FIA Patronu Jean Todt’ un yakışıklı boğası, Polo Storico’ya restorasyona gidiyor.
FIA baş şefi Jean Todt, yüksek hızlı makineler söz konusu olduğunda ağzının tanıdı biliyor. Önce Peugeot ralli takımında, sonra ise Scuderia Ferrari Formula 1 takımında görev alan Fransız’ın damak tadının iyi olması hiçte şaşırtıcı değil. Ama şimdi Todt, azgın boğa için şahlanan atlara olan sevgisini biraz dönüştürüyor. Karşınızda muhtemelen bugüne kadar üretilmiş en yakışıklı Lambo; 1972 Lamborghini Miura Süper Veloce.


Peki bu Miura SV neden özellikle mükemmel görünüyor? Bu araç için Lamborghini bünyesindeki Polo Storico’da, zanaatkarlar tarafından 13 aylık eksiksiz bir restorasyon yapıldı. 3673 numaralı şasiyi taşıyan bu araç 1972 Kasımında doğdu ve bu sayı 1968’de Miura S’ nin kaza sonucu pert olmasının ardından gelen yeniden doğuş oldu. (Şasi numarasının yeniden kullanılması, o zamanlar yaygın olmayan bir uygulama değildi, çoğunlukla ”vergi süpürme” amaçlı kullanılıyordu.) 3673 numarası ilk sahibine, Güney Afrika’ya gönderildi. Rosso Corsa’ ya boyanmış, bel altı altın rengi detaylı ve içi siyah deriydi.


Todt mülkiyeti aldığında makinede yaklaşık beş yıllık aşınma ve yıpranma vardı. Bu yüzden tam bir yenileme için onu Polo Storico’ ya gönderdi. İlk olarak Miura tamamen söküldü ve sayılarını eşleştirmek için her bir parça ve cıvata incelendi, durumlarına göre tamir edildi yada değiştirildi. Nihai sonuç oldukça  çarpıcı. Lamborghini aracın fabrikadan ilk çıktığında da aynı göründüğünü iddia ediyor. Otomobil şu anda sadece klasik otomobillere yönelik Retromobile Paris’in otomobil fuarında sergileniyor ve Todt aracı, Polo Storico’nun standında Lamborghini CEO’su Stefano Domenicali’den teslim aldı.


Restorasyonlara ek olarak, 2016’da başlatılan Polo Storico, 350 GT’den Diablo VT’ye kadar 2001 yılına kadar üretilen tüm Lamborghini’ leri de sertifikalandırıyor ve kodluyor. Kayıt tutmanın amacı klasik Lamborghini’ yi mümkün olduğunca korumak. Miura Süper Veloce’ye bakılırsa, yapmak istedikleri şeyde oldukça başarılı olduklarını söylememiz gerek.