Enzo’nun Bizzat Kullandığı Ferrari’ye Sahip Olabilirsiniz!

Eğer Enzo Ferrari ve ürettiği otomobillere büyük bir hayranlık besliyorsanız, şimdi bahsedeceğimiz otomobil sizin hayallerinizin ulaşabileceği en üst nokta olacaktır. Haberimizin yıldızı 1962 model “Ferrari 330 GT 2+2”. Peki onu bu kadar özel kılan şey ne? Enzo Ferrari’nin onu 2 yıl boyunca fabrika ve ev arasında bizzat kullanmış olması sanırız yeterli cevap olacaktır.

Missouri Amerika’daki klasik otomobil satıcısı Daniel Schmitt & Co., bu şahlanan atı geçen sene portfolyolarına katmışlar. Aslında, otomobilin Enzo tarafından kullanmış olması dışında da birçok önemli detayı daha mevcut. İlk olarak aracın 1962 model olması, onun üretilen 4 prototipten biri olmasını sağlıyor. Zira araç 1963 yılında seri üretim olarak bantlardan indi. 2+2 olarak adlandırılan 4 koltuklu modelse 1964 model olarak piyasaya çıktı. Teknik detaylar ise beklendiği şekilde muazzam. Bütün 330’lar Ferrari’nin uzun yıllar kullandığı 60 dereceli V-12 Colombo motorla teslim edildi. Bu motor 300 beygiri kolaylıkla üretiyordu. Ferrari, her zaman için doğru bildiğinizi sandığınız şeylerin aslında yanlış olduğunu size anlatan bir firma olmuştur. Çift farlı, fildişi rengi bu Ferrari’nin geçmişine dair gerçekleri ortaya çıkarmak da aynı sebeple çok kolay olmamış. Fakat Daniel Schmitt & Co.’nun araştırma direktörü Michael Dyer sebatla çalışmalarına devam edip detayları ortaya çıkarmış. Aracın fotoğraflarını birkaç tanıtım broşüründe ve Pininfarina’nın basın bülteninde bulmuş. Hatta aracın kullanım kılavuzunun kapak resmi de bu araçmış.

Dyer açıklamasına “Enzo, aslında bunun dışında birçok otomobil kullandı. Ama fabrika bu aracı iki yıl elinde tuttu ve bu süreçte Enzo aracı kişisel olarak kullandı” diye başlıyor. “Bu aracın Enzo tarafından fabrika ve arasında şahsen kullanıldığı biliniyor. Bu çok özel bir durum, çünkü Enzo pek Ferrari kullanan biri olarak bilinmiyor. Birkaç Alfa Romeo’su, bir Mini Cooper’ı ve eski model birkaç aracı olduğu biliniyor. Ancak kısa süreliğine de olsa bunu günlük kullanmış olması araçtan oldukça keyif aldığının bir göstergesi” diyerek devam ediyor. Dyer açıklamalarını ise Leonardo Acerbi tarafından yazılan “Ferrari: A Complete Guide to All Models” isimli kitaba dayandırıyor.

Araç Amerika’ya 1964 yılında giriş yapmış. Yakın geçmişte ise Texas’taki bir Ferrari Restorasyon firmasının müşterisi tarafından koyteynerde bulunmuş. Restorasyon firması sahibi işe başladıktan sonra şasi numarasının 4085 olduğunu fark etmiş. İşinde iyi olan usta şasi numarasının oldukça düşük olduğunu görür görmez araştırmalara başlamış. Aracın bir prototip olduğunu anlayan usta Enzo’nun oğlu Piero Enzo ile görüşmüş. O zamanlar 19 yaşında olan Piero, babasının beyaz bir araba ile etrafta dolaştığını hatırladığını söylemiş.

Dyer açılamalarına şöyle devam ediyor, “Bu bir V-12 Ferrari, yani tonla eğlence içeriyor. Ayrıca bu bir ‘Supercar’ değil bir Grand Tourer. Yani adına yakışır şekilde lüksü ve donanımı da barındırıyor. Sürüşü mükemmel, zira yüksek hızlarda kullanılması için tasarlanmış. Araç 110 km/h hızdan sonra açılıyor ve süspansiyon ve şasi bu hızlarda canlanıyor. Araç sanki 160km/h ile Alplerde virajdan viraja girmek için yaratılmış gibi.”

Şimdi haberin en can alıcı yerine geldik. Şeceresi bu kadar sağlam olan otomobilin fiyatı pek ucuz değil. Daniel Schmitt & Co.’nun aracın üzerine koyduğu fiyat etiketi tam 495.000 Amerikan Doları. Tabii bu fiyatın Amerika’da geçerli olduğunu ve nakliye, gümrük ve vergilerin hariç olduğunu sanırım söylememize gerek yok. Fakat Dyer’ın buna da bir açıklaması var; “Biz şu an aracın emsal piyasa rakamlarının ve biçtiğimiz fiyatın yüksekliğinin farkındayız. Ancak aracın geçmişine ait detayların eşsizliğine de dikkat çekmek isteriz.” Bu açıdan bakınca Dyer’a hak vermemek mümkün değil. Sanırız bu aracı alan kişi yolcu koltuğundakilere otomobil ile ilgili bilgileri sıraladığında verdiği her kuruşun hakkını alacaktır.

 

Kaynak: Robb Report