Koş Vatandaş!!!.. Sadece 10 adet Üretilen Ferrari J50’lerden Bir Tanesi Satışta!!!

 

J50, Ferrari’nin Japonya’daki 50. Yılına ithafen üretilmişti.

Ferrari kuruluşundan itibaren özel otomobiller üretmekle kalmamış, zaman zaman çok daha özel serileri de piyasa sunmuştur. Bunlara verilebilecek en güncel örnekler ise geçen sene Paris Otomobil Fuarı’nda sergilediği SP1 ve SP2 Monza Speedsterler olabilir. Bu haberin konuğu ise Ferrari’nin 2016 yılının Aralık ayında duyurduğu ve markanın Japonya’daki 50. Yılını kutlamak üzere sadece 10 adetlik bir üretim ile sınırladığı J50. Şüphesiz bu araç markanın son yıllarda ürettiği en güzel tasarımlardan biri.

J50 teknik olarak 488 Spider üzerine üretilmiş bir otomobil. Gövde Ferrari’nin 70’ler ve 80’lerde ürettiği ikonik Dino 246 GTS ve 308 GTS (doğru tahmin, bıyıklı kral Tom Selleck’in oynadığı Magnum P.I. dizisindeki araba) modellerine atıfta bulunur şekilde targa tasarıma sahip. Doğan güneşin ülkesi Japonya’da 50 yıldır bulunan sıcakkanlı İtalyanlar, güzel zaman geçirmiş olacak ki bu süreyi bu dünyalar güzeli aracı üreterek kutladılar. Bahsettiğimiz gibi üretim rakamı sadece 10 ile sınırlandırıldı ve her araç sahibinin isteklerine göre özel siparişle üretildi. Şimdi bu güzelliklerden 1 tanesine sahip de olabilirsiniz. (Aramızda adam başı yüzer dolar toplarsak) Çünkü satılığa çıktı ve yeni sahibinin onu almasını bekliyor.

Bahsettiğimiz gibi J50 gövdesi dışında 488 Spider teknik altyapısını kullanıyor. Koltukların arkasındaki 3.9 litrelik çift-turbolu V8 motor arka tekerlekleri 680 beygir gücü ile döndürürken standart bir 488’den 20 beygir daha fazlasını sunuyor. Bu da aracın 0-100 km/s hızlanmasını 3 sn. civarlarında tutuyor. Şimdi gelelim bu aracın en önemli alametifarikasına, yani tasarımına. J50 tasarlanırken dediğimiz gibi temel olarak eski GTS’lerden ilham alınmış. Buna F40 ve F50’de görülen ve bu modellere atıfta bulunan kapı yarıkları eklenmiş. Ön ve yan camların tasarımsal bütünlüğü ise kask vizörü etkisi yapıyor ve 50’lerdeki yarışçı Barchetta’lara gönderme yapıyor. Aerodinami ise unutulmamış. Ön tampon iki devasa hava yarığı tarafından ana şeklini alırken, arkada yine büyük bir spoyler var. Önde farlar ince bir forma sahip. Arka kısımda 4’lü arka stop grubu karanlıkların içerisinden size bakarken 2 büyük egzoz çıkışı jet motorlarının art yakıcılarına benziyor.

E bu kadar güzellik ve özelliğin fiyatı da pek uygun olmayacak tabii ki. James Edition’da satış listesine koyulan bu özel araç şu an doğal olarak Japonya’da. Araç sadece birkaç kilometrede ve bu da teslim aşamasındaki kullanımdan kaynaklanıyor. Fiyatlandırma sadece talebe istinaden yapılıyor. Aracın ilk çıktığında seçilen donanımlara ve taleplere göre 2-3 milyon avroluk fiyat etiketine sahip olduğu ve satılan modelin de bayi kondisyonuna sahip olduğu düşünülürse, hayli yüksek bir meblağ talep edileceğin şüphemiz yok.