Otomobil ve motorsporları tüm dünyada genel olarak erkek egemen bir olgu olsa da, bazı cesur kadınlar geçmişten günümüze bu imajı yıkma eğilimindeler. Bugünün anlam ve önemine ithafen konuğumuz Michele Mouton. Aramızda bu isme yabancı olan birçok kişi olacaktır. Ama isterseniz bu yabancılığa olan mesafenizi azaltalım. Zira kendisi 80’lerde ralli parkurlarının tozunu attırıan özel bir isimdi. Onu özel kılansa bu tozu ralli tarihinin efsane döneminde efsane erkeklere karşı Grup B canavarlarıyla, belki de ralli tarihinin en efsane döneminde attırmış olması. Şimdi Michele hakkında biraz bilgi edinelim.

Kendisi 23 Haziran 1951’de Fransa’da daha çok parfüm endüstrisinin hakim olduğu Grasse kasabasında doğdu. Fakat kasabanın bir özelliği daha vardı. Bölge Fransa’nın ralli etaplarına da çok yakındı. 14 yaşında babasının Citroen 2CV’sinde araba kullanmayı öğrendi. Rallilere ilk adımını 1972 yılında Tour de Course’da, (Fransa Rallisi) arkadaşı Jean Taibi’ye co-pilotluk yaparak attı. 1973 yılında ilk WRC yarışı olan Monte Carlo Rallisi’nde de co-pilot olarak görev aldı. Ancak babası daha iyi bir anlaşma önerdi. Kendisine bir ralli otomobili alacak ve 1 sene boyunca kendisini kanıtlaması için süre verecekti. Kendisi bu şansı yeterince değerlendirdi. Çünkü 1974 yılı sonunda Fransa Kadınlar Ralli Şampiyonu olmuştu. 1975 yılında ise 24H Le Mans “2-litre prototip kategorisi” birincisi oldu. Başarıları gittikçe dikkat çeken Mouton 1977 yılında FIAT Fransa takımı ile sözleşme imzaladı. Üç sezon boyunca pek beğenmediği ve “Bunu sürmek bir felaket, arabadan çok kamyon gibi” diye açıklamada bulunduğu 131 Abarth ile yarışan ve oldukça istikrarlı sonuçlar elde eden Motuon asıl çıkışını 1980 yılında yaptı.

1980 yılında kurulan Audi Sport takımı Motuon’u çağırarak anlaşma imzaladı. O dönem için tamamen şok etkisi yaratan bu olay, aslında ardında Audi’nin halkla ilişkiler faaliyetini de barındırıyordu. 300 beygirin üzerindeki 4-çeker Audi Quattro’ya başlarda alışamayan Mouton’a Hannu Mikkola sol-ayak frenini öğreterek yardımcı oldu. 1982 WRC sezonu ise Mouton’un zirveyi kıl payı kaçırdığı yıl olarak tarihe geçecekti. Walter Röhrl ile kıyasıya mücadeleye giren Mouton, sezonu mekanik arızalar yüzünden 2. olarak tamamladı. Röhrl’ü o kadar zorlamıştı ki, Röhrl bir açıklamasında “Mikkola’ya geçilerek ikinciliği kabul edebilirim ama Mouton’a asla. Yeteneklerinden veya pilotajından değil, kadın olduğu için.” demişti. Çünkü bir kadına yenilmiş olmanın tüm imajını yerle bir edeceğini düşünüyordu.

1985 yılında Peugeot-Talbot takımının başarıları yüzünden küçülmeye giden Audi Sport, Mouton ve Mikkola’yı test bölümüne aldı. Bu yılın sonuna doğru ise Mouton, Peugeot-Talbot takımının yolunu tuttu. Aynı yıl bir büyük başarıya daha imza atan Mouton, katıldığı Pikes Peak Colorado Tırmanma Yarışını, 1982 Bobby Unser rekorunu 13 saniye aşağı çekerek kazandı. Bunu çekemeyen Unser, sık sık Mouton için “cesareti varsa (tam açıklama aslında ”hayaları” yerse) benimle aşağı inerken de yarışır.” oldu ama bu elbette aslında sadece onun çekememezliğinin bir göstergesiydi.

1986 yılında Group B’nin yasaklanmasıyla Mouton da ralli kariyerini sona erdirdi. 1988’de F-1, NASCAR, Moto GP gibi farklı disiplinlerdeki şampiyonları yarıştıran “Race of Champions” yarışlarının organizasyonunda görev aldı. 2010 yılında FIA Kadınlar ve Motorsporları Komisyonu Başkanı olan Mouton, 2011 yılında FIA WRC 2011 Sezonu sorumlusu oldu. Aynı yıl Fransa cumhurbaşkanı Sarkozy’den “Legion d’Honneur” nişanını aldı.

Stirling Moss’un “En iyilerden biri”, Niki Lauda’nın ise “Süperkadın” dediği ve siyah saçlarından dolayı “Siyah Volkan” (Black Volcano) lakaplı Michele Mouton’a kadınlara verdiği ilham için teşekkür ediyoruz.

Ve bu arada, bu yazının bu güne denk getirilmesinin ana sebebine ithafen;

Tüm kadınların 8 mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu olsun…