Günümüzde her konuda olduğu otomobil dünyasında da, dikkatimizi daha fazla çekmek adına çeşitli aşırılıklara ya da muhtelif rekorlara başvurmak artık alışık olduğumuz bir durum. Evet, bazıları hoşumuza gidiyor bazıları ise anlamsız geliyor. Ancak eğer konumuz otomobillerse, hızlanma değerleri, pist dereceleri ve elbette maksimum hızlar gibi rakamları duymak hep çok boyutlu bir iç gıcıklamaya sebep olmuyor değil. Bugün konumuz ise maksimum hız rekorunun kırılması.

Bizler Koenigsegg, Bugatti ya da Hennessey’den hangisi maksimum hız rekorunu kıracak ve 300 mil sınırının üstüne çıkacak diye beklerken yeni rekor 2006 model bir Ford GT’den geldi. M2K Motorsports tarafından geliştirilen araç bir kaç sene önce 472.5 km/s (293.6 mph) hızlık rekora ulaşmış ve bizleri yine şaşırtmıştı ama açıkçası biz onları hafızamızdan neredeyse tamamen silmiştik.

Araç Amerika’nın Texas bölgesinde, Victoria Bölgesel Havalimanında, ”Texas Mile” isimli organizasyonda ilk ve ısınma niteliğindeki denemede 280 km/s (174.5 mph) hıza ulaştı. İkinci denemede 386 km/s (240 mph) hıza ulaşan ekip üçüncü denemesinde ise amaçladıkları rekoru kırmayı başardı ve 483.44 km/s (300.4 mph) hıza ulaştılar.

Araç elbette standart versiyondan oldukça uzak. Ancak tüm geliştirmeler aracın ”yol izinli” olmasının önüne geçmeyecek şekilde yapılmış. Tekerlek gücünün 2000 beygirin üzerinde olduğu belirtilen aracın 5.4 litrelik V8 motorunun ürettiği güç ise 2500 beygirin üzerinde. Ekip bu konuda net bir rakam veremediklerini çünkü dinamometrenin bu ölçüme imkan sağlamadığını belirtiyor.

Önce Bugatti tarafından kırılan rekorun VW grubunun Ehra Lessien isimli trafiğe kapalı ve 9 km’lik düzlüğe sahip pisttinde, sonra Koenigsegg tarafından geliştirilen rekorun ise Las Vegas ve Pahrump arasındaki kilometrelerce uzunluktaki düzlüğün trafiğe kapatılmasıyla kırıldığını düşünürsek, 1.6 km uzunluğundaki bir havalimanı pisti kapatılarak kırılan bu rekorun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Evet Koenigsegg, sıra sende…