Günümüzde, yeni araç almayı düşünen potansiyel müşteriler daha çok crossover araçları tercih ediyorlar ve ne yazık ki birçok sedan aracın pazar payı azalıyor.

Jaguar XE gibi güçlü motorlara sahip, ağırlık dağılım oranı iyi ve hafifletilmiş alüminyum platforma sahip araçlar olmasına rağmen, sedan araçların satışları beklenenin altında. Jaguar geçen sene Amerika pazarında sadece 5,000 civarında Jaguar XE satabildi. Marka, XE modelinin ömrünün ortasında yapmış olduğu makyaj operasyonuyla satışlarını arttırmayı hedefliyor.

Araç önden incelendiğinde, profilinin farklılaştığı farkediliyor. Standart ve makyajsız XE ile karşılaştırıldığında LED farların tasarımı farklılaştırıldığı ve incelttiği gözlemlenebiliyor. Ayrıca arka stopları için de yeni grafiklere sahip LED farlar kullanılmış.

İç tasarımda ise premium hissinin arttırılması için standart deri kaplamalar ve daha yumuşak dokunuşlu malzemeler kullanılmış. Dijital gösterge paneli, dijital dikiz aynası, baş üstü göstergesi ve kablosuz şarj isteğe bağlı olarak satın alınabilen donanımlardan bazıları. Ayrıca artık 8 ileri otomatik şanzımanlı modeller için normal bir vites kolu kullanılıyor.

Bir çok elektronik sürüş yardımcısı standart veya opsiyonel olarak seçenekler arasında. Bunların arasında en dikkat çekenler ise sürücü uyarı sistemi ve otomatik yönlendirmeli park asistanı. Neyse ki akıllı telefon entegrasyonunu sağlayan Apple CarPlay ve Android Auto artık standart.

Makyaj öncesi modelin dizel ve aşırı beslemeli (supercharged) V6 motorları artık üretimde olmayacak. Bu motorlar yerine, benzinli olarak 2 litre hacmine sahip sıralı dört silindirli ve turbolu 247 ve 296 beygirlik versiyonları sunulacak. Dört tekerlekten çekiş sistemi 247 beygirlik versiyonla opsiyonel olarak satın alınabilecekken, 296 beygirlik versiyonda standart olarak sunulacak. Dört tekerlekten çekişli 296 beygirlik versiyon 0-100 hızlanmasını 5.4 saniyede gerçekleştirebilecek.

Ayrıca, henüz kesinleşmese de 3 litrelik turbo beslemeli sıralı 6 silindirli bir seçenek de kısa süre sonra kullanılmaya başlanabilir. Bu motor 395 beygir gücünde ve bir süredir Land Rover Range Rover Sport modelinde kullanılıyor.

BMW 3 Serisi, Mercede C Sınıfı ve Lexus IS gibi rakipleri olan Jaguar XE’nin önümüzdeki yaz vergisiz olarak $40,895’dan başlayan fiyatlarla bayilerde satışa sunulması bekleniyor.