Söz konusu konsept otomobiller olduğunda Porsche markası zihnimizde oldukça iyi bir yer edinmiş durumda. Yeni nesil elektrikli otomobili olması planlanan Taycan konsepti ve sınırlı üretim olması planlanan pist konsepti 935 bu düşüncemizi fazlasıyla destekliyor. Ancak marka bu sefer geçmişi hatırlatmanın peşinde.

Porsche bundan tam 50 yıl önce, 1969 yılı Cenevre Otomobil Fuarında, sonradan markanın en ikonik yarış otomobili olma ünvanını alacak aracını tanıtmıştı; Porsche 917. Ve marka şimdi geçmişini muhteşem bir konsept modeliyle yad ediyor.

Orijinal 917, geliştirme sürecindeki bir çok sıkıntıyla birlikte ilk kez 1970 yılında parladı. Aklımıza kazınan ve modern zaman konseptinde de yer verilen kırmızı beyaz çizgili deseniyle 1970 Le Mans 24 Saat Dayanıklılık yarışını kazanmayı başardı. Bir sonraki sene aynı başarıyı tekrarlayan araç öyle ikonik bir hale geldi ki ünlü film yıldızı Steve McQueen’in oynadığı kült yarış filmi Le Mans’ın da baş kahramanı oldu.

Kapakta gördüğünüz araç ise söylediğimiz gibi bir konsept ama aslında yıllar önce üretildi. Bu otomobil FIA Dünya Dayanaklılık Şampiyonası’nın LMP1 klasmanına katılması ”hayal edilerek” küçük bir ekip tarafından tasarlanmış ve gizli tutulmuştu. Ta ki bugüne kadar.

Marka, efsanevi Le Mans araçlarının 50. yıl dönümünun bu ”rüya” konseptin gün yüzünü görmesi için en doğru tarih olduğunu düşündüklerini belirtiyor. Sadece bir konsept olarak kalacak olan aracın görseldeki örneği ise Porsche müzesinde kendisine ayrılacak yerde, geçmişte efsane olmuş Le Mans kazanan modelinin baştan sona yenilenmiş versiyonuyla birlikte sergilenecek.

Bizce nefis görünüyor. Peki sizce?