Golf R, Ama Daha Büyüğü; VW T-Roc R

Sadece lüks otomobil markalarının yer almasına alışık olduğumuz performans SUV pazarından artık tüm markalar pay istiyor. Bunun en belirgin örneklerinden sonuncusu ise işte karşımızda; VW T-Roc R

Golf R ile aynı temeli kullanan araç biraz daha uzun ve biraz daha yüksek. Küçük kardeşi ile aynı 2 litrelik, 4 silindirli ve turbolu TSI motoru kullanan aracın güç üretimi 300 beygir ve 400 nm tork. Bu gücü çift kavramalı 7 ileri otomatik şanzımanıyla markanın diğer dört çeker modellerinde de kullandığı 4Motion sistemine aktaran aracın 0-100 km hızlanması 4.9 saniye.

Elektronik olarak limitlenmiş haliyle 250 km/s maksimum hıza sahip aracın  sağlıklı şekilde durabilmesini sağlayan 17 inçlik frenleri ise yine Golf R’dan alınma. Bunların yanında alçaltılmış süspansiyon ve kademeli olarak çalışan geliştirilmiş direksiyon sisteminin de aracın viraj performansına katkı sağladığını belirtelim. Kalkış kontrol sistemi, ”yarış” modu ve manuel olarak kapatılabilen elektronik denge kontrol sistemi ise tüm bunların yanında cabası.

Son olarak markanın, aracın ünlü Nurburgring pisti de kullanılarak Volkswagen R departmanı tarafından, eski Dünya Ralli Şampiyonu Peter Solberg’in de içinde bulunduğu bir ekibin çalışmasıyla geliştirildiğinin altını çizdiğini hatırlatalım.

Ne dersiniz, heyecanlanmalı mıyız?