Evans kapıyı kırdı!

2020 Dünya Ralli Şampiyonası’nda takvimin ikinci yarışı geçtiğimiz haftasonu bizlerleydi. Peki biz bu sefer neredeydik ? Normalde kar ve buzlu zeminiyle takvimin tek kar zeminli yarışı olan İsveç’teydik lakin bir ufak fark vardı; kar yoktu. Kar ve buzun olmadığı İsveç Rallisi’nde en çok konuşulan konu yağmayan kar, yüksek sıcaklıklar ve etapların durumları oldu.

Yarış tarihi yaklaşırken hava raporları alarm vermeye başlamıştı. Öncelikle görünür gelecekte yağış yoktu ve etapların üzerinde bulunan kar ve buz yarış tarihine kadar dayanmayabilirdi. Dayansa bile otomobillerin vereceği hasara dayanamayarak etap zemini bozulabilir, yarışılmaz bir hal alabilirdi. Yarışa 15 gün kaldığında yarışın yapılıp yapılmayacağı dahi belli değildi. Neyse ki ilk haber yarışın yapılacağı şeklinde oldu fakat ciddi bir farkla…Neredeyse etapların yarısı iptal edilmişti. Toplam 18 etaptan oluşan İsveç Rallisi’nin 7 etabı daha ilk kararla iptal edildi. Bu saaten sonra ben Twitter’dan etap durumlarını sürekli takip etmeye çalıştım ( evet bazı insanlar etaplara gittiler ve durum bu diye gönderi paylaştılar ). Bazı görseller gayet düzgündü fakat bazı görseller “yarışın yapılması kararını nasıl aldılar ?” sorusunu sordurtmadı değil. Yarış zamanına geldiğimizde 10 etaba düşürelerek rallinin yapılacağı açıklandı. 10 etaba düşürülse de özel bir kararla İsveç Rallisi’nin tam yarış puanı vermesine karar verildi.

Yarış resmi olarak Cuma günü başladı. Perşembe günü özel seyirci etabı koşulduysa da normal etaba çevrilerek seyirci etabı start aldı ( yarış süresine dahil edilmeyen etap ). 9 etaba düşen İsveç Rallisi kısalan yarış kilometresi sonucunda en ufak hatanın geri dönülemez sonuçlara yol açacağı bir hal aldı. Tek cümlede özetlemek gerekirse; herkes elinden geldiği kadar gidecek ve en ufak hata veya lastik patlamasında puansız kalınacaktı. Etap şartları ise toprak yarışa daha uygun seviyedeydi dersek yanlış olmaz. Monte Carlo Rallisi’nin toprak zeminli etaplarda yapılan hali dersem sanırım en doğru şekilde tasvir etmiş olurum.

Yarışın başlamasıyla birlikte çivili lastiklerin kar ve buz dışında toprak zeminde de gayet performanslı gidebildiklerini gördük. Pilotlar lastiklerindeki çivilerin kopmasını ve aracın kontrolünün dramatik derecede düşeceğinden korkuyordu fakat korkulan olmadı.Aynı zamanda korkulanın olmamasını sağlayan her etap sonuna eklenen lastik değişim noktalarıydı. Ekipler tam yarış kilometresine sahip bir yarış kadar ( 28 adet ) lastik takma hakkına sahiplerdi ve neredeyse her etaba 4 yeni lastik ile çıktılar.

Cuma günü yarışın başlaması ile birlikte Evans Monte Carlo’da ki hızının tek seferlik olmadığını tüm dünyaya gösterdi. Neuville ise tam bir hayal kırıklığı olarak başladı. Tanak hızlı olmaya çalışsa da Hyundai ile henüz bir bütün olamadığını görebiliyorduk. Ogier, temkinli fakat hızlıydı. Rovenpera ise yıllardır Yaris WRC’nin koltuğundaymış gibi kendine güveniyordu. Lappi’den gelen sinyaller M-Sport garajında mutluluğa yol açsa da Suninen için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil. Suninen shakedown’da attığı hızlı spin sonrasında ekstra temkinli gözüküyordu. Belki de özgüveni fazlasıyla kırıldı çünkü Toyota’nın Japon olduğu için pilotu olan Katsuka bazı etaplarda Suninen’i geçebildi ki normal şartlarda böyle bir durumun yaşanmaması lazımdı. Suninen kendini toparlayamazsa WRC kariyeri tahmin edilenin öncesinde son bulabilir.

