Göstergeler, otomotiv üreticilerinin, araçtaki bilgileri sürücüye aktardığı ekranlardır.

Otomobil üreticileri, arabalarında geliştirdikleri teknolojiyi etkileyici göstermek istediklerinde her zaman gösterge panellerinde bir makyaj yaparlar. Araçlarda uzun zaman analog göstergeler kullanıldı. Analog göstergeler gerek üretiminde gerekse okunmasında üreticilere de sürücülere de kolaylıklar sağladı. Göstergelerde genelde dört temel bilgi yer almaktaydı: Hız göstergesi, devir göstergesi, yakıt göstergesi ve motor sıcaklığı. Gösterge panelinde kalan boşluklarda uyarı lambalarına, görsellere yer almaktaydı. Teknolojinin gelişmesiyle, gösterge panellerinde de değişmeler meydana geldi. Gelişen teknoloji, tasarımcıların geniş alanlarda çalışmasına ve daha fazla bilgiyi anlaşılır şekilde sunmalarına yardımcı oldu ve oluyor. Gün geçtikçe tasarlanan gösterge panellerinde çeşitli renklendirmeler ve çeşitlendirmeler artıyor. Gösterge panelleri genelde otomobilin kimliği niteliği de taşımakta olup aracın önemli parçalarından biridir.

Geçmişte dijital ekranların olmayışı, tasarımcıların yaratıcılıklarını engellemediği gibi gelişen teknoloji de sürücüyü bilgiye boğacak şekilde bir tasarıma gidilmemiştir.

 

McLaren 720S

Süper arabalarda performansın ve hızın ön planda, lüksün ve gösterişin geri planda olması göstergeleri de etkilemekte. Süper arabaların göstergeleri sürücüyü rahatsız etmeyecek şekilde, sade bilgileri sunmak üzere tasarlanıyor. Bunlardan en ilginç ve etkileyici olanlardan biri de McLaren 720S’in göstergesi diyebiliriz. Araç normal sürüş modundayken dijital gösterge paneli çalışmakta ve sürücünün istediği bilgileri göstermekte. Fakat aracı yarış moduna aldığınızda ise ekran aşağıya doğru katlanıyor ve göz hizasında sadece hız göstergesi olduğu bir ekran açılıyor.

Lancia Delta Integrale HF

1990’larda Lancia ralli otomobilinin homogolasyon versiyonuyla birlikte sade fakat zamana ayak uyduran bir yaklaşımı benimsedi. Gösterge paneli havacılık sektöründe kullanılan panellerden esintiler içermekteydi. Modern sensörlerin olmadığı, yanlışlıkların bilgisayar ile düzeltilmediği bir araçta göstergeler kaputun altında olanları sürücüye aktarmaktaydı. Sürücünün motor ile senkronize olmasını sağlamaktaydı.

Aston Martin DB9

Güzel ve etkileyici tasarıma sahip DB9 modelinde hız ve devir göstergeleri simetrik bir şekilde tasarlanmış. Simetrik yapıda olan göstergeler, araç hızlanmaya başladığında ters yönlerde yukarı doğru hareket etmekte, bu da sayaçların okunmasında güçlük çekilmesine neden olmakta. Tabi zamanla alışılınca bir sorun kalmıyordu. Gösterge panelindeki sayaçlar estetik bir yapıya sahip olup, ilk bakışta kol saatini andırmakta.

Nissan 300ZX

Araçlarda kullanılan LED göstergeler 1980’lerde başlangıç aşamasında ve geliştirilmekteydi. Ancak Nissan firması efsanelerinden 300ZX modelinde sürücülerin kolay bir şekilde göstergeleri okuması için teknolojiyi akıllıca kullandı. Göstergenin sağında ve solunda motor verilerinin okunması, seçilen vites göstergeleri ve dijital göstergelerin nasıl kullanılacağının en iyi örneklerindendir.

Lexus LFA

LFA, aracın ayrılmaz parçası olan gösterge panelinİN mükemmel bir şekilde tasarlanmış örneklerinden biridir. Gösterge paneli, devir göstergesini dijital bir halka içine alarak, modern dijital teknolojiyi eski teknolojiyle birleştirmekte, sürüş moduna göre göstergede bilgiler güncellenmekte ve değişmekte. Sürüş moduna uygun şekilde göstergede bilgiler değişmekte. Lexus’un bu gösterge paneli UX’te de bulunuyor fakat ilk gerçek uygulamasını LFA modelinde gerçekleştirmiştir.

