Elon Musk, bir yıl önce uzaya 10bin dolarlık bir Tesla Roadster gönderdi.Böylece şimdiye dek en uzağa gitmeyi başaran araba olarak tarihe geçti.
Bu zamana kadar uzaya AI robotu, gitar, altın plak gibi sıradışı pek çok şey gönderildi fakat bunların hiçbiri Elon Musk’ın 2018’in başında gönderdiği ile kıyaslanamaz bile. 100 Bin dolarlık kiraz kırmızısı Tesla Roadster! Bu araç içinde David Bowie dinleyen bir manken ile birlikte dünyadaki en güçlü operasyonel roket olan Falcon Heavy’ ye bağlandı. Bir yıl önceki ”fırlatmadan” bu yana Roadster’in tarihteki bütün otomobiller arasında en uzağa gitme, en çok mesafe katetme rekorunu elinde bulundurduğunu söylersek yanılmış olayız. Doğrusu bu mesafenin dünya üzerindeki tüm yollarda 22 tur atmayla eşit olacağı tahmin ediliyor. Tabi akıllara ilk gelen soru ise, şuan tam olarak nerede?

Şöyle ki, saatte binlerce kilometre hızda uzay boyunca, yeryüzündeki savaş uçaklarından daha hızlı seyahat etti. Onu jetlerden daha farklı yapan ise hiç yakıt kullanmadan yapması. SpaceX’in Falcon Heavy roketi 6 Şubat 2018’de fırlatıldıktan sonra Venüs ve Merkür ziyaretlerinin ardından şu anda güneşin etrafında eliptik bir yolda ilerlemekte. Her 557 günde bir tam yörüngeyi tamamlayacak. Böylece 2019 sonundan önce ilk yörüngesini tamamlayacağı tahmin ediliyor. Araştırmacılar, Roadster’ın önümüzdeki birkaç milyon yıl boyunca güneşin yörüngesinde olacağını tahmin ediyor.Tabi bir aksilik olmadığı sürece. Mesela aracı parçalara ayıracak minik bir asteroidin çarpması gibi.

Ne yazık ki, bir teleskop yardımıyla bile gece gökyüzünde görmek için çok küçük ve çok uzak fakat eninde sonunda dünyaya geri döneceğini biliyoruz. Toronto Üniversitesi’ndeki bir ekip, Roadster’ın gelecekteki yörünge hareketlerini hesapladı. Bunun sonucunda 2091 yılında, Hawaii’deki Panstar’ın teleskopu gibi güçlü bir teleskopla görülebilecek kadar dünyaya yeterince yaklaşacağını keşfettiler. Ancak bu kadar uzun süre beklemek istemiyorsanız, Roadster’ı evinizden canlı olarak kolayca izleyebilirsiniz.
Ben Pearson gibi hayranları arabanın yerini uzayda yansıtmak için NASA verilerini kullanıyor. Şimdilik Roadster, uzun süredir iç güneş sistemimiz etrafında ilerlemeye devam edecek ve belki insanlar Mars’a Musk’ın umduğu gibi bir yolculuk yapmayı başarırsa, Roadster’ı oraya giderken bile görebiliriz.