Formula E’nin Güvenlik Aracı BMW i8, Bizi M Versiyonu İçin Heveslendiriyor

BMW i8, 2019 Formula E Sezonunun açılış yarışı olan ve 16 Şubat’ta Meksika’da gerçekleştirilen müsabakada güvenlik aracı olarak sahneye çıktı.

BMW’nin bu hibrit spor arabası, uzun süredir elektrikli bir aracın tanıtımı için çok iyi bir mecra olan Formula E’de boy göstermekteydi. 2019 Sezonuna ise yeni kıyafetleri ile donatılmış şekilde çıktı ve bu hali gerçekten harika görünüyor.

Açıkçası Alman firma daha çok aracın tribünlerden pisti takip eden izleyicilere nasıl görüneceğine odaklanmış gibi görünüyor. Aracın tavanı ve motor kaputu mavi ve beyaz ögeler içerirken kalan kısmında bu renklere mor ve siyah eşlik ediyor. Önceki i8 Güvenlik Araçlarında olduğu gibi bu araçta da bazı kendine has parçalar mevcut. Bunlar devasa bir arka kanat, ön tamponla oldukça uyumlu bir ön difüzör, yarış koltukları ve roll-cage. Tüm bu detaylar bize keşke BMW, i8’in M versiyonunu üretse dedirtiyor.

BMW i8 güncel haliyle 228 beygir ve 320 Nm tork üreten ortada yerleşmiş 1.5 litre hacminde ve 3 silindirli bir motorla 141 beygir gücünde bir elektrik motorunun kombine edilmesinden oluşan 368 beygirlik toplam güçle sunuluyor. Bu güç ise aracı 4,8 saniyede durur halden 100 km/s hıza çıkarıyor.

Barışın hüküm sürdüğü ideal bir dünyada üretilecek hibrit bir M versiyonun, 500 beygir üretmesi beklenecektir. Tabii buna şasede güçlendirmeler ve aerodinamik iyileştirmeler de eklenirse, gerçek dünya BMW i8 M’i ciddi bir şekilde arzular. Kim bilir…