Pagani Huayra

Spor otomobillerde yer alan sadelik Pagani’nin Huayra modeli için söylenmesi zor bir kelime. Gösterge panelinde yer alan bilgileri belirtmek çok uzun bir zamana ihtiyacımız var. Panel oldukça cesur ve güzel fakat uzun süre gözlerinizi üzerinden alamazsanız başınızda bir ağrı başlayabilir.

Lamborghini Reventon

F22-Raptor savaş uçağından ilham alınarak tasarlanan Lamborghini Reventon’un gösterge panellerinde de aynı etkiyi görmekteyiz. Uçakta yer alan vektör grafikleri daha geleneksel bir yapıda karşımıza çıkmakta. Reventon bir uçak olmasa da hızı her zaman iliklerinizde hissetmektesiniz.

Chevrolet C4 Corvette

1980’lerde, dijital gösterge panelleri, otomobillerin fütüristik bir görüntüye sahip olmasını sağlamaktaydı. Aslında C4 Corvette standart elemanlara, göstergelere sahip bir otombildi. Şuanda tarihe karışmış olarak görünen bu aracın paneli en soğuk hissiyatı oluşturan göstergelere sahipti.

9. Jenerasyon Honda Civic

Sekizinci kuşak Honda Civic iki farklı ekrandan oluşan bir gösterge paneline sahip oldu ve dokuzuncu kuşakta da bu yapı devam etti. İki Civic kuşağı da tarihte en iyi modeller olarak görülmezken, gösterge panellerinde sıra dışı ve iyi düşünülmüş olarak görülmekteydi. Hız göstergesi ve bilgi ekranı ön panelde ve panelin üzerinde bulunması sayesinde sürücünün gözlerini fazla hareket ettirmesine gerek kalmadı. Üstte hız bilgileri dijital basamaklarda görüntülenirken, ayrıca aşağıda da büyük kadranda da görüntülenmesi eş zamanlı oluyordu ve sürücü istediği zaman o bölüme de göz atabiliyordu.

Ferrari GTC4Lusso

Ferrari göstergelerinde fazla abartıya gitmediği gibi çılgın tasarımlarıyla da bilinmemektedir. Fakat GTC4Lusso bu durumdan biraz farklı. Çok havalı ve garip bir gösterge paneline sahip araçta, normal gösterge panelinin dışında yolcu da gösterge paneline sahip. Bu gösterge panelinde yolcu aracın hızını, devrini ve g-kuvveti ile birlikte sistem bilgilerini de görmekte. Neden yolcuya da gösterge paneli konulmak istenmiştir bilinmez ama Ferrari her zamanki şovunu fazlasıyla yapmış gibi görünüyor.

Rolls-Royce Dönen Göstergeler

Rolls-Royce markası bir süre önce, gösterge panelinin spor otomobiller gibi karmaşık bir yapıya sahip olmamasına karar verdi. Fakat paneldeki göstergelerde bir değişiklik gerçekleştirdi ve sürücüye motor gücünün ne kadarının kullanılabileceğini gösteren bir kadran ekledi. Bu gösterge ile birlikte panel Rolls-Royce’u özetleyen, havalı ve etkileyici bir hale büründü.

Audi Sanal Kokpit

Şu zamana kadar genelde geleneksel ve dijital kadranların yer aldığı gösterge panellerinden söz etmekteydik. Artık Audi’nin başlattığı, TFT ekranla her şeyin uyarlanabildiği ve değiştirilebildiği bir gösterge paneli hayatımıza girmiş durumda. İlk başlarda Audi’nin üst segment araçlarında opsiyonel olarak yer alan panel, araç sistem bilgilerinden, navigasyona ve oradan müzik çalma listelerine kadar her şeyi gösterebilmekte. Akıllardaki soru ise; Bu kadar özelliğin olduğu bir panel ne kadar süre sonra tüm modellerde yer almaya başlayacak ve ne kadar dayanıklı olacak?

Geçmişten günümüze farklılıklar göstererek gelişen gösterge panelleri, gün geçtikçe daha fonksiyonel bir hal almaktalar. İlk olarak bir kadran şeklinde temel fonksiyonları gösteren paneller, günümüzde teknolojinin nimetlerinden yararlanan TFT ekranlara evrilmekte. Gelecek modeller için yapılan çalışmalarda belkide gösterge panelleri tarihe karışacak ve ön camda gerekli tüm bilgileri görebileceğiz. Bir gece yıldızları izlerken bir anda canımızın istediği filmi ön camdan izleyebileceğiz. Filmlerdeki gibi ön camdan navigasyonu takip edebileceğiz veya bilgileri görebileceğiz.

Günümüzde sıklıkla firmaların tercih ettiği TFT ekranların heyecanına ilerde yaşanılacak gelişmeleri merakla beklemekteyiz.