Sevgi ve Barışın Temsilcisi ‘Light Bus’ Efsanesi Geri Döndü !

 

50 yıl sonra yeniden; Light Bus

Bob Hieronimus’dan olağanın dışında bir iş yapması istendiğinde tarih 1969’un yaz mevsimiydi. Bob Grimm, “Light” grubunu ”Upstate” New York’taki bir kasabadaki müzik festivaline taşıyacak 1963 VW Microbus’un ”psychedelic” (Hayal gördüren, sanrı yarattıran) bir boyasının olmasını istedi. O kasaba ünlü Woodstock idi ve kasaba ‘Summer of Love’ın temsilcisi oldu. Ancak ‘Summer of Love’ın tek temsilcisi kasaba değildi.

“The Light Bus” bir simge haline geldi, hatta festivalin rekorunun notlarında bile görüldü ve şimdi yeniden canlandı. Hieronimus ve Kanadalı belgeselci John Wesley Chisholm, üretilişinden ve ünlü olduğu festivalin doruk noktasından 50 yıl sonra, orijinal minibüsü bulmak için yarım yıl geçirdi. Ancak bu uğraşları boşa çıkınca, başka bir temelde yeniden başladılar.

Hieronimus, şimdiye dek kesinlikle bulanık olan bir anı doldurmak için yeterli arşiv fotoğrafına sahipti. Kendisinden ve beş sanatçıdan oluşan bir ekip aynı boya şemasını başka orijinal Tip 2 Standart Microbus’a uygulayarak altı hafta geçirdi. Tıpkı orijinali gibi.
Bir Kickstarter firması tarafından finanse edilen kampanya, Kabalistik sembollerin ve Mısır tarzı hiyerogliflerinin tek parçada toplanışı, Long Beach’te geçen hafta sonu gerçekleşen Orange Country Transporter Organization Kış Buluşması’nda tamamlandı.

Hieronimus’un ortaya çıkan ürünle ilgili sözleri ise “Bu minibüs gerçekten bir gezegende tek bir insan olmakla ilgili. Otobüsün her tarafında bir hikaye var ve tüm öyküler bir araya gelmeye, birlikte çalışmaya ve daha yüksek bir bilinçliliğe işaret ediyor.” şeklinde.

Oldukça özgün ve farklı görünüyor. Ne dersiniz?