Koenigsegg söz konusu olduğunda her zaman anlatacak ve bahsedilecek çok şey var ama isterseniz önce markanın hepimizi neden bu kadar heyecanlandırdığını açıklayalım.
Firmayı 22 yaşında Ängelholm’da kuran kişi Christian von Koenigsegg. Süper spor otomobil dünyasındaki bu genç deha, İsveç’te eski bir hangarda dünyanın en hızlı ve en gelişmiş arabalarına karşı oldukça başarılı araçlar üreten bir mucit. Kullandığı üç kollu süspansiyonlar, kapılar, jantlar ve şanzımanlar gibi birçok iddialı fikri, icadı ve ürettiği arabaların birer ruhu var.

Geçtiğimiz yıl Bugatti Chiron’un kırdığı iki rekoru birden Bugatti’den hemen sonra YouTube canlı yayınında Agera Rs ile kırdığında onu tanımayan otomobil meraklısı kalmadı denebilir. Aynı sıralarda kendi icadı tek vitesli şanzıman sistemi ile 400 kilometre bandında hızlara çıkabilen Regera’yı da tanıtarak hepimizin ilgi odağı olmayı başardı. Sanki daha öncesinde yeterince değilmiş gibi…

Bu adamı önemli kılan faktörlerden biri küçük bir işletme ile dünya devi otomobil markalarına kafa tutup onları geride bırakabilmesi ve yenilikçi bir tarz ile sürekli kendini geliştirmesi. Şimdilerde ise firmanın kuvvetle muhtemel “son sadece içten yanmalı motorlu aracını” Cenevre’de tanıttı. Tanıtılan aracın ismi ise Christian’a bu alanda desteğini esirgemeyen babasından geliyor; Jesko von Koenigsegg.
Koenigsegg Jesko önemli bir araba çünkü seneye bu zamanlar artık firma sadece içten yanmalı motorlu olan araçlar üretmeyecek. Zaten önceden de biyoyakıtlar deneyen ve biyoyakıt kullanan araçlar satan bir firma olan Koenigsegg dünya devlerinden çok daha vizyon sahibi bir marka. Hatta NEVS ile anlaştığını öğrendiğimiz Christian, hybrid ve tamamen temiz enerjili modellere yöneleceği sinyalini vermiş durumda.

Dönelim ana konumuz olan Jesko’ya; Normal benzin ile 1280 beygir, %85 E85(etanol) ve %15 normal benzin karışımı ile kullanıldığında ise 1600 beygir güç üreten 5.0 litrelik çift turbo V8, Agera RS’te de kullanılan motorun revize edilmiş hali. 5.100 devirde 1.500 Nm tork üretebilen otomobil, 2.700 ile 6.170 devir arasında 1.000 Nm bandında dolaşıyor. Koenigsegg patentli karbon fiber bir tanka sahip kompresör sistemi, turbo yanıtının gecikmesini ortadan kaldırmak için 20 bar basınca kadar havayı turbolara göndermeye daima hazır şekilde bekliyor. Araç 90 kg ağırlığında, gereğinden fazla karmaşık ve akıllı, sizin yerinize tercihler yapabilen ve gerektiğinde 7’den 4’e atabilmek gibi zorlayıcı ve onun için sorun olmayan 9 ileri LST (Light Speed Transmission) şanzımana sahip. Dünyanın en hafif krank mili de yine Jesko için üretilmiş. 12.5 kg ağırlığındaki bu parça da dakikada 8500 devir çevirebilen Jesko’ya maksimum performansı en az kayıpla sunmak için yapılan geliştirmeden nasibini almış.

Kablosuz şarj, TFT dokunmatik multimedya ekranı, elektrikli iç dış aynalar, Bluetooth, kuş bakışı park yardımı, sensörler, kör nokta uyarı sistemi, ayarlanabilir pedallar ve direksiyon, otomatik klima gibi lüks özelliklerin yanı sıra tek tuşla tavuş kuşu modu olarak tabir ettiğimiz ön arka paneller ve kapıların tamamen açılabildiği iki kişilik süpersportun tavanı da isteğe göre çıkarılıp takılabiliyor.

Koenigsegg’in kendi özgün tarzıyla açılan kapılarının açılış açısı Jesko’yauygun olarak revize edilmiş. Dünyada ilk karbon fiber jant kullanan firma bugüne kadar ki en hafif ve en sağlam karbon jantları Jesko için revize edip 5.9 kg (20”x9.5”) önde 7.4 kg (21”x12”) arkada olacak şekilde kullanmış.

Konu aerodinamiye geldiğinde ise şunu söylemek durumundayız; Şimdiye kadar ki en inanılmaz teknik verilerle karşı karşıyayız. Çünkü bu araç, 500 km/s hız yapmasını bekleyen bir hayalperestin ürünü ve inanılmaz teknik verileri simülasyonlara girince bu hiç de hayalmiş gibi gelmiyor.
Aerodinamik yapı sayesinde Jesco 270 km/s hızla giderken tam 1000 kg’lık fazladan yere basma kuvveti sağlanıyor. Aktif arka kanat ile motora alınan havayı yöneten aktif ön tampon eklentileri de Jesko’nun etkileyici verilerini büyük katkı sağlıyor.

Tripleks yay sisteminden, aktif arka tekerlek ile viraj desteğinden, monokok şasinin yürüyen aksan ile ile uyumundan ve diğer mükemmel teknik detaylardan bahsetmek sadece sizleri sıkmaya yarayacaktır. Zaten 2010 yılından beri Agera modelinden alışık olduğumuz tüm teknolojik devrimler, katlanarak Jesko’da toplanmış durumda. Yıllık 40 ile 50 adet arası bir üretimle toplamda 125 adet üretilmesi düşünülen Jesko, vergisiz haliyle 3 milyon dolar civarında bir etikete sahip olacak.

Anlat anlat bitmeyecek özelliklere sahip,Koenigsegg markasının tüm deneyiminin biriktiği ve markanın tamamen içten yanmalı otomobil üretiminin emeklilik eseri niteliğinde olan, Agera RS in halen elinde bulundurduğu 5 hız rekorunu kırabilecek güçteki Jesko’nun harikulade görselleriyle sizleri baş başa bırakıyoruz.