2017 yılında bir otomobil üreticisi olarak 70. yılını kutlayan Ferrari bu sene ise yarış geçmişinin 90. senesini kutlamaya hazırlanıyor ve kutlamaların ilk kıvılcımı önümüzdeki haftasonu koşulacak olan ve 2019 sezonunun ilk yarışı olma özelliğini barındıran Avustralya GP’sinde çakılıyor.

Ferrari yarış takımının bu sene kullanacağı F1 otomobilinde ve pilotların tulumlarının üzerinde 90. yıla özel olarak bazı işaret ve semboller yer alacak. Zaten halihazırda bu senenin otomobilinin ismi de bu yıldönümünden esinlenmiş durumda; SF90

Ferrari’nin kurucusu ve isim babası Enzo Ferrari, otomobil üretmeyi hayal ettiği ancak henüz bunu başaramadığı yıllarda bir yarış takımının kuruculuğunu üstlenmişti. 19 Kasım 1929’da Alfredo ve Augusto Caniato ve Ferruccio Testi ile birlikte bugün tüm dünyada yüz milyonlarca hayranı olan Scuderia Ferrari takımını kuran Enzo hayaline doğru en büyük adımını atmıştı.

Ünlü ”sıçrayan at” logosu 1932 yılında bazı Alfa Romeo yarış otomobillerinde görünmüştü. Logoyu taşıyan bir otomobil için ilk galibiyet ise direksiyonunda Antonio Brivio ve Euqenio Siena olan Alfa Romeo 8C tarafından 1932 24 Saat Spa Dayanaklılık yarışında kazanıldı

Scuderia Ferrari takımı ilk gerçek Ferrari’sini 11 Mayıs 1947’ye kadar yarıştıramayacaktı. Takımın ilk otomobili ise Piacenza pistinde düzenlenen bir yarışta Franco Cortese tarafından kullanılan 125S idi.

Markanın Scuderia Ferrari 90. yıldönümü kutlaması için yıl içine yayılmış bir çok kutlama planı var. İlk açıklanan somut tarih ise mayıs ayında İtalya Maranello’daki Ferrari Müzesi’nde gerçekleştirilecek ve yarış takımının motor sporları geçmişini vurgulayacak olan özel bir gösteri.