Mercedes-Benz Immendingen Test Merkezi

YILDIZIN TEKRARDAN PARLAMAYA BAŞLAYACAĞI YER

MERCEDES-BENZ IMMENDINGEN TEST MERKEZİ

Şu zor günlere girmeden önce otomobil sektöründe elektrikli araçlara inanılmaz bir şekilde yatırım yapılmaktaydı. Bu kötü günleri geride bıraktığımızda da aynı hızla firmalar yatırımlarına devam edeceğini düşünmekteyim. Belki bu sefer sağlık alanına da yatırımlar ya da yardımcı ekipmanlar üretme konusunda destekleri olabilir.

Markalar arabalarını satışa çıkartmadan önce sayısız teste tabi tuttukları gibi, binlerce km de yol yaparlar. Amaçları müşterilerine hatasız araba satışı yapabilmek. Tüm markalarda bu hatasız araba teslimat oranları değişkenliklere sahip olduğunu biliyoruz. Tabi bu orandaki farklılıklar markaların araçlarını geliştirmek için yaptıkları yatırımlar ile doğru orantılıdır. Yapılan yatırımlar sonucunda daha az hatalı araçların üretiminin yanı sıra, teknolojinin optimum kullanımı ve verimlilik en üst seviyede olabiliyor. Bunların yanında test sırasında ortaya çıkan problemleri çözerken keşfedilmemiş şeylerinde bulunduğu bilinmektedir.

Günümüzde elektrikli araçların üretimine yatırılan paraların hesabını artık kimse yapamamakta olup, markaların bu teknolojiden geri kalmamak için yarışları son sürat devam ediyor. Elektrikli araçların yapısı, tasarımı ve kullanım tarzı, diğer içten yanmalı motorlara sahip araçlardan farklıdır. Bundan dolayı da günümüze kadar yapılan testlerden fazla ve farklı testlere ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda Mercedes-Benz firması radikal bir karar alarak, kendilerine sıfırdan yeni bir test merkezi kurma kararı aldılar. Bu karar 2015 yılında başlayan inşaat ile birlikte şekil buldu, ardından 2018 yılının sonuna doğru resmi olarak açılışı gerçekleşti. Bu test parkurlarının ve laboratuvarların bulunduğu alan elektrikli araçlar ile birlikte otonom araç teknolojisinin testi özel olarak tasarlandı. Almanya’nın güneyinde küçük bir kasaba olan Immedingen’e kurulan test merkezi, şirketin merkezi Stuttgrat’a da yakınlığı ile dikkat çekiyor.

 

Daha öncede Porsche’nin yeni bir test merkezine sahip olduğunu ve ayrıntılarıyla “https://torktv.net/efsane-test-merkezi-yeniden-doguyor-nardo/” linkten okuyabilirsiniz.

 

 

Almanların dünyada ki yıldızı elektrikli ve otonom araçlar konusunda geri de kaldığı konusunda çok eleştiriler aldığı gibi, yaptığı yatırımların nihai çıktılarının da piyasada yaygın görünmemesi endişelere neden oluyordu. ABD ve Japon firmalarının elektrikli araçlar ya da otonom araçlar konusunda yaptığı yatırımlar ile çıktıları şu anda Avrupa da öne geçtiği bilinmektedir. Mercedes-Benz de yaptığı yatırımlar ile birlikte kendisini bu alanda toparlayabilecek mi göreceğiz. Bizler şimdi gelişen araçlara yönelik hazırlanan test merkezini inceleyelim. Tahmin ediyorum ki firma buradaki testlerden özel bölümler oluşturup servis edecektir.

Bu test merkezinin amacı gelecekteki araçların geliştirilmesi için hazırlanıyor. Bu test merkezinde birbiriyle bağlantılı araçlar (Connected Car), Otonom sisteme sahip araçlar ve Elektrikli araçların geliştirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca içten yanmalı araçların iyileştirilmesi ile güç aktarma sistemlerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Test merkezi 520 hektarlık alanın üzerine kurulu olup, 30 farklı test gerçekleşebilecek. Bu merkezin maliyeti 200 milyon Euro yu geçmekte olup, test parkurlarının toplam uzunluğu 65 km’yi bulmaktadır. Bu alan Almanya’nın güneyinde ormanlık ve askeri bir bölgeye kurulacak olması ilk etapta karşı çıkanlar olsa da bölge ekonomisine katkısı ile doğayı koruyacak şekilde tasarlanması sebebiyle inşaat çalışmaları başladı.