Cuma gününden lider çıkan Evans, Cumartesi günü de kendinden son derece emindi. 2. Tanak ile arasına 10+ saniyelik bir fark açtı. Tanak’ta 2.lik koltuğunda rahat gözüküyordu arkasındaki Ogier ile 10+ saniyelik fark ile Evans’ın hatasını bekliyordu fakat beklediği fırsat Tanak’a hiç gelmedi. 3.ve 4.sıradaki Ogier ile Rovenpera ise muazzam bir çekişmenin içerisindeydi. Rovanpera Ogier’e karşı hiç geri adım atmadı. 6 kez Dünya şampiyonu Ogier ise Rovenpera’ya geçilmemek için herşeyi yaptı.

Pazar günü normalde iki etabımız vardı fakat beklenen bir kez daha gerçekleşti ve etap zeminini korumak amacıyla aynı etabın iki kez geçilmesi planıyla organize edilen ralliden bir etap daha eksildi. Artık herşey Pazar günü koşulacak son etaba kalmıştı. Etap startından yayın başladığında inanılmaz bir yağmurun yağdığını gördük. Normal şartlarda bu yağışın kar olarak yağması ve bizim bembeyaz bir İsveç Rallisi izlememiz gerekirdi fakat hava neredeyse 7 dereceler civarındaydı. Powerstage’in başlaması ile birlikte İsveç’te son kez heyecan başladı. Merak edilenler ise Evans ve Tanak’ın ne kadar zorlayacakları ve yarışı kimin kazanacağıydı. Powerstage puanlarının en az konuşulduğu ralli olabilir; herkes yarışı sağ salim bitirmenin derdindeydi demek isterdim fakat 19 yaşında bir çocuk Powerstage’te yarışmayı seçti. Kalle Rovanpera henüz ikinci rallisinde ilk podyumunu kazandı. Powerstage etabının tam puanını Ogier’i geçerek kazandı. 37 yaşında 6 kez Dünya şampiyonu Ogier 19 yaşındaki bir gence yenildi. 2020 İsveç Rallisi belki de hiç akılda kalmayacak fakat Rovanpera’nın bu yarıştaki performansı muhtemelen hiçbir zaman unutulmayacak. Harika, harika bir performans.

Bir parantez’de Evans’a açmak lazım. Tanak gibi bir dev en güçlü rakibe transfer olmuş, 6 kez Dünya şampiyonu Ogier senin takımında ve sen hiçbir zaman kabuğunu kıramayan bir pilotsun veya pilottun. Evans eğer bu tempoyla sezona devam edebilirse artık bir şampiyonluk adayımız daha var. Gerçekten kozasından çıkan bir kelebek gibi, ona inanan herkes şu anda onu gururla izliyor çünkü biz onda bu potansiyelin olduğunu hep biliyorduk fakat neredeyse hiç göremiyorduk. Monte’de tekmeyi attı, İsveç’te kapıyı kırdı.

Evans yarışı kazanırken, Tanak ikinci Rovenpera ise 3.oldu. Ogier 4.sırada kaldı, Lappi sağlam bir 5.lik kazandı. Neuville 6.sırada kaldı ve ilk büyük yarayı aldı. Tabiki sezon hala çok uzun. 11 yarış daha koşulacak. Sıradaki ralli Güney Amerika topraklarında Meksika’da. Sert ve kırıcı bir ralli aynı zamanda yüksek rakımda koşuluyor dolayısıyla İsveç’ten çok farklı dinamiklere sahip. Bu sezon güzel olacak demiştim. Beklediğim gibi başladı, güzel olan ise her yarış daha güzel bir hikayeye sahip olabiliriz. Birlikte bu sezonu yaşıyoruz, bakalım Meksika’da bizleri neler bekliyor…

 

İsveç Rallisi’nin Özet Görüntüleri: