Şampiyon Tanak. Peki Şimdi Ne Olacak ?

2019 WRC pilotlar şampiyonu geçtiğimiz haftasonu koşulan İspanya Rallisi sonrasında belli oldu. Ott Tanak sezon boyunca kendisinden şampiyonluk bekleyenleri kırmadı ve Toyota Yaris’ini podyumun en tepesine çıkardı. Adı Sebastien olmayan birilerinin şampiyon olabildiğini görmek gerçekten de güzel oldu.

İspanya Rallisi, WRC takviminin tek karışık zemine sahip yarışı aslında yarışıydı demek daha doğru olacak. Bildiğiniz üzere İspanya Rallisi gelecek sene takvimde değil ve İspanya’nın asfalt etaplarını özleyeceğimiz kesin. Yarışa dönecek olursak, Cuma günü rallinin ilk günüydü. Toprak zeminli Cuma günü etapları Hyundai dominasyonuna sahne oldu. İlk 3 sıra Loeb, Neuville ve Sordo’nun olurken en başarılı Toyota’nın arka camında ise Meeke yazıyordu. Tanak şampiyonluk temposunda otomobilini kollarken, Citroen ve Ford beklendiği üzere yavaş kaldı.

Hyundai takımlar şampiyonluğuna adım adım yaklaşırken, Toyota’ların etkisiz kalması Hyundai takımını rahatlatmış olacak ki asfalt zeminli Cumartesi günü etaplarına takım emirlerinin direkt etki ettiğini görerek başladık. Görev basitti, Neuville kazanacak ve diğer iki Hyundai podyumu tamamlayacak. Tanak’ın güvenli temposu göz önüne alındığında imkansız olmayan bu görev Meeke’in kazasıyla birlikte daha da rahat hale geldi. Hyundai’nin 3 otomobili yarışı bitirirse Hyundai şampi.. demek içten bile değildi.

Loeb’ün takım emirlerine uyarak sıralamada geriye doğru kaymasını görmek her ne kadar gençlik anılarımıza oldukça ters olsa da, Hyundai takım olarak müthiş bir iş başardı ve 1.lik-3.lük ve 4.lük puanları Hyundai’nin oldu. 2. Lik ise yine son gün muazzam bir tempo yaparak bireysel şampiyonluğa gazlayan Tanak’ın oldu. Zaten bu sene gördük ki Tanak otomobili izin verirse kaçıncı olmak isterse o sırada olabiliyor. Yarışı bu kadar net kontrol edebilen benim hatırladığım tek pilot Sebastien Loeb’tü bunu da belirtmiş olayım.

Peki, asıl soruya gelelim o halde. Tanak şampiyon oldu ve söylentiler bir anda gerçeğe dönüştü. İnanılmaz bir uyum yakaladığı, şampiyon olduğu Yaris’i bırakan Tanak; Hyundai’nin yolunu tuttu. Açıkçası beni şaşırtan bu transfer sonrasında takım kadrolarının nasıl oluşacağı apayrı bir soru işareti oluşturdu. Gelin birlikte kısa bir beyin jimnastiği yapalım.

Eğer farklı bir gelişme olmazsa Hyundai’nin 2020 kadrosu Neuville, Tanak ve Sordo’dan oluşuyor. Loeb’ün bu sene olduğu gibi Sordo ile otomobili paylaşması oldukça mümkün fakat bu durum Mikkelsen’in dışarda kalmasına sebep olacak. Mikkelsen WRC takımlarından teklif alabilir mi açıkçası emin değilim belki de Hyundai R5 pilotu olarak bu sene Mads Ostberg’in yaptığı gibi WRC2pro’da Hyundai tulumu giymeye devam eder. Henüz Mikkelsen ile ilgili net bir bilgi yok, ilerleyen günler de göreceğiz.

Toyota’nın durumu daha karışık. Meeke ve Latvala’nın Toyota’yı takımlar şampiyonluğuna taşıyamayacağı aşikar hale geldi bu sebeple Latvala’nın kadrodan çıkartılacağı ve Meeke ile devam edileceği masada yer alan ilk plan. Tanak’ı kaybetmek tabiki büyük bir kayıp olsa da yerine Kalle Rovenpera’nın geleceği söyleniyor. İlk senesinde Tanak’ın boşluğunu kapatamayacak olsa da bir gün kendisinden Dünya Şampiyonluğu beklendiğini de unutmamak lazım. Takımın 3. Pilotunun kim olacağı ise biraz muamma. Katsuka’nın bu sene olduğu gibi zaman zaman 4. Pilot olması öngörülse de Toyota’nın iyi bir 3. Pilota ihtiyacı var. Mikkelsen bence bu iyi bir 3. Pilot değil. Direk gençlere yatırım yapacağız derler ise Oliver Solberg bir alternatif olabilir fakat henüz çok toy ve hazır değil. Craig Breen olabilir lakin Craig’te bu seneki performansı ile o güveni vermedi. Mads Ostberg ve Lappi bu boşluğu doldurabilir. Ogier’in Toyota’ya gitmesi de dedikodular arasında.

Citroen ise bambaşka bir muamma. Sezonun yarısına kadar Lappi kesin sezon sonu ayrılır diyordum fakat sezonun 2.yarısından itibaren Lappi’nin otomobilden mutlu olduğunu söyleyebilirim. Ogier ise İspanya’da neredeyse tüm gemileri yaktı fakat Citroen’de Ogier’in gemisi bitmez dolayısıyla o gitmek istemezse kırmızılar ona git demez. Mads Ostberg ise Citroen’in WRC2pro’da ki pilotu. Açıkçası kendisinin WRC kalibresinde olduğunu düşünenlerdenim. Ogier Toyota’ya giderse Citroen Lappi-Ostberg kadrosu kurabilir.

Son olarak Ford’un gelecek senesini konuşalım, Evans gitmek istemezse takımda kalacaktır. Suninen ise bu sene kendinin aşamadı. Her aşacak gibi olduğunda hata yaptı fakat henüz çok genç. Boşta olan Craig Breen ve Mads Ostberg’i takıma getirebilirler fakat güncel kadrodan daha güçlü olurlar mı ? Bence olmazlar. Genç pilotları Gus Greensmith henüz WRC kalibresinde değil. Eğer ben Malcolm Wilson olsaydım ne yapar ne eder bu sene Oliver Solberg’e WRC2pro yaptırırdım. Sanırım aralarında bir görüşme var fakat net bir bilgiyi geçtim, bilgi kırıntısı dahi yok bu transfer ile ilgili.

Şöyle genel bir bakarsak herşey yolunda giderse seneye Hyundai’nin domine etmesi kesin gibi gözüksede motorsporlarında hiçbir zaman önden konuşmak bir şey ifade etmemiştir. Gelecek sezon hikayenin nasıl şekillendiğini yine burada birlikte takip ediyor olacağız.

Gelecek sezonu daha çok konuşacağız fakat 2019 sezonunda hala bitmemiş bir hikaye var. Takımlar şampiyonluğu için Hyundai ve Toyota son bir kez daha karşı karşıya gelecekler ve bu kez adres Avusturalya olacak. Tanak’ın resmi olarak Hyundai pilotu olduğunu bir kez daha hatırlatmış olayım. Koltuk savaşı veren Latvala, Meeke ve Mikkelsen için son şans. Her gerektiğinde olduğu gibi Hyundai Craig Breen’i son yarış için takıma katmış durumda, son dans çetin geçecek gibi.