Bu test parkuru ünlü F1 yarış pisti tasarımcısı Hermann Tilke tarafından tasarlanmış ve dünyadaki birçok yolun simülasyonu bulunmaktadır. Bunlar Alp dağlarına çıkan yollardan, kuzey Amerika’nın çok şeritli geniş yollarına oradan da kalabalık trafiğe sahip şehir yollarına kadar bulunuyor. Buradaki test parkurlarındaki amaç bilgisayar simülasyonlarında görülemeyen, gözden kaçabilecek olasılıkların da görünmesi, takdir edersiniz teori ile pratik her zaman örtüşmemektedir.

Bu test merkezindeki bazı kısımların ayrıntılı şekilde incelemeye ne dersiniz;

 

 

 

 

  • Bozuk Yol Parkuru

4 metre genişliğe sahip olup, yaklaşık 7.1 km uzunluğunda olan parkur, %15 ve %20 lik eğimlere sahiptir.

 

 

 

  • Bertha Alanı (Parkuru) (Bereich zum Erproben und Testen von und mit Hochautomatisierten Fahrzeugen / İnsansız araçların test alanı)

Bu alan, merkezin en büyük 2. Parkurunu oluşturuyor. Burada otonom araçların testinden, sürücüye yardımcı ekipmanların testine kadar tüm testlerin gerçek ortamları simüle edilerek yapılması gerçekleştirilebiliyor. Burada gerçekleştirilen testler genellikle güvenlik üzerine senaryoları içermektedir. Bunlar, otoyol hızlarında şerit değiştirmek, çarpışma önleme vb. diyebiliriz.

  • 4×4 Araç Test Parkuru

4×4 araçlar, dört tekerden çekişli araçlar, için hazırlanmış asfaltsız yollarında olduğu yarı doğal bir parkurdur. 30 metrelik kısmında %40 ile %70 arasında eğimlerde bulunmaktadır.

 

 

  • Alpler Dayanıklılık Parkuru

Üç dik yamacın bulunduğu, Swabian Alplerini canlandıran, gerçek dünyaya çok yakın hazırlanmış bir parkurdur.

 

 

 

  • Yol Tutuşu Parkuru

Dönemeçlerden oluşan ve 4.7 km uzunluğunda asfalt zemine sahip parkurdur. Efsane Alman pistlerinden Nürburgring pistine benzeyen parkur, Aracın ve lastiklerin yol tutuşunu test etmek için hazırlanan parkur, ayrıca yolda öngörülemeyen durumlarda şoför ve aracın tepki analizleri gerçekleştirilir.

 

  • Teknoloji Merkezi

Testlerde ihtiyaç duyulan ekipmanların ya da test sonrası incelemelerin yapıldığı alan diyebiliriz. Burada AR&GE çalışmaları yapıldığı gibi, lojistik ve tedarik zinciri de bulunmaktadır. (Araçlar, araç ekipmanları, benzin istasyonu, elektrik şarj istasyonu, araç garajları vb. )

 

  • Şehir Simülasyon Alanı

Bir mahalleyi andıran parkur, toplam 1.5km lik kavşaklardan ve sokaklardan oluşuyor. Bu alanda, sürücü yardım sistemleri ve otonom araçların çalışmaları test ediliyor. Ayrıca otonom araçların mahalle sokaklarında ilerlerken çevreden ve diğer araçlardan aldıkları bilgilere verdikleri tepkileri analiz etmektedir.

 

  • Hız Parkuru

Oval bir geometriye sahip test parkuru, test merkezinin de ortasında bulunuyor. Piste verilen açılar ve eğimler sayesinde direksiyonu çevirmeden, aracınızın yakıtı ya da enerjisi bitene kadar sürebilirsiniz. Bu parkurda otonom araçlarında yol tutuş ve hızlanma değerleri takibi sağlanabilir. Bir nevi otoyolun simülasyonu yapıldığını düşünebilirsiniz.

 

İleri ki zamanlarda yerli aracımızın testlerinin gerçekleşeceği bu kadar donanımlı olmasa da bir test parkurunu ülkemizde görmekten gurur duyarız. Test parkurları hem araçların geliştirilmesinde önemli olduğu gibi, firmaların reklam çekimlerini de gerçekleştirdiği stüdyolar olabiliyor. Tanıtımların, gövde gösterilerinin de yapıldığı bu yerler çoğunlukla devlet sırrı gibi korunuyorlar.