‘Restomod’; Bu kelimeyi son günlerde otomotiv dünyasında sıkça duyuyoruz. Bu işi iyi yapanlarsa hayallerimizdeki otomobiller listesini genişletiyor. “Peki nedir Bu Restomod?” dediğinizi duyar gibiyiz. Kelime anlamı olarak Restoration (restorasyon) ve Modernization (modernizasyon) kelimelerinin birleşiminden oluşarak (diğer tercümanlık hizmetlerimizden faydalanmak isteyenleri buraya alalım) hayatımıza giren bu terim, restorasyon gören eski bir aracın çeşitli noktalarının güncel teknolojilerle geliştirilmesi anlamına geliyor. Bu işlemde başarı, aracın tasarım ruhunu bozmadan güncel teknolojileri ilgili yerlere yerleştirebilmekte. Örneğin geçtiğimiz günlerdeki Singer 911 haberimiz de buna iyi bir örnek. (Haberi hala okumamış olanları da böyle alalım). Bunlar dışında Eagle E-Type Speedster, Lancia Delta HF Futurista – Automobili Amos gibi başka muhteşem eserler de düşünülebilir.

Bu haberimize konuk olan hayal makinası ise, BMW E30ların modifikasyonları ile uzmanlaşmış Redux firmasının elinden çıkan E30 M3 by Redux. Redux aslında çok büyük ve çok bilinen bir firma değil. Tam adı Redux Leichtbau (hafifletilmiş, yani Superleggera nın Almancası diyebiliriz) olan Güney Kaliforniya merkezli firmanın CEO’su Simon Lord E30 M3’ü mükemmel bir hale getirmeye takıntı haline getirince ortaya bu araç çıkmış. Firmanın dediğine göre bu araçtan sadece 30 adet üretilecek ve fotoğraflarını gördüğünüz araç ise bunlardan ilki.

Gelelim teknik detaylara. Öncelikle restomod için Redux sizden bir donör araç talep ediyor. Eğer bulamazsanız (ki muhtemelen kolay bulamayacaksınız) Redux sizin için ücreti karşılığında donör aracı buluyor. Bundan sonra şaseye kadar tamamen soyulan aracın alt panelleri ve şase birleşim noktaları kaynak ile güçlendiriliyor. Tabii bu arada pas ve benzeri zayıflıklar fark edilirse bu süreçte hallediliyor.

Yürüyen aksamda WRC için ürettikleri sistemler ile tanınan EXE-TC Competition’dan 3 kademe ayarlı süspansiyonlar kullanılmış. 4 ayarlı versiyonu ise opsiyon olarak alabiliyorsunuz. Bunların dışında ön ve arka süspansiyonlardaki kollar, arka taşıyıcı, viraj denge çubuğu ve traversler elden geçirilmiş. Frenler konusunda AP Racing’in önde 6 pistonlu kaliperlere sahip 330 mm, arkada 4 pistonlu kalipere sahip 304 mm diskleri kullanılmış. Ancak bu konuda da karbon seramik opsiyonunuz var. Jantlar ise dövme alüminyum.

Kaputu açtığınızda birkaç logo ve renk farkı dışında genel görüntü klasik S14 motoru olarak karşınıza çıkıyor. 2.3 litrelik S14B23 motoru 2.5 litreye çıkarılmış. Bu işlem yapılırken forged piston ve kollar ile BMW Motorsport’tan alınan krank mili kullanılmış. Motor yönetimi için Motec ECU ve daha geniş bir radyatör kullanılırken, motor yuvası özel olarak tasarlanmış. Eğer turbo opsiyonunu seçerseniz ayrıca özel tasarlanmış bir intercooler da buna eşlik ediyor. Bu motor şimdilik 6 ileri bir manuel şanzıman ile kombine edilmiş. Fakat firma ilerleyen üretimlerde 5 ileri bir şanzıman kullanmayı planlıyor. Tüm bu işlemler sonucunda turbolu model 387 beygir ve 528 Nm tork üretiyor. Firma henüz atmosferik motorun güç ve tork değerlerini yayınlamadı.

İç mekâna gelince oldukça geniş bir seçenek yelpazesine sahipsiniz. Koltuklar standart olarak orijinal Recaro sunulurken eğer pist günlerini kaçırmıyorsanız yarış koltukları ve tam veya yarım takla barı da seçenekler arasında. Ayrıca dijital gösterge, alcantara detaylar ve paspaslardan, güncel bir ses sistemine kadar birçok diğer seçenek de size sunuluyor.

Gelelim fiyatlara. Firma fiyat teklifini ancak ciddi taleplere, bizzat veriyor. Eğer her konuda anlaşırsanız teslim süresi 18 ila 24 ay arasında değişiyor. Üretim de bahsettiğimiz gibi 30 ile sınırlı. Tüm bu veriler ve diğer restomodlar göz önüne alındığında fiyatın kolaylıkla birkaç yüz bin dolar olacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Tabii bu tahmin Amerika için olduğundan üzerine vergi gümrük vb. eklemeyi unutmamak gerekiyor.

Bonus: Daha cüzdanınız Redux’u alacak kadar genişlemediyse canınızı sıkmayın. Dediğimiz gibi Tork Bey size kıyamaz. Aşağıdaki video ile kendinizi bir süre E30’dan fazlasıyla soğutarak idare edebilirsiniz Sayın Torkseverler.