii şimdilik. Yine de bir durum var ki, hepsi kötü adamları yakalamıyor. Dubai filosundaki yüksek beygir gücüne sahip polis arabalarının çoğu turistik bölgelerde kullanılıyor ve kötü adamları kovalamaktan çok şov yapıyorlar.

 

Fransa

Fransız Jandarması’nın yüksek hızlı müdahale ünitesi, yıllardır Renault Megane RS’ler ile parmak ısırtıyordu. Megane RS, üç basamaklı hızlarda süratçilerin peşinden koşmak üzere yaratılmıştı, çünkü 275 beygir güç üreten turbolu, 2.0 litrelik dört silindirli bir motora sahipti. Ve bu asi yakışıklının son hızı ise 254 km/h idi.Ancak 2017 yılında bu yakışıklıların kullanımına son verildi. Nedeni ise hükümete çok pahalıya mal olmasıydı. Bunun yerine suçlulardan alınan, ki bedava olmaları en büyük etken, yüksek performanslı araçlar kullanılmaya başlandı.

 

2006 yılında, Alman makamları, bir aracı modifiye etmenin güvenli ve yasal yolları hakkında farkındalığı artırmak için Tune It Safe adlı bir program başlattı. Dünyaca ünlü Mercedes-Benz özelleştiricisi Brabus, birinci nesil bir CLS’yi polis görevinde bir canavar haline getirerek programın ve mesajının tanıtımına yardımcı oldu. CLS Rocket adı verilen, 225 beygirlik bir yüksek hıza ulaşan 730 beygir gücünde, çift turboşarjlı bir V12 motoru aldı. Ne yazık ki, sadece tek bir örnek üretildi.

İtalyan polis kuvvetleri 2017 yılında bir Lamborghini Huracan satın aldı. Fotojenik tasarımı nedeniyle sık sık özel olaylara yollanmakla beraber, ülkenin karayolları ağını izlemek ve hala sınırsız Otoban’da olduklarını düşünen Alman turistleri yakalamak için de kullanılıyor . Polizia, Huracan’ı trafik duraklarını ve hız ihlalini belgeleyebilmesi için yerleşik bir tablet, video ve ses kayıt cihazı ile donattı. Ön bagajında – hatırlayın, Huracan orta motorlu bir araç – organ taşıyabilmesi için soğutma özelliği bile eklendi.

Tokyo polisi, 2016 yılında üç Nissan 370Z Nismo aldı. İki tonlu siyah beyaz bir görünüşle süslediler ve Nissan amblemini Tokyo polisinin rütbeleriyle değiştirdiler. Her üç otomobil de devriye görevi yapacak şekilde yapılandırıldı ve kesinlikle 350 beygir gücüyle görevlere hazır. Ancak çoğunlukla Tokyo şehir sınırları içindeki tanıtımlarda kullanılıyor.

İngiltere’nin Somerset County bölgesinde sola (hani trafik ters ya :D) çekilirseniz, dikiz aynanızdan aracı görmeden sireni duyma şansınız var. Sonuçta bu yaratık yerle bir. Somerset County polis departmanı, 2014 yılında bir Ariel Atom 3.5R satın aldı ve takip sirenleri ve acil durum ekipmanı ile donattı. Atom, supercar ve motosiklet arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran, 350 beygir gücünde, 1.350 kiloluk bir makine. Ve, 0 km/h’den 100 km/h hızında yaklaşık 2,5 saniyelik bir sürede ulaşmasıyla, neredeyse dört tekerlekli her şeyi geçebilir.

Texas New Braunfels’teki polis karakolu, bir baskın sırasında Chevrolet Corvette Z06’yı ele geçirene kadar tamamen sıradan devriye arabaları kullanıyordu. Bu araç V8 motorunun çıkışını 1000 beygir gücüne çıkarmak için bir kaç modifikasyon almıştı. Arabayı satmak yerine, polis departmanı onu boyadı, bir ışık çubuğuyla donattı ve filosuna ekledi. Polis kuvveti, Corvette’yi normal bir devriye arabası olarak kullanmayı planlamadığını netleştirdi; gizli bir araç olarak kullanılamayacak kadar yüksek profilli ve trafik denetimi için kullanılması söz konusu bile değil. Bunun yerine, geçit törenlerinde ve diğer topluluk tanıtım etkinliklerinde kullanıldı.

Kaliforniya’daki Fremont polis departmanı 2019’da bir Tesla Model S devriye arabasını test etmeye başlayacak. Tesla’nın batarya-elektrik sedanını bir polis devriyesine dönüştürmenin daha kolay olduğu söyleniyor. Işık çubuğu, itme tamponu ve mahkum bölümü gibi standart donanımların sıfırdan geliştirilmesi gerekse de Model S neredeyse Fremont caddelerinde devriye etmeye hazır ve polis departmanı elektrik teknolojisine geçerek önemli miktarda para tasarrufu yapmayı  bekliyor. Sedan beklentileri karşılarsa, bakanlık Dodge Charger gibi benzinle çalışan devriye araçlarının yerini almak için ek Tesla modelleri satın alacak.