LEGO herkes için basit bir oyuncak değil. Hele ki bu ”oyuncak” Audi’nin temellerini oluşturan Auto Union markasının 1936 model tırmanma yarışına özel hazırladığı aracın LEGO’su ise hiç değil.

LEGO birçoğumuzda önemli izler bırakmış bir oyuncak. Aslında ona basit bir oyuncak demek ne kadar doğru bilemiyoruz. Çünkü bilgisayar kasasından, rubik küpü çözücüsüne ve hatta bileklik örme makinasına kadar birçok LEGO fikri onunla ‘oynayan’ büyükler tarafından dünyanın dört bir yanında tasarlanıyor. Tabi ki LEGO, bu bedava tasarımlara kayıtsız kalmıyor. LEGO Ideas isimli oluşuma fikrinizi detayları ile yükler ve toplamda 10.000 oy alırsanız, hayalinizi raflarda satılırken bulabiliyorsunuz. Aslında raflarda bir VW T1 Camper Van veya Bugatti Chiron bulabiliyorsunuz. Haberimize konuk olan planı özel yapansa ilham aldığı model; 1936 yılında tırmanma yarışı için özel yapılmış bir tasarıma sahip, şimdiki Audi logosunun halkalarından biri olan Auto Union Type C yarış otomobili. 6 litrelik V yerleşimde 16 silindirli ve 2 aşamalı süper şarjın olduğu (şu ana kadar doğru okudunuz yazım yanlışı yok) 500 beygir gücündeki bu canavarın o zamanlar daha kalın lastik üretilemediği için kamyon gibi çift teker dingili vardı. Bu tasarımın onu daha ikonik bir hale getirdiği kesin. Şu anda dünyada sadece 1 adet bulunduğu düşünülüyor. Bu modelde Audi tarafından resmi olarak onaylanmış bir Type C ve Type D melezi olan, önemli gösteri ve yarışlarda ortaya çıkan bir model. O yüzden oldukça özel bir araç.

Oluşturulan bu model detaylı bir kokpite, açılabilen bir kaputa ve bu kaput açıldığında net bir şekilde görülen V16 motora sahip. Modelin oluşturucusu ‘redera00’ bu otomobilin onu çok etkilediğini belirtmiş. Ona göre bu araç aerodinami ile gücün mükemmel bir karışımı ve kanatsız bir uçak. Aslında bu tarz modeller ilk değil. 2013 yılında ”bigboy99899” (o ne biçim nick ya) 1934 yılına ait yarış araçları koleksiyonunu modelledi. Bu model gamı Auto Union Type A, Alfa Romeo P3, Mercedes W25 ve bir Bugatti Type 59’dan oluşuyordu. Ancak Type C şu ana kadar tasarlanmış en detaylı model olma özelliğini taşıyor. 1:8 ölçeğinde bu model 50 cm uzunluğunda ve açılabilen/çıkabilen gövde parçalarına sahip. LEGO ise bu modeli Idea sitesinde oylamaya açtı. Açıklamalarına göre eğer fikir 10.000 oya ulaşırsa tasarım ekibine yollanacak ve üretim için planlamalara başlanacak. Tabii tasarımcısı çeşitli haklara ve imtiyazlara sahip olacak. Ayrıca adı LEGO tasarımcıları listesine alınacak.

Eğer bu tasarımı siz de beğendiyseninz  buraya tıklayarak oylamaya katılabilirsiniz.