S65 AMG’de Çift Turbo V12’ye Final Edition ile Veda

 

Mercedes son günlerde vedalaşmalara çok alıştı ve bu durum bizleri biraz üzüyor. Daha SLC haberimizin üzerinden birkaç gün geçmişti ki şimdi de bu haberi almamız özellikle bizim gibi benzin kokusu severleri biraz kırdı.

Mercedes, S65 AMG Final Edition versiyonu ile 6.0 litrelik çift-turbolu V12’sine veda ediyor. Geçtiğimiz hafta Mercedes artık bu motor için yolun sonunun göründüğünü onayladı. Gittikçe sıkılaşan emisyon ve tüketim oranlarını karşılamakta zorlanan V-12 motor artık yerini hüzünlü bir şekilde gençlere bırakacak.

Bu özel model 5 Mart’ta kapılarını açacak Cenevre Otomobil Fuarı’nda SLC Final Edition ve SL Grand Edition (aslında SL ortadan kaybolmayacak gibi. En azından şimdilik. İlerleyen zamanda muhtemelen R129’lar gibi kumaş tavan ve 2+2 oturma düzenine sahip olarak biraz da lüks bir şekilde (daha nasıl olacaksa) S-Coupe’nin yerini alacak.) ile birlikte hüzünlü jübileleri için sahne alacak.

Fotoğraflardan görüldüğü üzere otomobilin ‘normal’ bir S65 AMG’den görünüş olarak pek bir farkı olmayacak. Ancak SLC gibi özel seri olduğuna dair bazı arma ve süslemeler barındıracağını düşünüyoruz.

Bu 6.0 litrelik zarif canavar, Final Edition üretildiği süreçte kendine SL65 ve G65’in kaputları altında bir süre daha yuva bulabilecek. Ancak ilerleyen dönemde bu motorun yerini 4.0 litrelik bir V8 alacak ve bu motor iki adet turbo eşliğinde elektrik motoru ile desteklenerek 800 beygirin üzerinde güç üretecek. Kâğıt üzerinde 621 beygirlik bu ”tosunu” eziyor gibi görünse de, 6.0 litrelik ciğerin yarattığı hissiyatı hiçbir zaman sağlayamayacağı kesin.

”Vaheyy vaheyy gitti dağ gibi motor!” diye ağıt yakıp dizini dövenler: AMG’nin patronu Tobias Moers’ten size güzel haberler var. 18 yaşında olmasına rağmen 1000 Nm tork üreten M279 kodlu bu canavardan o kadar kolay vazgeçilmeyecek. Motor bundan sonra sadece Maybach modellerinde kullanılacak. Yani ancak faturayı ödeyebilen cebi yeterince derin olanlar bu prestijli ayrıcalığa sahip olmaya devam edebilecek.
Son olarak Cenevre Fuarı’nda özel serilerle birlikte EQV isimli elektrikli SUV konsepti ile 2019-2020 sezonunda yarışması planlanan bir Formula-E konsepti de sergileneceğini belirtelim.

Detaylar için Tork TV’yi takipte kalın kıymetli Torkseverler.