Mercedes Sunar; ”Üstü Açık” GT-R

AMG GT R modelinin tanıtılmasının üzerinden neredeyse üç sene geçmişken Mercedes bu sefer de üstü açık versiyonla karşımızda; AMG GT R Roadster

Kaputunun altında yer alan ve diğer kardeşlerinde de görmeye alışık olduğumuz 4 litrelik çift turbolu V8 motorun güç üretimi 585 beygir ve 700 nm tork. Bu güç yardımıyla 0-100 km/s hızlanmasını 3.6 saniyede tamamlayan aracın maksimum hızı ise 317 km/s.

Aracın coupe versiyonunda olduğu gibi  Roadster’da da özel bir ızgara mevcut. LED farlar ve ön bölümdeki aktif aerodinami parçaları da ”üstü kapalı” modelden alınma. Bagajın hemen üzerine monte edilmiş spoiler ise arkadaki en çok dikkat çeken detay. Araç Roadster C modelinde olduğu gibi ön bölümde 46 mm, arka bölümde ise 57 mm daha geniş.

Yeni modelde ”Basic”, ”Advanced”, ”Pro” ve ”Master” ismindeki dört farklı sürüş moduyla sunulan ”AMG Dynamics” sürüş sistemi mevcut. Aracın tüm güvenlik yazılımlarını ve denge kontrol sistemini seçilen bu modlar eşliğinde ayarlayan sistem, sürücüye oldukça geniş bir deneyim yelpazesi sunuyor. Araçta ayrıca ”arka aktif direksiyon sistemi” mevcut. Farklı üreticilerde de gördüğümüz bu teknoloji direksiyon hareketlerinize göre arka tekerleri belli bir açıya kadar hareket ettiriyor. Genel manada performans kullanımına yönelik olarak hızlı yön değişimine ihtiyaç olunan yüksek hızlarda ön tekerle aynı yöne, yüksek manevra kabiliyetine ihtiyaç olunan düşük hızlarda ise (100 km/s hıza kadar) ters yöne dönerek aracın genel kullanım kabiliyetini oldukça büyük bir katkı sağlıyor.

Önde 19, arkada ise 20 inç boyutlarında sunulan ve AMG GT R Coupe modelinde de kullanılan 10 kollu jantlar bu araçta da mevcut. Sarı renkleri ile dikkat çeken fren kaliberleri mat siyah detaylı bu jant ekibinin arkasına saklanmış.

Araç 14 farklı renk seçeneğiyle görücüye çıkıyor. Bu modelin tanıtımına özel olarak kullanılan renk ise ”magno mat grafit gri” ismindeki seçenek. Aracın üzeri açılan ”yumuşak” tavanında sesi minimize etmek adına üç katlı özel bir kumaş kullanılmış.

AMG GT Roadster modelinin çok daha sert ve performans odaklı versiyonu olan araç, Cenevre otomobil fuarında görücüye çıkacak model 750 adet üretilecek. Bu modelle birlikte AMG GT ürün gamı toplam 16 farklı araçtan oluşacak; Beş adet iki kapılı coupe, dört adet roadster, beş adet dört kapılı sedan ve son olarak iki adet yarış otomobili.

Ne diyelim, Allah bereket versin…