SEAT ilk elektrisiyle karşımızda; El-Born Konsept

Cenevre Otomobil Fuarı’nın hemen öncesinde artık çalışma bölümünün sonuna geldiğimiz bu hafta özellikle elektrikli otomobiller için oldukça hereketli geçiyor. ”Ucuz” Tesla Model 3 ve Polestar 2’nin ardından aileleri hedefleyen bir elektrikli otomobil daha karşımızda. Bu sefer ki ise biraz farklı, zira bu araç tanıdığımız bir markanın ilk yeni nesil evladı; Seat El-Born Konsept

Hem İspanyolcada ”yeni doğan” anlamına gelen, hem de Barcelona’da bir mahallenin adı olan (ki ismini bu mahalleden alıyormuş) ismiyle bu yeni Seat sadece bir konsept değil. Çünkü marka şimdiden aracın VW I.D. modelinde de kullanılacak olan grubun elektrikli otomobil platformu MEB üzerine 2020 yılında inşa edileceği haberini paylaştı.

Elektrikli motoru 200 beygir güç üretecek olan aracın 0-100 km/s hızlanması 7.5 saniye. 62 kW’lık bataryasıyla aracın menzili ise 420 km olacak ve bu bataryanın %80’lik bölümü 100 kW/s performanslı bir şarj istasyonunda 47 dakikada doldurulabilecek.

(Sadece bu araç özelinde değil, tüm marka ve modeller ile ilgili bir not: Geçmişte yapılan ve gerçeklikten neredeyse hiç nasibini almamış kullanım verisi testlerinin aksine 2017 yılından bu yana Avrupa’da satılan tüm otomobiller WLTP adı verilen bir yöntemle, geçmişe oranla gerçek kullanım şartlarına çok daha yakın olan bir şekilde test ediliyorlar.)

Son olarak görsellerde de gördüğünüz üzere araç iç mekanda oldukça sade tasarlanmış. Sıradan iç mekan tasarımının dışına sadece 10 inçlik bir dokunmatik ekranla çıkılmış. Araçta direksiyon hareketlerini, hızlanma ve yavaşlamayı kontrol eden ikinci seviye otonom sürüşün olacağını ayrıca belirtelim.

Markanın ilk elektriklisi El-Born, Skoda ve VW markalarının elektrikli otomobilleriyle birlikte Almanya’nın doğusundaki Zwickau şehrindeki VW fabrikasında 2020 yılında üretilecek.

Ne dersiniz, olmuş mu?