Ve sonunda Porsche, oldukça tuhaf ve anlamsız şekilde popüler olan coupe SUV dünyasına, hiçbirimize sürpriz olmayacak şekilde giriş yaptı. Aslında bunun oldukça gecikmiş başlangıç olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü hepimizin bildiği üzere, yakaladığı satış başarısıyla bu ”segmentin” oluşmasına büyük oranda vesile olan (artık nasıl segmentse bu) BMW’nin X6 modeli piyasaya çıkalı tam 12 sene oldu.

Coupe SUV formu bizim pek alışamadığımız ve ısınamadığımız bir görüntü olmasına rağmen Cayenne Coupe modelinin ilk bakışta itici gelmediğini başlangıçta belirtmek gerek. Evet, dikkatlice baktığımıda bizim de oldukça beğendiğimiz bir Panamera Sport Turismo değil ama sanırız kendisi bugüne kadar üretilmiş en iyi görünen coupe SUV modeli olmuş.

Klasik Cayenne modeline kıyasla aracın gövdesinde boyut değişiklikleri mevcut. A sütunu daraltılmış, tavan 20 mm alçaltılmış ve yeniden tasarlanan kapılarla birlikte arka bölüm 18 mm genişlemiş. Aracın arka bölümünde ise 90 km/s hızın üzerinde çalışan ve 135 mm maksimum hareket kabiliyetine sahip bir spoilere yer verilmiş. Yeni eğimli siluetin getirdiği daha alçak tavanı telafi etmek için bu araçta ortadan ayrılmış haliyle sadece iki kişinin oturabilmesine izin veren arka koltuklar 30 mm daha aşağıya konumlandırılmış.

Aracın yapısı gereği yükleme kapasitesi azalmış durumda. 120 kg’lık düşüşle 625 kg kapasiteye sahip aracın arka koltuklarının yatmasıyla birlikte ulaşılan maksimum değer ise toplamda 1540 kg. Yeni modelde, opsiyonel olarak sunulan sabit panaromik cam tavana ek olarak, eğer isterseniz karbon fiber tavan da seçenekler arasında.

Araç piyasaya ilk aşamada iki motor seçeneğiyle çıkacak. 5.7 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değerine sahip baz modelde sunulan seçenek 335 beygir gücündeki tek turbolu bir V6 olurken, bu rakamı yeterli bulmayanlar için 3.7 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değerine sahip Cayenne Coupe Turbo modeliyle sunulan diğer seçenek ise  541 beygir gücündeki çift turbolu V8.

Ve son olarak gelelim bizim ilginç şekilde çirkin bulmadığımız ilk coupe SUV modelinin satış fiyatına. Aracın baz modelinin yurt dışı satış fiyatı 75 bin dolar. Turbo modelini isteyenler ise 130 bin dolar rakamını gözden çıkarmak durumunda. Ayrıca turbo modelinin tüm opsiyonlar eklenmiş haline talip olanlar ise 200 bin dolarlık bir rakama razı olmalı. Tüm bu rakamların vergisiz yurt dışı satış fiyatı olduğunu belirtelim.